Vecumnieku pagasta novadpētniecības centrs radis pagaidu mājvietu

Vecumnieku pagasta novadpētniecības centrs no Sarkanās skolas pārcelts uz Tūrisma informācijas punkta telpām. Pēc vērienīgā remonta senajā sarkano ķieģeļu ēkā krātuve darbu turpinās ierastajā vietā.

«Šī gada pirmie mēneši nesuši lielas pārmaiņas. Novada domes sēdē janvārī pieņemts lēmums mainīt nosaukumu, un muzejs pārdēvēts par Vecumnieku pagasta novadpētniecības centru, kas ir pašvaldības struktūrvienība. Februārī pārlaisti «jurģi» – atstāta vairāk nekā 20 gadu apdzīvotā telpa un tik ļoti iemīļotā Sarkanās skolas ēka, lai pēc remonta atkal atgrieztos mājās,» «Bauskas Dzīvei» teic Rita Kovala, novadpētniecības centra krājuma glabātāja.

Viņa atzīmē, ka telpas atbrīvošana bijis liels izaicinājums. Visu vajadzējis sašķirot, organizēt un sistematizēt kastēs, turklāt tā, lai pēc pārvešanas uz pagaidu mītni priekšmetus, informatīvos materiālus un citu ikdienā nepieciešamo informāciju varētu operatīvi atrast. R. Kovala teic paldies novada domes saimniecības nodaļas «zaļajai komandai» (vīru formastērpi ir zaļā krāsā) – Arvīdam Gulbim, Aināram Ķikuram un Normundam Stavro – par krājuma transportēšanu.

Ar pašvaldības un Vecumnieku vidusskolas atbalstu novadpētniecības centrs ticis pie piemērotām telpām gan krājuma glabāšanai ēkā Liepu ielā 2, kur darbojas pirmsskolas grupas, gan pagaidu atrašanās vietai Tūrisma informācijas punktā. R. Kovala pirmdienas pavada Liepu ielā, kur veic pētniecisko darbu, veido scenārijus plānotajiem pasākumiem, apstrādā un sagatavo informāciju, kas nepieciešama skolēniem pētniecisko darbu izstrādei. Savukārt dienās, kad viņa ir Tūrisma informācijas punktā, tiek digitalizēts novadpētniecības krājums. Atsākoties tūrisma sezonai, apmeklētājiem būs pieejams īpaši veidots stends, kas sniegs ieskatu Vecumnieku pagasta vēsturē.

«Pašlaik apstrādāju informāciju par kolhozu izveidi Vecumnieku pagastā, par vietējo kultūras dzīvi simt gadu periodā, kā arī skenēju un arhivēju citus materiālus. Darba režīmu esmu pakārtojusi Tūrisma informācijas punkta darba laikam un strādāju no otrdienas līdz piektdienai – no plkst. 11 līdz 17,» teic R. Kovala. Viņa uzsver, ka ikdienas pienākumi un neredzamais pētnieciskais darbs, kas reizēm šķiet nepaveicams, pašlaik ļoti trāpīgi raksturo jaunajā nosaukumā ietverto vārdu «novadpētniecība». «Ar to esmu aizrāvusies no visas sirds,» vaļsirdīgi atzīstas krājuma glabātāja.

Pašlaik saistībā ar valstī noteiktajiem ierobežojumiem, lai nepieļautu koronavīrusa izplatību, novadpētniecības centrs informāciju un konsultācijas sniedz neklātienē, saziņai izmantojot tehnoloģiju nodrošinātās iespējas. Krājumā ir daudz materiālu, kas atklāj Vecumnieku pagasta vēsturi no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām, un tie šķiet saistoši dažādu paaudžu interesentiem. «Novadpētniecības centra misija ir vākt, glabāt, pētīt un popularizēt Vecumnieku pagasta kultūrvēstures, mākslas un dabas kolekcijas, sekmēt kultūrvēsturiskā mantojuma un mūsdienu pieredzes apzināšanu. Protams, arī veicināt sabiedrības interesi un izpratni par vietējiem vēsturiskajiem procesiem un radīt cieņu pret garīgo mantojumu un tradīcijām,» uzsver R. Kovala.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju