Rundāles pašvaldība plāno papildināt aprīkojumu zivju resursu aizsardzībai 3

Rundāles novada pašvaldība gatavos projektu, lai no Zivju fonda iegūtu finansējumu materiāli tehnisko līdzekļu iegāde zivju resursu aizsardzībai, lēmusi novada dome.

Rundāles novadu šķērso ievērojamas ūdensteces ar saimnieciski nozīmīgām un makšķerēšanā iecienītām zivju un bezmugurkaulnieku sugām - vimbām, nēģiem, plaužiem, līdakām. Turklāt īpašu nozīmi makšķernieku vidē visas valsts mērogā ieguvušā vimbu licencētā makšķerēšana lielā mērā pārklājas Rundāles novada teritorijā.

Licencētās makšķerēšanas laikā novadā rosās vairāki tūkstoši aktīvu makšķernieku, tāpēc nepieciešama viņu kontrole, kam pašvaldība pilnvarojusi četrus sabiedriskos vides inspektorus, skaidroja pašvaldībā. Pašlaik viņu rīcībā ir 2015.gadā iegādāts inventārs - laiva, motors, elektromotors un piekabe, kas arvien ir darbībā.

Rundāles novada teritorijā iekļaujas arī Bauskas dabas parks ar vairākiem upju straujteču liegumiem, kuros nārsto ievērojama upes nēģu populācija un šīs platības pārklājas arī ar vimbu nārsta laukumiem. Novērots, ka šīs vietas piesaista cilvēkus, kuri piekopj neatļautus zivju un bezmugurkaulnieku resursu ieguves paņēmienus. Tam bieži tiek izmantota tumsas aizsega un samērā sekli nomaļāki upju posmi stāvās krasta nogāzēs, kam nevar piekļūt ar sauszemes transportu.

Secināts, ka piemērots aprīkojums šīs problēmas risinājumam ir neliela, viegla, pret mehāniskiem bojājumiem droša un pārvietojoties klusa piepūšamā laiva ar mazas jaudas klusu benzīnmotoru vai akumulatora darbinātu elektrisko motoru, kas ļaus piekļūt nepamanītiem pārkāpējiem tieši pārkāpuma vietā.

Savukārt operatīvus uzdevumu būtiski palīdzētu risināt drons, kas aprīkots ar aukstas izšķirtspējas videosistēmu. Tas ļautu veikt novērojumus attālināti un reaģēt jau uz konkrētiem pārkāpumiem un pārkāpējiem. Novērojumu veikšanai lietderīgs būtu arī labas izšķirtspējas binoklis, uzsvēra pašvaldībā.

Tāpat redzamības uzlabošanai vides sargiem noderētu jaudīgs prožektors, eholote, kā arī "GoPro" kameras, kas piefiksē situāciju un kalpo par pierādījumu pārkāpumu gadījumā.

Paredzēts, ka viss aprīkojums izmaksās 9910 eiro, un tas pilnībā tiks segts no Zivju fonda finansējuma.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

būtu vietā

pajautāt, cik pārkāpējus jūs esat sodījuši, kopš jūsu rīcībā ir jau pieminētais inventārs? Varbūt, vajadzētu painteresēties, kas tajā kloākā, ko sauc par Lielupes augšteci, un tās pietekām vēl ir palicis ķerams? Cik makšķernieku šoruden vispār var sastapt pie upes, kurā ļoti garos posmos vispār nemana dzīvības pazīmes. Te es nedomāju lielos lomus, bet sīkzivis, kas ir barība jau nopietnākām zivīm. Ja upi pametušas sīkzivis, tad arī plēsēji badā tur nedzīvos. Diemžēl tik tālu esam nonākuši un šeit pat ar droniem vairs nebūs līdzēts, kā daži krēslā bezdētāji iedomājušies.

pirms gada, 2019.12.08 09:59

vaitad?

"vairāki tūkstoši licencēto makšķernieku", vai pašvaldībai iesākumam nebūtu jānoskaidro, cik licenču vispār BMMB izsniedz licencētās makšķerēšanas B zonā? Par abām zonām kopā līdz tiem vairākiem tūkstošiem ir kā līdz mēnesim. Piedevām B zonas licences netika visas pat izpirktas, vai tas, pirmkārt, neliecina par zivju daudzumu upē, par ko šiem makšķerniekiem varētu būt interese.

pirms gada, 2019.12.08 12:23

kā līdz mēnesim

tik tālu šīs pašvaldības deputāti no vienīgā saraksta, kā arī amatpersonas varētu būt no reālās situācijas, kas notiek viņu teritorijā esošajās upēs. Ar jebkādiem motoriem darbinātā kuģošanas līdzeklī vispār aizliegts atrasties Lielupē nārsta lieguma laikā, laikā, kad makšķerniekiem aizliegts ūdenī pat zoles saslapēt, un tas attiecas arī uz kontrolētājiem, lai netraucētu šajā laikā nārstojošās zivis. Bet pēc nārsta lieguma, upes ir tā aizaugušas, ka ne airi iemērkt, kur nu vēl dzenskrūvi...

pirms gada, 2019.12.09 13:14

Vietējās ziņas

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju