Vecumnieku novada Vallē ceturtdienās – tirgus laiks

Daudziem Vecumnieku novada Valles pagasta iedzīvotājiem ceturtdienu rītos ierasts ir gājiens uz tirgu. Parasti tur savu preci piedāvā seši septiņi pārdevēji, bet pavasaros – pulka vairāk, jo ierodas stādu audzētāji no citurienes.

21. maija rītā «Bauskas Dzīve» pārliecinājās, ka pircēji izrāda interesi gan par pārtikas produkciju – svaigu gaļu, sieru un žāvējumiem, gan dārzeņu, garšaugu un puķu dēstiem, kas bija plašā klāstā. Ērtai apskatei bija izklāti lietoti apģērbi.

Tirgotāji ceļu mērojuši no Bārbeles, Misas, Vecumniekiem, Jaunjelgavas novada Seces u. c. «Jo vairāk pārdevēju, jo lielāka izvēle, un mēs esam tikai ieguvēji» – šādu viedokli pauda vairāki uzrunātie ļaudis. Arī Ģertrūde Zvaigzne atzina, ka preču klāsts ir labs, savukārt viņas vedekla Dace Anna Zvaigzne uzsvēra, ka «tirgus placis vispirms domāts, lai satiktos un parunātos». Tiesa, ceturtdienu rītos ilgi vīkšīties pa māju gan nevajagot, jo pēc pulksten 10 cilvēki sākot izklīst, un prom pošas arī tirgotāji.

Valles pagasta iedzīvotāja Alma Bračka atvedusi pārdot, kā pati teic, mazumiņu – to, kas pašai paliek pāri: māju vistu oliņas, salātus, lociņus, pupiņas, kartupeļus. «Nenolaižam rokas!» viņa teic, raksturojot lauku cilvēku apņēmību.

Sniegbaltas, dažādu nianšu koši un maigi rozā, citrondzeltenas ar sarkanu vidiņu – plašs bija pujeņu stādu piedāvājums, netrūka izvēles mārtiņrožu un begoniju klāstā, par labāku cenu nekā citur varēja dabūt iekaramos podos ērti iekārtojušās kuplas petūnijas un citus krāšņumaugus. «Nu šoreiz – kā izstādē!» daudzveidību vērtē tirgus apmeklētāji. Ne mazāks sortiments bija dārzeņu stādu audzētājiem; valliete Gunta Kupčiuna pat salīdzina, ka izvēles iespējas ir tādas pat, kā lielpilsētu iedzīvotājiem.

Apkaimē zināmā dārzeņu un puķu lolotāja Laila Branka no Misas teic, ka šis laiks tirgotājiem esot labvēlīgs. «Nav jau slikti, ka dzīvojam Eiropā un varam braukt uz Lietuvu un citām valstīm iepirkties, taču tagad, krīzes laikā, naudiņa vismaz paliek Latvijā. Citādi – kaimiņi tirgosies, mēs pirksim; viņi dzīvos labi, bet mēs tikai lamāsim valdību!» viņa teic.

Pensionāri Lilija un Boriss Podēni no Vecumniekiem bija atveduši pašu izaudzētus vairāku šķirņu tomātu, gurķu un ķirbju stādus. Varēja iegādāties arī garšaugu dēstus, piemēram, baziliku, taču Lilija teic, ka pašlaik «mode uz tiem pārgājusi», pērn pieprasījums bijis lielāks. Arī Modrīte Muceniece braukusi no Vecumniekiem. «Audzēju priekš sevis, bet mazliet vairāk, lai iznāk pārdošanai. Cilvēki, baidoties no salnām, ir diezgan atturīgi. Vajadzība pēc stādiem ir, bet daudzi nogaida,» viņa novērojusi. Kāds cits tirgotājs, vēsajā rītā berzēdams rokas, tēlaini salīdzina, ka «šogad pavasaris ir auksts kā Sibīrijā»; citugad maija vidū ozoli jau sakuplojuši, bet tagad tik raisa mazas lapiņas. Līdz ar to arī noiets nav tāds, kā cerēts, jo «kad tad dēsti izaugs un sāks ražot, ja nav siltuma».

Ligita Ostapko mājās aiznesa stādus – raibas un neredzētas samtenes, baziliku, puravus. «Mums ar tirgu ir veicies. Sākumā, kad Diāna (Ruģele – red.) te sāka kaut ko veidot un tad ar lielām lustēm laukumu atklāja, domāju – nez’, kā ies, bet tagad – liels prieks, ka ir šāda vieta. Pat nezinu, uz kurieni šajā laikā, kad visādi ierobežojumi, cilvēki brauktu, ja Vallē tirgus nebūtu,» viņa prāto. Kāda cita sieva piebalso teikdama: «Kas var būt labāks – tirgotāji ar preci piebrauc mums klāt.»

Starp pircējiem bija arī kurmeniete Malda Balode. Viņa atklāj, ka Valle ir tuvākā tirgus vieta, un vairāki Kurmenes puses ļaudis ceturtdienās brauc pēc stādiem, uz «Krīču» veikalu un aptieku.

«Bauskas Dzīve» jau agrāk vēstījusi, ka 2013. gada 8. jūnijā Vallē pie SIA «Krīči» veikala atklāts tirgus placis. Laukuma izbūve un labiekārtošana veikta, izmantojot Eiropas Savienības fondu atbalstu un Vecumnieku novada domes līdzfinansējumu.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju