Slimnīcas nobažījušās par pakalpojumu pieejamību reģionos pēc reformas 3

Lai gan veselības ministre solījusi, ka slimnīcu līmeņu reformas gaitā reģionālo slimnīcu un gultas vietu skaits tajās, kā arī speciālistu pieejamība netiks samazināta, Latvijas Slimnīcu biedrībā aizvien pastāv tādas bažas.
Kā informēja Latvijas Slimnīcu biedrības komunikācijas konsultante Elīna Ķibere, reformas pamatā ir idejas, kas radīs noteiktu veselības aprūpes pakalpojumu koncentrēšanos galvaspilsētā. Biedrības ieskatā, tas var rezultēties ar garākām pacientu rindām un pakalpojuma pieejamības samazināšanos reģionu iedzīvotājiem.

"No VM izskan apgalvojumi, ka līmeņu pārskatīšana notiks, taču slimnīcas neslēgts un nesamazinās arī gultas vietu skaitu. Bet šie apgalvojumi var maldināt. Izskan pieņēmumi, ka tuvākajā laikā plānots pārskatīt arī dežūrārstu darba nepieciešamību nakts stundās. Faktiski tas apdraud tieši neattiekamās un akūtās palīdzības saņemšanas iespējas iedzīvotājiem tuvāk savai dzīvesvietai 24 stundu režīmā," stāsta biedrības valdes priekšsēdētājs Jevgēņijs Kalējs.

Viņš ir nobažījies par neatliekamo vai akūto pakalpojumu gultu pārprofilēšanu par aprūpes gultām, kurās pacienti saņemtu vien hronisko slimību aprūpes pakalpojumus. Latvijā patlaban ir 22 neatliekamās medicīniskās palīdzības saņemšanas punkti.

"Iespējamā slimnīcu līmeņa samazināšana ikdienas neatliekamās palīdzības nodrošināšanā rezultētos ar virkni izmaiņām un izaicinājumiem. Pieaugs izmaksas pacientu transportēšanai uz nākamo tuvāko neatliekamās palīdzības slimnīcu. Viena gadījuma ārstēšana valstij izmaksās dārgāk, jo trešā un ceturtā līmeņa slimnīcas saņem proporcionāli lielāku valsts finansējumu par vienas un tās pašas diagnozes ārstēšanu vai, piemēram, apendicīta operācijas veikšanu," uz iespējamiem riskiem norāda Kalējs.

 Viņš piebilst, ka medicīnā ir jēdziens "zelta stunda", kuras laikā mediķiem ir daudz lielākas iespējas izglābt pacientu. "Jāņem vērā, ka ātrās palīdzības brigādei šīs stundas laikā ne tikai jāierodas pie pacienta, bet pēc tam viņš jāievieto transportlīdzeklī un jānogādā līdz slimnīcai, kur būs iespējams nodrošināt visu nepieciešamo palīdzību. Taču plānoto un jau ieviesto reformu dēļ pacientus nākas vest arvien tālāk un ilgāk," pauž Kalējs.

Pirmā līmeņa Bauskas slimnīcas vadītāja Mirdza Brazovska skaidro, ka patlaban slimnīca nodrošina pacientiem četras stacionārās programmas, no kurām trīs ir saistītas ar hroniski slimo pacientu aprūpi un ceturtā ar terapiju, iekļaujot neiroloģiskā profila diagnostiku un rehabilitāciju. 

"Ar neatliekamās medicīniskās palīdzības transportu pacienti pie mums netiek stacionēti, jo neesam iekļauti hospitalizācijas plānā, pat ne gadījumos, kad pacientiem ir hroniskas saslimšanas. Neatliekamās palīdzības gadījumos tuvākā reģionālā slimnīca ir 55 kilometru attālumā Jelgavā. Veicamā distance noteikti ietekmē palīdzības sniegšanu, jo neviens nav atcēlis "zelta stundu" palīdzības sniegšanai," uzsver Brazovska.

Kaut arī Bauskas slimnīcā 24 stundas diennaktī steidzamās medicīniskās palīdzības punktā strādā kvalificēti speciālisti, palīdzības sniegšanas iespējas aprobežotas tikai ar akūtu - sekundārās ambulatorās palīdzības sniegšanu pacientiem, piebilst Kalējs.

"Latvijas Slimnīcu biedrība aicina politikas veidotājus lēmumu par slimnīcu līmeņu pārskatīšanu nepieņemt sasteigti. Kā arī kopīgi ar medicīnas nozares pārstāvjiem, sociālajiem partneriem un pašvaldību vadītājiem izvērtēt, kādas sekas tas varētu radīt veselības aprūpes pakalpojuma pieejamībā Latvijas reģionu iedzīvotājiem," uzsver Kalējs.

Latvijas Slimnīcu biedrība ir brīvprātīga darba devēju organizācija - biedrība, kas apvieno 37 Latvijas slimnīcas un ārstniecības iestādes. 

Kā vēstīts, šonedēļ Latvijas Pašvaldību savienības un Veselības ministrijas ikgadējās sarunās veselības ministre Ilze Viņķele (AP) solīja slimnīcu līmeņu reformas gaitā reģionālo slimnīcu un gultas vietu skaitu tajās, kā arī speciālistu pieejamību nesamazināt. Vienlaikus gan esot jārod "risinājums, lai ieguldītie resursi būtu efektīvi un pacienti, kurus nogādā ārstniecības iestāde, saņemtu viņiem nepieciešamo palīdzību". Ar pašvaldībām un slimnīcu vadību vēl esot plānotas sarunas par labākajiem risinājumiem.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

Es

Tā jau viņš ir,bet Pūčukam tas viss pie pakaļgala...

pirms mēneša, 2020.05.30 12:54

vēl tikai aptieku biedrība....

varētu piebilst, ka novadu reformas rezultātā slēgšot arī daudzas aptiekas.... Tikai īsti nevar saprast kāds VARAM sakars ar VM nostādnēm? Kuras biedrības un kādus "speciālistus" mēs zūdošo krēslu "pacienti" varētu pieaicināt reformas apturēšanai, lētticīgu ļautiņu maldināšanai?

pirms mēneša, 2020.05.30 16:43

spičkonis

Pieaicināt konsultantus, ekspertus, locekļus, padomniekus, saules aptumsuma asociācijas, padomdevējus, mēness skaidrošanās biedrības īstenos locekļus un visu pārējo biedrību, asociāciju ģenerālsekretārus un , protams, sabiedrisko attiecību speciālistus, bez kuriem jau šodien nav iespējams havajā pat ūdeni noraut.

pirms mēneša, 2020.05.30 17:54

Vietējās ziņas

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju