Saeimas komisija atbalsta VARAM priekšlikumu par Bauskas novadā apvienojamajiem novadiem 25

Piektdien, 14. februārī, Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisijas sēdē deputāti atbalstīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) priekšlikumu par Bauskas novadā apvienojamajiem novadiem.

VARAM izstrādātā administratīvi teritoriālā iedalījuma karte paredz, ka Bauskas novadam tiks pievienoti Vecumnieku, Iecavas un Rundāles novadi, par reģionālās nozīmes attīstības centru nosakot Bausku. 

Bauskas novadā apvienojamo novadu domju priekšsēdētāji, lai arī atzina, ka novadu reforma ir nepieciešama, VARAM piedāvātajai robežu pārzīmēšanai nepiekrita.

Iecavas novada domes priekšsēdētājs Aivars Mačeks (VL-TB/LNNK) atgādināja, ka pašvaldība pasūtīja SIA "Konsorts" neatkarīgu pētījumu, kurā secināts, ka VARAM piedāvātais administratīvi teritoriālās reformas modelis novadam esot visneizdevīgākais - ievērojamā skaitā kritēriju būtiski pasliktinās Iecavas novada iedzīvotāju dzīves kvalitāte un piekļuve publiskajiem pakalpojumiem.

Savukārt Rundāles novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis ("Cilvēkiem un zemei") norādīja, ka šajā reformā nav paredzētas atbalsta programmas, kā tas bija 2009.gadā reformas laikā, tādēļ ne deputāti ne iedzīvotāji neredz pamatu, ka pēc robežu maiņas Rundāles iedzīvotāju dzīves līmenis uzlabosies. 

Iecavas novads savu attīstību saskatīja kopā ar Baldones novadu un Vecumnieku novada Vecumnieku pagastu, taču deputāti šo ieceri neatbalstīja.

Pašvaldību pārstāvji Saeimas deputātiem norādīja, ka reformā iedzīvotāju viedoklis tiek uzklausīts, bet tiek klaji ignorēts. Saeimas deputāts Viktors Valainis (ZZS) norādīja, ka Eiropas Padomes (EP) Vietējo un reģionālo pašvaldību kongress ir aicinājis Saeimu atlikt administratīvi teritoriālās reformas pieņemšanu, jo uzskata, ka VARAM nav veikusi "patiesu konsultāciju un sarunu procesu", bet gan organizējusi "vienvirziena komunikācijas kampaņu, lai sniegtu informāciju par reformu, kuras galvenie virzieni jau bija noteikti".

Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisijas priekšsēdētājs Artūrs Toms Plešs (AP) norādīja, ka tā ir politiska organizācija, kuras atzinumi Saeimai nav saistoši.

LETA jau ziņoja, ka par likumprojekta virzību Saeimā atbildīgā komisija iepriekš atbalstījusi Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas piedāvājumu par jaunajiem novadiem Pierīgas, Latgales, Kurzemes un Vidzemes reģionos. Savukārt neizlemts vēl ir jautājums par Saulkrastu un Ādažu novadiem, Kastuļinas pagasta pievienošanu Preiļu vai Krāslavas novadam, Varakļānu novada pievienošanu Rēzeknes vai Madonas novadam. 

Pašvaldību reforma paredzēta, lai līdz 2021.gadam izveidotu ekonomiski attīstīties spējīgas administratīvās teritorijas ar vietējām pašvaldībām, kas spēj nodrošināt tām likumos noteikto autonomo funkciju izpildi salīdzināmā kvalitātē un pieejamībā un sniedz iedzīvotājiem kvalitatīvus pakalpojumus par samērīgām izmaksām, teikts Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumprojekta anotācijā. Līdzšinējo 119 vietējo pašvaldību vietā plānots izveidot 39 pašvaldības.

Pievieno komentāru

Komentāri 25

Aikāsāp

Iecava ir švaka ar visu vadību. Bausku gremdēs tikai. Tā lūk!

pirms gada, 2020.02.15 11:32

Dūlitls

NU Bauska gan ir "varošs un plaukstošs" novads, ka tik līdz reformai paši nenogremdējas ar hallei trūkstošo naudu, kuru pašreiz slauc no piebauskas iedzīvotājiem paātrinātā kārtā gada beigās aprēķinot piecas reizes lielākus nodokļus

pirms gada, 2020.02.15 23:16

hallei

Bauskas hallei trūkstošo naudu sametīs jaunpienākošie novadi...

pirms gada, 2020.02.16 08:49

nu ja

dzīves kvalitāte tikai pasliktināsies un, iespējams, ļoti daudziem no līdzšinējiem krēslu deldētājiem novadu domēs, bet Čačam būs jābrauc uz Vecumniekiem skatīties ko darīt ar tur esošo Bauskas ielu, pārdēvēt vai tomēr rast līdzekļus tās remontam...

pirms gada, 2020.02.15 14:58

Q

Kas teica,ka Čačs ir mūžīgs kā Puķins?

pirms gada, 2020.02.15 17:00

skumji

Eh.. Labi būtu zināt to/tos, kas brauca brūtēties ar Iecavas un Baldones novadu lai tiem pievienotu kādreiz Baldones apriņķī esošos Vecumniekus, Misu un Beibežus ( amputējot no pašreizējā Vecumnieku novada...)... Nejau Mačeks pats to izdomāja... Vienkārši ir nodevēji Vecumniekos, kam uzspļaut uz citiem pagastiem ( Stelpe, Valle, Kurmene, Bārbele, Skaistkalne ). Sev vietas sagatavot un siles nodrošināt....

pirms gada, 2020.02.15 18:18

???

Kurš veda separātās sarunas?

pirms gada, 2020.02.15 20:06

zinu

Atbildi lūdzu studijā!

pirms gada, 2020.02.15 20:59

ak vai, vai!

Nu ko, Vecumnieki dabūja garu degunu?

pirms gada, 2020.02.15 21:02

!?

vecumnieki Baldones novadā? Bija Baldones novads, bet vai ar vecumniekiem?

pirms gada, 2020.02.16 09:49

Oh un ok

Dzīves līmenis uzlabosies .....
Okman! Dzīves līmenis uzlabosies, jo nebūs neskaitāmo un nevajadzīgo štatu ar tūkstošiem lielu atalgojumu par atrašanos štatos. Cilvēkiem celsies roka maksāt nodokļus, jo redzēs, ka vairs netiek izlaupīta kopējā nauda štatu tūkstošlielajās algās par nekā nedarīšanu.

pirms gada, 2020.02.15 18:51

Hoho

Kā tu domā,kas tad darīs,lai tavs dzīves līmenis uzlabotos? Tie 5 eiro nodokļos,ko tu samaksā, paši personīgi.?

pirms gada, 2020.02.15 21:18

ņirdzējam

bet ko nodokļos samaksā tie kuru algas tiek maksātas no ražošanā un apkalpojošā sfērā samaksātajiem nodokļiem, vai to daļu ,ko no budžeta paņemtā atgriež tam atpakaļ, vispār var skaitīt par nodokļiem, jeb tas tādēļ, lai vēl veselai varzai VIDā būtu ko darīt?

pirms gada, 2020.02.16 16:14

Aigars

Rundāles novadu jau sen vajadzēja pievienot Bauskai tāpat kā Mežotni un pārējos pagastus pievienoja.

pirms gada, 2020.02.15 20:10

sibemol

Tīri interesei - ko saka tās teritorijas, ko iepriekšējā reformā pievienoja Vecumnieku novadam, bet dabā tuvākas bija Ogre un Aizkraukle? Tagadējā reformā piekabinās Bauskai, kas ir pavisam tālu.

pirms gada, 2020.02.16 19:51

prātnieks

Būs lielkolchozi? Tādi kur to lielvadoņus ierindas iedzīvōtāji būs redzējuši tikai avīzes foto kā Saeimas deputātus.

pirms gada, 2020.02.17 07:10

Imalda prātniekam

Ar tiem lielkolhoziem, tu laikam domā bijušos rajonus, viss bija kārtībā. 26 rajonu vietā uztaisīja vairāk par simts novadiem ar rajona izpildkomitejas štatiem tagad katrā novadā, tātad - 4,5 reizes vairāk štatu nekā bija rajonos kopā. Pie tam vēl ar dažādiem amatiem, kādi nebija pat dzirdēti un vēl pat šodien dažu nedzirdēto amatu aizpildītāji tā nemaz īsti nezina, kas viņiem ir jādara.
Nevar saprast, ko te pļerkst par pakalpojumu sniegšanu. Vai tad kādā novadā nodibināja autobusu parku, vai tad nodibināja kādu skolu vai slimnīcu? Nē tieši otrādi - likvidēja daudz ko tādu, kas pakalpojumus sniedza rajonos? Tātad - tikai štati, amati un algas, kas 10 reizes pārsniedz rajonu izpildkomiteju darbinieku algas. Lūk, kur pakalpojumi!

pirms gada, 2020.02.17 08:49

?

Vai kāds var konkrēti pateikt ,pēc reformas kas vadīs pagastus?Vai būs kāds pārvaldnieks? Cik cilvēki strādās izglītības nodaļā, kurai būs jāapkalpo Iecava, Rundāle, Vecumnieki? Vai Bauskas izglītības pārvaldē palielināsies štati, vai Iecavā, Rundālē paliks izglītības speciālisti?Kasnotiks ar sporta "pārvaldi", kultūras "pārvaldi"?Cik vietnieki būs novada domes pr-jam?Ko darīs izpilddirektori un viņu vietnieki? Vai Bauska būs kā pilsēta?

pirms gada, 2020.02.17 09:16

to > ?

Redzi, ?, kad bija rajoni, tad visā Bauskas rajonā bija izglītības nodaļa ar 7 štata darbiniekiem. Kad uztaisīja novadus, jau nodaļas nosaukums novadam likās par prastu un izglītības nodaļu nosauca par izglītības PĀRVALDI, lai būtu kā Rīgā. Tad 26 izglītības nodaļu vietā nāca ap simts PĀRVALŽU, kur algas jau bija tūkstošos. Tas tāpat notika ar citām nodaļām, kas bija rajona izpildkomitejā. To skaits no 26 pieauga ap simtu un, protams, ar algām...... Tu prasi par jauno iespējamo pārvalžu nākotni, bet vai tad vajag PĀRVALDES, ja tagad apvienos vienā novadā vai apriņķī pa 2-5 pašreizējiem novadiem ? Man liekas, ka nevajag. Vajag nodaļas ar mazāku štatu un algām mazākām. Pagastos vajadzētu būt pagasta vecim, kādam no sakarīgākiem pagasta saimniekiem tādā kā sabiedriskā kārtā ar minimālo algu kā piemaksu, dienesta mašīnu un skrīveri, rakstvedi, kas sēd pagasta kantorī.

pirms gada, 2020.02.17 11:07

gudriniekam

Ej tu sabiedriskā kārtā, mēs tev saziedosim maizītei, ja pašiem sanāks. Ja nesanāks tad nekā, strādāsi galīgi sabiedriski.

pirms gada, 2020.02.17 16:03

Mjā

Cik interesanti palasīt par atalgojumu. Tad, kad pašiem jāmaksā, piem., daudzdzīvokļu māju iemītnieki kad runā par apsaimniekotāja darbinieku atalgojumu vai šajā komentārā- tad tiem cilvēkiem jāstrādā praktiski par velti. Bet, kad parādās kāda vakance un tiek meklēti darbinieki- tad alga vienmēr par mazu. Pašiem drusku neriebjas citu naudu visu laiku skaitīt?

pirms gada, 2020.02.18 09:50

priekš gudriniekam

Ko tu švepsti! Kas tad tāds pagasta vecim būtu jāstrādā? To minimālo algu viņam varētu maksāt par to, ka viņš ir tas vecis. Kaut kas jādara pagasta skrīverim, kuram jābūt kantorī un jāuzklausa cilvēki, jāpalīdz šādus, tādus papīrus nokārtot.
Krievu laikā ciema izpildkomitejas priekšsēdētājam par 150 rbļ. algu bija no pāta jāiet ārā, kad augstākstāvoša vara nāca virsū, lai valsts plāni būtu izpildīti visos tautsaimniecības rādītājos. Jāatzīst, ka tas ciema vecis tur neko daudz līdzēt gan nevarēja, ja jau kolhozs vai sovhozs šos plānus nespēja izpildīt, bet šim vecim pārdzīvojumu bija bez gala.
Ko tad tagad! Vai tad ir kaut kādi plāni? Ir privātīpašumi, kur paši saimnieki par sevi gādā. Nu, un ko tad te var līdzēt pagasta vecis? Pie tam pagastos tagad ir amatpersonu vēl vairāk nekā to bija krievu laikā, kad bija priekšnieks, atbildīgā sekretāre un tehniskā sekretāre-maīinrakstītāja.

pirms gada, 2020.02.18 08:42

tā gan nebija

Sameklē kādu krievu laika telefongrāmatu un paskaties ciema izpildkomitejas, cik tur telefona numuru. Un vēl ņem vērā, ka tad katram darbiniekam nemaz nebija savs telefona aparāts. Var jau rakstīt visādus stāstiņus par labajiem krievu laikiem, bet ne jau tik klaji melot.

pirms gada, 2020.02.18 08:53

Bija gan

Ciema izpildkomitejā bija 3 (Trīs) algoti darbinieki, priekšsēdētājs - 150-180,- rbļ., atbildīgā sekretāre, kura arī pat salaulāja, ja bija vajadzība, - 120,- rbļ., tehniskā sekretāre - mašīnrakstītāja - 90,- rbļ. Es pati nostrādāju šajā 11 gadus ciema komitejā, kā toreiz tautā sauca izpildkomiteju. Mūsu rajonā tāda alga bija visos ciemos. Varbūt Ādažos, Mārupē bija lielāki štati un arī algas. Ja par telefongrāmatām, tad varbūt pie izpildkomitejas bija pierakstīti bibliotekāri, klubi (kultūras nami), bērnu dārzi ut.t., kas nebija izpildkomitejā, bet tie atradās ciema teritorijā. Bet visvisādu komunālo nodaļu vadītāju un speciālistu, sporta organizatoru, sabiedrisko attiecību speciālistu un citu nevajadzīgo amatu nebija. Krievu laikā tādiem amatiem naudu neizniekoja. Tas gan ir fakts.

pirms gada, 2020.02.18 11:55

iecavnieks

Tu to nopietni? Varbūt Dāviņos tā tiešām bija, bet ne jau Iecavā. Par Ādažiem un Mārupi gan nezinu.

pirms gada, 2020.02.18 13:58

Vietējās ziņas

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju