Tuvojoties novadu reformai, aktualizējas jautājums par uzņēmējdarbības atbalstu 4

Administratīvi teritoriālās reformas gaitā savas domas par nepieciešamajām pārmaiņām lielākajā novadā jau ir pauduši jaunieši un sociālās jomas pārstāvji. Uzņēmējdarbības jomā pirmo soli spēra pašvaldība, bet pašu uzņēmēju atsaucība tomēr bija ļoti maza.

Bauskas kultūras centrā 14. oktobrī Bauskas novada pašvaldība rīkoja ceturto pasākumu «Uzņēmēju kodols», kam šoreiz galvenais akcents bija vērsts uz potenciālo apvienoto četru novadu komersantu sadarbību ar pašvaldību. Uz pasākumu bija aicināti Bauskas, Iecavas, Vecumnieku un Rundāles novada uzņēmēji.

Tikšanos vadīja uzņēmumu stratēģiskais un vadības konsultants Jānis Kļaviņš – pasniedzējs un uzņēmējs ar pieredzi biznesā un uzņēmējdarbības konsultācijās. Pasākuma pirmā daļa bija veltīta J. Kļaviņa stāstījumam par uzņēmēju kļūdām, uzskaitot pasniedzēja apkopotās deviņas lielākās kļūmes vai aizspriedumus.

Lektora paustos viedokļus klausītāji brīžiem atbalstīja, brīžiem apstrīdēja. Diskusijā par preču cenām un peļņu SIA «Poļu nams» vadītāja Gunita Kugrēna norādīja, ka bieži vien pašam uzņēmējam ir diezgan maza iespēja ietekmēt to, par kādām cenām lielajos veikalu tīklos tirgo preci. Kā piemēru viņa minēja sadarbību ar vienu no veikalu tīkliem, kur kopš pavasara preces cena veikalā ir kāpusi no 7,2 eiro līdz deviņiem eiro, bet tajā pašā laikā preces piegādes cena veikalu tīklam nav mainījusies. «Valstiskā mērogā Latvijā mazos uzņēmējus neatbalsta,» pauda G. Kugrēna.

J. Kļaviņš aicināja uzmanīties ar cerībām, ka, izejot uz ārzemju tirgu, preci varēs pārdot par dārgāku cenu. «Ja ieejam Vācijas lielākajos iepirkšanās centros, tur preces ir lētākas nekā Latvijā,» viņš uzsvēra.

Svarīgākā diskusijas daļa bija otrā, kad Bauskas novada sabiedrisko attiecību speciāliste Inga Pinne bija iecerējusi dialogu ar uzņēmējiem par to, kāda varētu būt uzņēmējdarbības vides veicināšana potenciālajā apvienotajā novadā un ērtākais veids dialoga veidošanai starp uzņēmējiem un pašvaldību.

Uz pirmo daļu bija apmēram desmit uzņēmēji un vairāki pašvaldību pārstāvji, turpretī otrajā daļā palika daži komersanti, no kuriem sarunā aktīvi iesaistījās tikai trīs – Gunita Kugrēna, Renārs Skudra un Sandris Beķeris. Ar viņiem sarunas laikā diskutēja Rundāles novada Uzņēmējdarbības un kompetenču centra vadītāja Santa Švāģere, Bauskas novada attīstības un plānošanas nodaļas vadītāja Ilze Tijone, Vecumnieku novada tūrisma informācijas konsultante Aira Odinga un projektu koordinatore Alīna Žukauska.

Diskusijas dalībnieki izvirzīja dažādas iespējas, kā novads varētu atbalstīt savus uzņēmējus, un turpat uz vietas par tām diskutēja. Kā vienu no risinājumiem saskatīja SIA «Kaļķa māja «Baltic»» valdes locekļa Sandra Beķera aktualizēto jautājumu par boksu ražošanas sistēmu, kad pašvaldība lielu angāru vai telpu sadala mazākās, izīrējot šīs telpas uzņēmumiem ražošanai vai uzglabāšanai, turklāt nodrošinot aprīkojumu, kuru uzņēmēji var īrēt. Viņš atzina, ka pašlaik tieši šāda piedāvājuma trūkums var likt izvēlēties darbības paplašināšanai citu novadu. «Bauskā ir ieguldīta liela nauda industriālā parka teritorijā, bet tur nekā nav, un, visdrīzāk, arī piecus tuvākos gadus nekas nebūs,» tā S. Beķeris.

Par šo ideju I. Tijone informēja, ka Bauskas novada pašvaldība plāno īstenot līdzīgu projektu Bauskas industriālā un tehnoloģiju parka teritorijā, izbūvējot telpas, kuras varēs īrēt. Toties ideju par to, ka pašvaldība varētu subsidēt savus uzņēmējus, I. Tijone atmeta, norādot, ka to nepieļaus arī Konkurences padome, piemēram, pašvaldība subsidēja zobārstniecības pakalpojumu sniedzēju «Zemgales mutes veselības centrs», un tas bija jautājums, kas izraisīja sava veida skandālu, un šo subsīdiju sniegšanu nācās pamatot.

Diskusiju centrā nonāca arī esošais pašvaldības atbalsts. Izrādījās, ka Rundāles novadā ir atbalsta centrs un Vecumnieku novadā uzņēmēju konsultants, bet Bauskas novadā – Uzņēmējdarbības konsultatīvā padome. No pašreizējām sistēmām par visefektīvāko varēja atzīt Rundāles novada sasniegto un tad – Vecumnieku novada piedāvāto atbalstu.

Vairāk par šo tematu lasiet laikrakstā «Bauskas Dzīve» piektdien, 16. oktobrī.


Pievieno komentāru

Komentāri 4

Kleķeris

Ceļus izbūvējāt, komunikācijas pievilkāt - tas labi. Tagad uzbūvējiet mums ēkas, iekārtojiet, apmēbelējiet, aprīkojiet ar modernākajām iekārtām, un tad mēs, jaunie uzņēmēji, varbūt arī iesim tur ražot savu superproduktu (piemēram, koka gaļas dēlīti ar iededzinātiem tautiskiem ornamentiem).

pirms 10 mēnešiem, 2020.10.16 18:12

---

Kārtējais sertificēs tukšd.....

pirms 10 mēnešiem, 2020.10.17 11:29

Salms

Ko manējie Jūs uzmeta ? Vai tad no salmiem neko vairs neražosim"?

pirms 9 mēnešiem, 2020.10.17 20:11

jp

pašvaldības atbalstīs uzņēmējdarbību - smiekli nāk ! tukša d,,, šana

pirms 9 mēnešiem, 2020.10.23 09:01

Vietējās ziņas

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju