Projekts «1836» Leišmalītē noslēdzies 1

Skaistkalnē, Mēmeles krastā, svētdien, 10. jūnijā, tika ierakts pēdējais, piecpadsmitais projekta «1836» Leišmalītes ceļa stabs.

Tas darināts no eglēm, kuras savulaik kaitēkļa – astoņzobu mizgrauža – nedarbu dēļ nācās nocirst Imanta Ziedoņa mājās Murjāņos. Noguris gājējs, laivotājs pie tā varēs piestāt un izlasīt Imanta Ziedoņa atziņu: «Baltam kļūt nozīmē būt skaidram, daiļam un labam reizē.» Tāpat varēs iekustināt svārstā iekārto akmeni.

Projekts «1836» – aplido, apceļo, apmīļo Latviju – noslēdzas šīs nedēļas nogalē, 16. un 17. jūnijā, ar pēdējo pārgājienu gar jūru Rojas apkaimē. Savukārt Lietuvas pierobežā tas bija unikāls ar to, ka divi posmi tika veikti, laivojot pa Mēmeli.

«Ir tapis un dabā iezīmēts četru dienu laivu brauciens aptuveni 80 kilometru garumā gar Latvijas dienvidu robežu. Vienu posmu veicām pērn, laivojot no Skaistkalnes līdz «Lejeniekiem» Bauskas novadā, otru pievarējām šajās dienās. Šajos braucienos bijis vislielākais dalībnieku pulks. Vakar Ērberģē peldlīdzekļos izvietojās 158 laivotāji. Tas ir ļoti daudz. Pērn pa Mēmeli laivoja ap 140 cilvēku,» tā par Leišmalītes apceļošanu portālam pastāstīja projekta koordinators Enriko Podnieks.

Staba ierakšanā Skaistkalnē bija pulcējušies vietējie ļaudis, arī ap pusotra simta laivotāju. Skaistkalnietis Arvo Karelsons bija ieradies uz pasākumu, jo ciema vēsturē tas ir nozīmīgs notikums. Skaistkalnē būs vēl viens objekts, kuru varēs apskatīt ieinteresētie atbraucēji. «Pa upi lai laivo citi! Es to katru dienu te redzu,» tā «Bauskas Dzīvei» A. Karelsons skaidroja savu nepiedalīšanos laivu braucienā. Kā atzina organizatori, vietējie ļaudis bijuši ļoti atsaucīgi pasākuma rīkošanā, taču laivotāju vidū viņi neesot sastapti.

Varonīgi divas dienas uz ūdens pavadīja Sproģu ģimene no Dobeles. «Doties šajā pārgājienā mūs pierunāja meita Laine, kura bijusi dažās ekspedīcijās. Šis bija pēdējais pārgājiens Leišmalītē, atlikt neko nevarēja. Jaunībā laivots daudz un pa dažādām upēm, taču Mēmelē guvām līdz šim nebaudītas emocijas. Neteikšu, ka bija viegli, toties interesanti gan,» tā par laivošanu «Bauskas Dzīvei» izteicās I. Sproģe.

Līvija Kalniņa no Liepājas pauda patīkamas emocijas par sakopto un glīto Skaistkalni. «Nosaukumu biju dzirdējusi, taču īsti nezināju, kur Skaistkalne atrodas. Esmu patīkami pārsteigta par gleznaino upi, vareno baznīcu un kritenēm. Bija unikāla sajūta – tu esi upes vidū, vienā krastā ir Latvija, otrā – Lietuva,» emocijas atklāj laivotāja L. Kalniņa.

Simboliskais ceļa stabs ieraksts Mēmeles stāvajā krastā. Interesanti, ka tam līdzās aug varens rabarbers. Skaistkalnes pagasta pārvaldnieci I. Skusto tas rosinājis ieteikt organizatoriem līdzās rakt ceļa zīmi. «Imantam Ziedonim ir  epifānija par rabarberkrūmu. Tagad tie abi – dzejnieks un rabarbers – sastapušies pie mums Skaistkalnē,» atzina I. Skustā.

Projekts «1836» ir dāvana Latvijai simtgadē. 1836 kilometrus garā robeža tiek iedzīvināta tūrisma ceļā. No 2016. gada 14. maija projekta ideja ieskandināta pārgājienos visos Latvijas pierobežas novados.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Iveta

1836 gājiens bija ļoti jauks pasākums.
Turpināsim apstaigāt Latviju!!!

pirms gada, 2019.04.07 15:37

Vietējās ziņas

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju