Rundāles stārķiem jāmeklē cita mājvieta 3

Turpinās Rundāles pils jumta pārbūves 4. posms. Pašlaik notiek ēkas rietumu spārna ieklājuma atjaunošana, bet kopš 2020. gada jau ir nomainīta vairāk nekā puse no jumta kopējā seguma. Būvprojektā darbi sadalīti četrās kārtās, kuras iespējams veikt gan secīgi, gan vienlaikus.

Rundāles pils jumta 3. kārtas būvdarbus paredzēts veikt 2022. gadā, bet 4. kārtu – 2021. gadā. Strādā akciju sabiedrības (a/s) «Būvuzņēmums Restaurators» meistari. Rundāles pils nav parasts objekts, bet 18. gadsimta baroka un rokoko arhitektūras un mākslas izcilākais piemineklis Latvijā. Tāpēc jebkurai pārbūvei nepieciešamas ļoti labas teorētiskās zināšanas un vēsturisko celtņu atjaunošanas nopietna pieredze.

Šiem kritērijiem atbilst iepirkumu konkursā uzvarējusī a/s «Būvuzņēmums Restaurators», kas 2018. gadā rekonstruēja Rīgas Svētā Jēkaba katedrāles kapara jumtu, piedalījās Rīgas Doma baznīcas, Cēsu Svētā Jāņa baznīcas, Katlakalna luterāņu baznīcas un citu arhitektūras pieminekļu atjaunošanā, uzsver uzņēmuma būvniecības projektu vadītājs Dāvis Priede.

«Iesaiņota» kā siltumnīcā

Turpina projektu vadītājs: «Sākot pils jumta atjaunošanu, vispirms būvējam sastatnes un pagaidu segumu. Apmeklētāji pat nenojauš, ko darām, jo sastatnes aizsedz nodrukāts fasādes zīmējuma audekls. Pili esam «iesaiņojuši» tādā kā siltumnīcā.

Jumta atjaunošanas secība ir šāda: vispirms demontējam un ar rokas instrumentiem sagriežam veco skārdu. Elektrisko instrumentu izmantošana nav pieļaujama, jo var radīt dzirksteles. Pēc skārda noņemšanas atklājas senās koka konstrukcijas. Ļoti uzmanīgi pētām, kuri dēļi ir labā stāvoklī un kuri – satrupējuši. Tad pieņemam lēmumu par konstrukciju labošanu, nostiprināšanu vai aizstāšanu ar jauniem fragmentiem jeb protezēšanu. Līdzīgus darbus veicām, restaurējot Jēkaba katedrāles jumta konstrukcijas. Amatnieciski tās bija daudz veiksmīgāk izgatavotas nekā Rundāles pilī, īpaši augsta kvalitāte bija apmēram 300 gadu senajiem katedrāles būvmezgliem. Pēc Rundāles pils jumta konstrukciju atsegšanas novērtējam arī pils dūmeņu stāvokli. Tos attīrām no sūnām un ar saudzīgām restaurācijas metodēm nokrāsojam.»

Beidzies «īres līgums»
Jau daudzus gadus Rundāles pils savdabīgs simbols bija stārķu ligzda uz rietumu korpusa dūmeņa. Tā ir noņemta un vairs netiks atjaunota, lai gan šopavasar putni mēģināja iekārtot mājokli uz cita skursteņa. Skaidro Dāvis Priede: «Stārķiem vienkārši ir beidzies «īres līgums». Ar to jāsamierinās, jo nekas nevar būt svarīgāks par drošību. Pirms ligzdas demontāžas rīcību saskaņojām ar Dabas aizsardzības pārvaldi un saņēmām atļauju. Gan jau putni atradīs vietu citur, jo Rundāles pils jumts galīgi nav piemērots ligzdošanai.»

Dažiem «Bauskas Dzīves» aptaujātajiem pils un franču dārza apmeklētājiem šis risinājums šķiet pārāk skarbs, taču arī viņi atzīst, ka asociācijām ar pils stārķiem drīzāk bijis sentimentāls raksturs. Izskanēja arī viedoklis, ka ligzdojošais pāris labi sasaucās ar pils Baltās zāles stuka veidojumiem, kur līdzās citām radībām redzami arī stārķi.

Sadarbības paraugs
Nākamgad a/s «Būvuzņēmums Restaurators» veiks pils jumta seguma maiņas noslēdzošo posmu, atjaunojot austrumu spārnu. Process būs sarežģītāks dažu konstrukcijas īpatnību dēļ. Tāpat ļoti svarīgi ir nepieļaut nekādas vibrācijas, lai netraumētu Zelta zāles un Baltās zāles mākslas vērtības, skaidro Dāvis Priede. Uzņēmuma speciālisti tagad veic koka konstrukciju izpēti virs abām reprezentācijas zālēm.

Projektu vadītājs uzsver: «Ar pasūtītāju – Rundāles pils muzeju – mums izveidojies ļoti veiksmīgs kontakts. Šī sadarbība ir labas prakses paraugs. Ik ceturtdienu Rundālē tiekamies projektētāju, pasūtītāju, būvuzraugu apspriedē, kurā produktīvi diskutējam par jumta pārbūves aktuāliem jautājumiem.»

Klusumā – bez steigas
Būvnieku komandā strādā ap 30 speciālistu, no viņiem desmit ir koka restauratori. Pieredzē dalās kokapstrādes restaurators Kārlis Innuss: «Pērn, sākot pils jumta pārbūvi, bija grūtāk. Liels izaicinājums šķita atjaunojamās daļas lielais apjoms. Rietumu spārns ir krietni mazāks, turklāt jau labi pārzinām objekta specifiku. Pieredzes man gana daudz. Esmu Rīgas Celtniecības koledžas restaurācijas nodaļas absolvents, kopā ar mūsu uzņēmuma komandu esmu strādājis daudzos objektos. Mēs esam saliedēta meistaru grupa – gan jaunieši, gan vecāki vīri. Daudz ko var iemācīties no pieredzējušiem kolēģiem. Lai cik pamatīgas būtu teorētiskās zināšanas, mūsu arodā noteicošā ir praktiskā darba pieredze.»

Meistari dzīvo Rundāles «Baltajā mājā», baudot klusumu un īpašās noskaņas, kas valda pils apkārtnē. Nebraukājot diendienā uz mājām Rīgā, esot vieglāk koncentrēties darbam, jo nav steigas un stresa, teic K. Innuss.

UZZIŅAI

- Ministru kabinets 2021. gada 13. aprīlī atbalstīja Kultūras ministrijas pieprasījumu piešķirt 539 777 eiro no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, lai Rundāles pils muzejs varētu nodrošināt ar «Covid-19» krīzes seku pārvarēšanu un ekonomikas atlabšanu saistīta augstas gatavības kultūras infrastruktūras projekta – Rundāles pils jumta pārbūves 4. kārtas – pabeigšanu 2021. gadā.

- Rundāles pils jumta pārbūves projekta īstenošana sākta pērn, izbūvējot pils jumta 1. un 2. kārtu, kā rezultātā tika nomainīta apmēram puse jumta, investējot kopumā 2 021 329 eiro, t. sk. avansu būvniekam (a/s «Būvuzņēmums Restaurators») par 4. kārtā veicamajiem darbiem 2021. gadā – 160 403 eiro.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

!!!

Ligzdu varēja novietot pils tuvumā kādā kokā, nevis iznīcināt.

pirms mēneša, 2021.05.11 19:10

???

Dārgais komentētāj, vai tu maz spēj iedomāties cik simtus kilogramu tā ligzda sver? Kā tev liekas, vai kāds no Latvijā augošajiem kokiem ir spējīgs tādu ligzdu uz saviem zariem noturēt?

pirms mēneša, 2021.05.13 14:46

Stāķis redzēja

Stārķiem ir izveidota vieta citai ligzdai. Aiz dārznieka mājas, saimnieciskajā daļa ir pacelts stabs, uz kura ir jauna ligzda.

pirms mēneša, 2021.05.13 14:59

Vietējās ziņas

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju