Šķērsojot Latvijas robežu, jāuzrāda negatīvs «Covid» testa rezultāts 4

No piektdienas, 15. janvāra, lai ieceļotu Latvijā, nepieciešams apliecinājums par negatīvu «Covid-19» testu, kas veikts ne vēlāk kā pirms 72 stundām ieceļošanas brīdī, paredz valdībā lemtais. Ieceļojot Latvijā gan ar pasažieru pārvadājumiem, gan personisko transportlīdzekli, būs jāuzrāda apliecinājums par negatīvu «Covid-19» testa rezultātu, informē Satiksmes ministrijas Komunikācijas nodaļa. Noteikumi spēkā vienlaikus ar līdzīga regulējuma ieviešanu Lietuvā un Igaunijā. Papildu drošības pasākumu mērķis ir pasargāt no vīrusa infekcijas ievešanas un mudināt iedzīvotājus pārvietoties tikai būtisku iemeslu, ģimenes apstākļu vai darba dēļ.
Apliecinājums par negatīvu testu, proti, testa rezultāts, ārsta izziņa, izziņa par antivielu esamību vai cits medicīnisks dokuments, kas apliecina, ka persona nav infekcioza, ir jāuzrāda pārvadātājam, piemēram, lidsabiedrībai, pretējā gadījumā personai tiks atteikta iekāpšana.
Ieceļojot Latvijā ar privāto automašīnu, atzīmei par negatīvu testa rezultātu ir jābūt aizpildītajā «Covidpass.lv» anketā. Šīs prasības izpildi izlases kārtībā pārbaudīs Valsts robežsardze vai Valsts policija. Nemainīgs paliek nosacījums, ka pēc ieceļošanas no ārvalstīm ar augstu inficēšanās risku ir jāievēro desmit dienu pašizolācija, kā arī citas Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemioloģiskās drošības norādes.
Noteikti arī izņēmuma gadījumi, kad tests pirms ieceļošanas Latvijā nav jāveic, – bērniem līdz 11 gadu vecumam, personām, kas ir vakcinētas pret «Covid-19», pārvadātāju darbiniekiem un apkalpes locekļiem, jūrniekiem, kas dodas uz vai no savas darbavietas, tranzīta pasažieriem, kuri nepamet lidlauka kontrolējamo zonu, diplomātiskā korpusa pārstāvjiem. Tāpat tests netiks prasīts pierobežas iedzīvotājiem, kuri ikdienā šķērso robežu darba, izglītības un līdzīgu vajadzību dēļ un var uzrādīt apliecinājumu par nodarbinātību vai izglītību.
Īsti ziemīgā dienā 15. janvārī ar vienpadsmit grādiem zem nulles arī «Bauskas Dzīve» devās uz Grenctāles robežpunktu, lai lūkotu Valsts robežsardzes darbu, kontrolējot epidemioloģisko drošību. Vairāki robežsargu transportlīdzekļi jau stāvēja priekšā. Vīri darīja savu darbu.
«Bauskas Dzīvei» jauninājumu testa kontrolē komentēja Valsts robežsardzes Rīgas pārvaldes Zemgales 2. kategorijas dienesta priekšnieka vietnieks kapteinis Māris Cīrulis. Ieceļotāji 48 stundas pirms ieceļošanas aizpilda «covidpass» anketu tīmekļvietnē covidpass.lv, un par testu, kas savukārt veikts 72 stundas pirms ieceļošanas, ir atsevišķa ailīte. Jābūt arī elektroniski uzrādāmai vai izdrukātai medicīniskai izziņai par veikto testu ar rezultātu.
Piektdien, 15. janvārī, no pulksten 11 līdz 13 Grenctālē tika pārbaudītas ap 20 mašīnu, vienai personai no Čehijas nav bijis izpildīts jaunais nosacījums. Viņu aicināja atgriezties mītnes valstī. Šo notikumu pavērsienu vīrietis neesot uzņēmis naidīgi, atgriezies atpakaļ. Lielākoties cilvēki devušies darba darīšanās, tad jau kārtība viņiem ierasta un zināma. Izlases kārtībā minētajā laikā pārbaudītas arī trīs «fūres».
«Plūsma ir samazinājusies. Pašlaik skaits krities. Izskatās, pat kādas piecas reizes mazāk auto. Cilvēki apzinās, ka testa veikšana varētu būt laikietilpīgs process, visur ir rindas, turklāt daudzviet ārvalstīs testa veikšana izmaksā vairāk nekā 100 eiro. Tad cilvēks stipri padomās, vai viņam atbraukt paskatīties Brīvības pieminekli vai ko citu, vai tomēr kur dosies tikai nepieciešamības gadījumā,» analizē M. Cīrulis.
Kā robežsargi rīkosies, ja robežšķērsotājs nevarēs uzrādīt negatīvu testu? Iespējami divi scenāriji. Pirmkārt, šāda dokumenta neuzrādīšanas gadījumā ārzemnieku robežsargi aicinās atgriezties savā mītnes zemē, par prasības neizpildīšanu var tikt piemērota administratīvā atbildība. Ja dokumentu uz ārējās robežas nevarēs uzrādīt Latvijas valstspiederīgais vai Eiropas Savienības dalībvalsts pilsonis ar uzturēšanās atļauju Latvijā, tad robežsargi sadarbībā ar Valsts policiju varēs vērtēt administratīvo atbildību un, ievērojot epidemioloģiskās drošības prasības, atļaut robežas šķērsošanu, proti, iebraucējam jādodas pašizolācijā.

«Bauskas Dzīve» vēroja automobiļu kontroli. Bija vairākas komercpārvadājumu automašīnas, kam dokumenti kārtībā. Komercpārvadātājiem netiek pieprasīts «Covid» tests, jo viņi dodas darba darīšanās, «covidpass» gan jāaizpilda. «Pašlaik izslēgta vienkārša «vizināšanās»,» uzsver robežsargi.
Varot ieceļot Lietuvas un Igaunijas iedzīvotāji, kas izmanto mūsu lidostu «Rīga». Viņiem jāuzrāda arī biļetes.
Negatīvs «Covid-19» testa rezultāts ieceļotājiem nedod tiesības nedoties pašizolācijā pēc ierašanās Latvijā, uzsver Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāvis, epidemiologs Jurijs Perevoščikovs.
Jau kopš 7. decembra robežsardze veic pastiprinātu imigrācijas kontroli uz atsevišķiem ceļiem iekšējo robežu tuvumā. Uz lielajiem autoceļiem 24 stundu režīmā tiek veiktas pārbaudes sadarbībā ar zemessargiem, savukārt uz mazākiem ceļiem izvietotas mobilās patruļas un atbalstu robežsargiem sniedz Valsts policija. Minētie likumsargi kontrolē, vai robežšķērsotāji ir aizpildījuši elektroniskā apliecinājuma anketu vietnē «covidpass.lv».


Pievieno komentāru

Komentāri 4

Zize

Beidzot...

pirms mēneša, 2021.01.16 19:00

Jūnijs

Ar cik cikliem jābūt PCR testam? ????

pirms mēneša, 2021.01.17 08:04

Xx

*** sērkociņkastītē jāvadā un ceļiniekiem jāuzrāda. Šie laikam pēc ožas noteikšot .

pirms mēneša, 2021.01.17 10:24

Raimonds

Negatīvs «Covid-19» testa rezultāts ieceļotājiem nedod tiesības nedoties pašizolācijā pēc ierašanās Latvijā, uzsver Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāvis, epidemiologs Jurijs Perevoščikovs.Brt kāpēc tā nenotiek???

pirms mēneša, 2021.01.17 13:52

Vietējās ziņas

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju