Skolēni vasarā gūst darba pieredzi un pelna naudu

Pandēmijas «Covid–19» dēļ skolēnu vasaras darba programma ilgs tikai divus mēnešus. Uzņēmumiem sadarbojoties ar Nodarbinātības valsts aģentūru (NVA), skolēni var mēnesi strādāt un nopelnīt «kabatas naudu» vismaz vienas valstī noteiktās minimālās mēnešalgas apmērā, kas ir 430 eiro.

Nodarbinātības valsts aģentūras īstenotajā projektā «Nodarbinātības pasākumi vasaras brīvlaikā personām, kuras iegūst izglītību vispārējās, speciālās vai profesionālās izglītības iestādēs» var pieteikties jaunieši, kas ir 15 – 20 gadus veci un iegūst izglītību iepriekš minētajās mācību institūcijās.

«Lai pieteiktos vasaras nodarbinātībai, skolēni jau februārī un martā meklē darba devējus, sūta CV, piesakās NVA mājaslapā,» stāsta NVA Bauskas filiāles skolēnu vasaras nodarbinātības organizatore Diāna Dēliņa.

«Šogad Bauskas, Rundāles un Vecumnieku novadā darba devēji aicināja pieteikties 137 strādātgribētājus – 73 skolēni strādā jūlijā, bet augustā strādās 64 jaunieši. Šajā sezonā darbavietu ir mazāk nekā aizvadītajā gadā, jo jūnijā šajā programmā  jaunieši nestrādāja.»

Vislielākais darba devējs skolēniem šovasar, kurš pieteicies NVA, ir Bauskas novada administrācija, kas jauniešiem piedāvā 33 darbavietas. «Atsaucība ir ļoti liela, varu teikt, ka jaunieši ir atbildīgi, paši meklē, piesakās un reģistrējas, taču ir gadījumi, kad skolēns nav sazvanāms vai arī pieteicies pie darba devēja, taču nav reģistrējies NVA,» stāsta D. Dēliņa.

Iecavas novada dome vietējiem jauniešiem pati organizē skolēnu vasaras darbu, to apmaksājot  no pašvaldības budžeta. Šajā sezonā Iecavas novada pašvaldība aicināja 67 darbavietās, tā liecina pašvaldības mājaslapā ietvertā informācija. Pieteikties tika aicināti jaunieši vecumā no 13 līdz 18 gadiem. Pašvaldība piedāvājusi darbu novada bibliotēkās, skolās, jauniešu centrā, pirmsskolas izglītības iestādēs un vietās, kur skolēni piedalītos dažādos teritorijas sakopšanas darbos.

Bauskas novada Brunavas pagastā saimnieciskās darbības veicēja Iluta Straģe diviem skolēniem piedāvā vienu mēnesi piedalīties aitu kopšanā – barot, slaukt, dzīt ganībās. «Jauniešiem patīk, tā ir iespēja iegūt pieredzi un nopelnīt,» teic I. Straģe. Šis ir uzņēmējas pirmais gads, kad darbā aicinājusi skolēnus, taču nākamgad viņa plāno piesaistīt vairāk jauniešu nekā šogad.
«Jūlijā un augustā saimniecībā katrā mēnesī strādā viens aitkopis. Ja nākamgad šis pasākums sāksies jau jūnijā, tad jauniešus varētu aicināt piena un saldējuma ražošanā, kā arī pārdošanā un citos darbos,» atzīst uzņēmēja.

Bauskas novada Gailīšu pagasta pārvalde nodarbina deviņus jauniešus – četrus šomēnes, bet piecus nākammēnes. Pārvaldes vadītājs Aleksandrs Gurkovskis informē, ka jaunieši piedalās pagasta teritorijas uzkopšanā – vāc zarus, sakopj celiņus, mazgā logus, krauj malku, ravē. «Mēs esam apmierināti ar iespēju nodarbināt jauniešus, tādējādi ir palīgspēki, lai sakoptu teritoriju. Vasarā darba ir daudz, teritorija pietiekami liela, jauniešiem ir konkurence. Mums ir princips – ja ir kāds strādājis, tad otrreiz ņem pēc darba vadītāja atsauksmēm, mēģinām piesaistīt katru gadu citus jauniešus,» atklāj A. Gurkovskis.

Līga Vaivare savas darba pieredzes trešajā dienā rūpējas par Uzvaras celiņiem – viņa tos slauka, izravē nezāles. «Šis ir mans pirmais gads, kad strādāju šādā pasākumā. Pirmajā dienā likās ļoti sarežģīti, tagad jau ir pierasts,» stāsta meitene. Viņa iegūto mēnešalgu plāno iztērēt izklaidei. «Šajā darbā mēs iemācāmies sazināties, tā ir pašdisciplīna, skolas laikā vajadzēja celties laikus, parasti vasarā to aizmirst, taču šis darbs «norūda raksturu, darbs laicīgi sagatavo nākotnei»,» uzskata L. Vaivare.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju