Vecumniekos svinēs 15. liliju svētkus

Vecumniekos šīs nedēļas nogalē – 17. un 18. jūlijā – ar daudzveidīgu aktivitāšu programmu jau 15. reizi tiks svinēti Liliju svētki.

Ne velti izrādīts šāds gods krāšņajai dārza karalienei; gan Vecumnieku pagasta, gan novada ģerbonī attēlotas lilijas, kas nepārprotami liecina par šo graciozo un reibinoši smaržojošo ziedu audzēšanas tradīcijām. Tās aizsākušās tolaik, kad Vecumniekos dzīvojis liliju selekcijas patriarhs Jānis Vasarietis. Viņam bija daudz sekotāju un, lai gan pēdējos gados entuziastu darbošanās vairs nav tik plaša, «lilijošana» Vecumniekos iesakņojusies uz palikšanu; vai katrā dārzā valdzina šo ziedu aromāts un pārsteidz bagātīgā krāsu gamma.

Svētku notikumus sasaistīs caurviju motīvs «Laiku loki – dzīves loki», kas atspoguļosies sarīkojuma norisēs. Idejas autore Līga Lauriņa, tautas nama floristikas studijas vadītāja, teic, ka programma atklās laika un dzīves loku smeķi. «Šis laikmets nudien met tādus lokus! Cilvēkiem atliek vien mesties tiem līdz, dzīvot ātri un pilnīgi, tagad un tūlīt. Laikapstākļus sola burvīgus gan piektdien, gan sestdien, tāpēc ikviens aicināts piedalīties, izbaudīt un priecāties,» mudina L. Lauriņa.

Jana Goževica, Vecumnieku tautas nama vadītāja, atklāj, ka gaidīts ir tradicionālais tvīda velobrauciens, kas notiks piektdienas, 17. jūlija, vakarā un dos iespēju katram izrādīt pagājušo gadsimtu tērpiem raksturīgāko, kā arī labāk iepazīt Vecumniekus. «Ikviens aicināts «izbraukt cauri laikam» un pabūt vairākās pieturās, kas nozīmīgas gan vietējiem iedzīvotājiem, gan viesiem. Maršruts ietvers Aizupes parku, šogad izveidoto pastaigu taku ap Jauno ezeru, Sarkano skolu, degvielas uzpildes staciju «Neste» un jāšanas sporta klubu «Gaita». Izvēlētie objekti ļaus sajust gan vēstures pieskārienu, gan novērtēt šo vietu nozīmi mūsdienās. Brauciens noslēgsies ar pikniku parkā aiz tautas nama, kur muzicēs dziesminieks Ēriks Loks,» ieskatu pirmās dienas programmā sniedz J. Goževica.

Sestdien, 18. jūlijā, plānotie notikumi visas dienas garumā norisināsies Vecumnieku centrā – parkā un pie tautas nama, bet Liliju svētku sporta spēles – vidusskolas sporta laukumā. Būs ratiņu gājiens, kas atsaucību guva pagājušajā gadā, dziedās Nikolajs Puzikovs, koncertu sniegs tautas nama sieviešu koris «Via Stella», plānotas radošas un izklaidējošas aktivitātes bērniem.

Tautas namā būs vietējo ziedu audzētāju veidota liliju izstāde, varēs apskatīt mākslinieču Ēras Zalcmanes un Brigitas Stenclavas darbus. Svētkus kuplinās Zemessardzes 53. kājnieku bataljona pārstāvji, iepirkties varēs amatnieku un mājražotāju tirdziņā.

Vienlaikus norisināsies floristu festivāls. Svarīgi ir nenokavēt retro auto moto parādi, kurā tiks izrādīti lietpratēju dekorētie spēkrati, kā arī citi braucamie. Iestudējumu sagatavojis vietējais amatierteātris «Vecmuiža», bet koncertprogrammu veidojuši visu novada pagastu amatiermākslinieki. Svētki izskanēs, baudot Ivetas Baumanes un Roberta Pētersona muzikālo sniegumu, bet vakars noslēgsies ar grupas «Galaktika» uzstāšanos.

Katru gadu īpašs notikums ir floristu darbošanās, kas neizpaliks arī šoreiz. Noteikumi paredz, ka komandas prezentēs divus floristu festivāla nolikumam atbilstīgus darbus. Tautas nama priekšā dalībnieki izvietos daļēji jau mājās sagatavotu interjera objektu «Laiku loki»; tā veidošanā obligāti jāizmanto arī liliju ziedi, savukārt automašīnas noformējumu «Sveiciens 15. liliju svētkos» floristi demonstrēs spēkratu parādē. Stāsta L. Lauriņa: «Festivālā piedalīsies desmit komandas, tālākie braucēji ieradīsies no Alojas novada Ozolmuižas un Kocēnu novada Dikļiem. Būs floristi no Rīgas un Baldones, plaši pārstāvēts pašu novads – pieteikušies dalībnieki no Misas, Skaistkalnes, Stelpes un Vecumniekiem. Pārlūkoju iepriekšējo gadu pierakstus, meklējot, vai ir kāds florists, kurš savu veikumu rādījis visos Liliju svētkos. Tāda nav, taču divām dalībniecēm – Solvitai Kozlovskai no Vecumniekiem un Ingūnai Skrīvelei no Ozolmuižas – šis būs četrpadsmitais sarīkojums.»

L. Lauriņa teic, ka floristu rotātos auto pavadīs seno motociklu eskorts, pašlaik jau pieteikušies vairāk nekā 20 javiņu un citu «moču» īpašnieki, vairāki interesējušies par iespēju doties parādē, lai izrādītu savu cienījama vecuma braucamo – žigulīti vai citas markas automobili.

«Šis ir liels pārmaiņu gads visiem. Kopš iepriekšējiem svētkiem mainījusies tautas nama vadība, arī ikdienas situācija kovidkrīzes apstākļos ir citādāka un ierobežojumu dēļ sarīkojuma scenāriju nācās mainīt. Lai gan pašlaik daudz kas ir atļauts, mums tomēr jānodrošina, lai apmeklētāju skaits nepārsniegtu tūkstoti un lai tiktu ievērota noteiktā divu metru distance,» uzsver J. Goževica.

Pērn lielu atsaucību guva kūku cepēju iesaistīšanās, savukārt šovasar bija plānots sarīkot degustāciju, taču īpašo apstākļu dēļ organizatori nolēma lieku risku neuzņemties. Šo pašu apsvērumu labad ciemos nav aicināti viesmākslinieku kolektīvi, kā tas bijis agrāk. Rīkotāji cer, ka svētki izdosies un šis būs pirmais un pēdējais tāds gads, kad pār līksmi un prieku guls iespējamā apdraudējuma ēna.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju