Sestdien aicina uz Pļaujas svētkiem Ausekļu dzirnavās 12

Vecumnieku novada Bārbeles pagasta brīvdabas muzejā «Ausekļu dzirnavas» sestdien, 5. septembrī, ikviens tiek aicināts iepazīt Zemgales lauku sētas sadzīvi un rudenī veicamos darbus.

Sējas un Pļaujas svētki ir vieni no gaidītākajiem un kuplāk apmeklētajiem brīvdabas sarīkojumiem tuvākā un tālākā apkaimē, kur tiek godāts roku darbs un tradīcijas. Diemžēl kovidlaikā noteikto ierobežojumu dēļ tikšanās pavasarī izpalika un demonstrējumu lauku saimnieki apsēja pašu spēkiem. Taču Pļaujas svētki notiks un, ievērojot distancēšanos un piesardzību, lieli un mazi aicināti talkā ražu novākt un pārstrādāt. Tam lieti noderēs muzejā saglabātie senie darbarīki un tehnika. Nav jābaiļojas, ja ko nezina vai neprot; darbus ierādīs un senos arodus palīdzēs iepazīt gan vietējie amatnieki, gan lietpratēji no citiem Latvijas novadiem.

Tradicionālie Pļaujas svētki tiks atklāti 5. septembrī plkst. 11 ar tvaika dampja svilpes signālu, Latvijas karoga pacelšanu mastā un kopīgi nodziedātu Ausekļu dzirnavu himnu, «Bauskas Dzīvei» vēsta Mārtiņš Mediņš, brīvdabas muzeja saimnieks.

«Svētku apmeklētāji varēs iepazīt rudens lauku darbus gan demonstrējumu laukā, gan muzeja plašajā teritorijā. Dažādu amatu meistari no visas Latvijas, izmantojot savus un muzeja darbarīkus, ļaus ielūkoties daudzveidīgajos mājsaimniecības un lauksaimniecības darbos, kā arī piedāvās iespēju izzināt senču gudrības un tikumus, atklājot sava aroda noslēpumus. Ikviens varēs iemēģināt roku māla trauku gatavošanā, linu apstrādē, aušanā pie stellēm, metāla izstrādājumu un koka priekšmetu veidošanā un citos darbos. Entuziasti no Baldones rādīs meistarklasi labības pļaušanā ar izkapti, kā arī apmācīs, kā tā iesienama. Skārdnieka arodu demonstrēs meistars no Rīgas, bet podnieka prasmes – amatnieks no Lietuvas,» ieinteresē M. Mediņš.

Ūdensdzirnavu zālē būs skatāma Daces Eipures pūču izstāde no Amatas novada Nītaures pagasta, savukārt rakstāmrīku kolekciju aplūkot piedāvās Vecumnieku novada Skaistkalnes pagasta z/s «Mačēni».

Ausekļu dzirnavas ir vienīgā vieta Latvijā, kur iespējams redzēt senās kuļmašīnas «Imanta» darbināšanu ar unikālā tvaika dampja «Ruston Proctor» spēku, uzsver M. Mediņš. Tāpat arī varēs vērot, kā ūdens spēks dzirnavās iegriež putraimu, miltu un grūbu gaņģus. Maizes mājā saimnieces ceps pīrāgus ar malku kurināmā maizes krāsnī, būs gardi našķi no ūdensdzirnavās samaltajiem miltiem un putraimiem, savukārt vīri būs gādājuši par slāpes remdinošiem dzērieniem.

Pļaujas svētkos neiztikt arī bez plašas kultūras programmas un loterijas. Mazākajiem apmeklētājiem prieku sagādās atrakcijas, bet brauciens ar laivu pa Iecavas upi ies pie sirds dažādām paaudzēm. Kā allaž, būs arī amatniecības darinājumu tirdziņš.

Pievieno komentāru

Komentāri 12

saka,

ka ieeja par maksu, bet cik tad liela ir tā maksa? Vai kāds var pateikt.

pirms 11 mēnešiem, 2020.09.04 16:55

Saka

5 eiro

pirms 11 mēnešiem, 2020.09.05 08:31

Tauta

Cik nav žēl.

pirms 11 mēnešiem, 2020.09.04 19:28

o, jā

Fantastisks un relaksējošs pasākums nesteidzīgajiem, īpaši ģimenēm ar bērniem. Te ir ko darī un redzēt visu dienu!

pirms 11 mēnešiem, 2020.09.07 12:08

nesaprotu

Ja vienreiz esi bijis, citugad tur nav ko darīt. Nesaprotu,tu nopērc ieejas biļeti, tad kāpēc vēl tev kāds grib spiest zīmogu uz rokas , tā jau tikai saimnieki savus lopus iezīmē?

pirms 11 mēnešiem, 2020.09.09 10:17

Prieks

Prieks skatīties ka atbraukuši opīši un omītes ar mazbērniņiem. Skumīgi izskatās ka veci cilvēki ir vientuļi - staigā vieni paši. Kāpēc jūs negribat savus mazbērnus????

pirms 11 mēnešiem, 2020.09.12 18:04

to prieks

Man gan labāk patiktu, ka ar bērniem staigātu to vecāki.Un kā tu tik dumjš vari būt- kāpēc negribat savus mazbērnus- mazbērni jau izauguši, un kāpēc vecie cilvēki nevar kaut reizi aizbraukt atpūsties, pastaigāt vieni paši, iet un darīt , ko paši grib, neganot tos mazbērnus, kas jau tā visu nedēļu ir ganīti ? Skumsti jau labāk par sevi, nelien citu dzīvē un nemāci, kas un kā viņiem jādara.

pirms 11 mēnešiem, 2020.09.13 15:00

Prieks

Ir jau arī tādi redzēti kuri mazbērnus paņem un satiek tikai tad kad viņiem uzbāžas un to prasa, bet paši savu iniciatīvu neizrāda. Visdziļākā cieņa tādiem kuri mīl un rūpējas par mazbērniem.

pirms 11 mēnešiem, 2020.09.14 14:23

Mamma

Lūdzu sargājiet un mīliet savus mazbērnus, jo ir kad notiek lielas nelaimes dēļ nolaidības un nevīžības pret saviem mazbērniem.

pirms 11 mēnešiem, 2020.09.14 14:26

to prieks vēlreiz

Bet kāpēc tev ar saviem bērniem jāuzbāžas kādam, tie tomēr tavi bērni, vai tu ar saviem vecākiem vienojies un padomu prasīji, kad tos bērnus projektēji? Vislielākā cieņa gan tiem vecākiem, kas paši rūpējas par SAVIEM bērniem un necenšas visu laiku piespēlēt tos vecvecākiem, jo arī viņi ir tikai cilvēki, un arī viņiem vajag atpūtu.

pirms 11 mēnešiem, 2020.09.16 14:31

tam priekam

par ko vispār ir raksts?pAR MAZBĒRNIEM VAI DZIRNAVĀM.komentē,bet nesaprot ko.

pirms 10 mēnešiem, 2020.09.18 08:19

Prieks

Man gan liekas ka katrai sevis cienošai omītei ir jāmīl savi mazbērni un nav tā jādomā ka vecākiem pašiem jātiek galā ar SAVIEM bērniem. Tas jau par kaut ko liecina.....

pirms 10 mēnešiem, 2020.09.21 15:26

Vietējās ziņas

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju