Pirmo poti pret «Covid-19» saņem ģimenes ārstes Aijas Jurovas pacienti Vecumniekos

Poti pret «Covid-19» piektdien, 5. martā, saņēma ģimenes ārstes Aijas Jurovas pirmie pacienti prakses vietā Vecumniekos. Viņas kolēģe Zinaida Sprance vakcināciju plāno sākt trešdien, 10. martā.

Vakcīnas «AstraZeneca» desmit devu flakons piegādāts iepriekšējā dienā un uzreiz apzināti rindā pirmie seniori. «Māsiņa katram piezvanīja, uzaicināja un iedrošināja, lai gan tie, kuri potei pieteikušies iepriekš, par savu izvēli nešaubās,» teic A. Jurova. Vienlaikus viņa atzīst, ka publiskajā telpā pašlaik ir pārāk daudz informācijas un cilvēki jūtas apmulsuši.

Diena bija saplānota tā, lai imunizācijas process netraucētu ikdienas darbam, jo jāpieņem arī pacienti, kuri vizītei pie dakteres pieteikušies iepriekš. «Cerams, ka turpmāk reizi nedēļā desmit vakcīnas devas saņemsim. Manā praksē nav daudz senioru, kuri vecāki par 70 gadiem (apmēram puse no reģistrētajiem pacientiem ir bērni – red.), taču vēl kādas pāris nedēļas vajadzīgas, lai visus, kuri vēlas, sapotētu,» teic daktere. Kad būs kārta vakcinēt nākamās prioritārās grupas pārstāvjus, darba režīmu droši vien nāksies pārkārtot, jo būtiski paplašināsies personu loks.

«Bauskas Dzīve» Aijas Jurovas ģimenes ārsta praksi apmeklēja 5. marta priekšpusdienā. Cilvēki, kuri nāca saņemt poti, bija pozitīvi noskaņoti un pārliecināti, ka vakcīna pasargās no bīstamās infekcijas radītām komplikācijām. No potes nebaidoties, jo «latvieši ir stipri», turklāt, «ja domāsim, ka viss būs labi, tad slikti nevar būt».

Pirms vakcinācijas katram obligāti jāaizpilda anketa, kur ietverti dažādi ar veselību un pašsajūtu saistīti jautājumi. Tiek izmērīts asinsspiediens, «izklausītas» plaušas un sirds, pārbaudīts, vai nav iekaisis kakls. Tāpat arī daktere katram izstāsta, kā rīkoties, ja pēc potes saņemšanas parādās simptomi, jo katrs organisms varot reaģēt atšķirīgi. Vēlams pa rokai turēt paracetamolu vai ibumetīnu, ja gadījumā sāp injekcijas vieta vai ir paaugstināta temperatūra. Ārste arī piekodina nekautrēties zvanīt un konsultēties.

Kad viss izrunāts, tālākais norit ātri. Procedūru telpā ārsta palīdze Jeļena Vlasova ķeras pie šļirces un – «čiks un viss». Uzreiz gan prom doties nevar, kādu laiku jāpasēž, lai mediķi pacientu novērotu. Ja pašsajūta ir laba un organisms «neprotestē» – viss kārtībā.

Benita Šmite, Misas ciema iedzīvotāja, pēc skaita bija trešā, kura 5. martā saņēma vakcīnu. «Daudz «vazājos» apkārt – braucu uz Rīgu un Bausku, tāpēc, lai justos drošāk, pieteicos uz poti. Bija jau, kas mani centās atrunāt – tāpat neesot jēgas un vakcīna no slimības nepasargāšot, taču katrs dara, kā grib. Es ļoti vēlējos vakcinēties. Sajūta ir laba, dejot var!» pēc injekcijas atklāj pensionāre. Viņa rūpīgi izpēta saņemto vakcinācijas kartīti, kas jāglabā. Vizītkartes lieluma lapiņā veikta atzīme par to, kad bijusi pirmā pote un kad plānota otrā. Pēc otrās devas jāierodas 14. maijā, taču par to katram tikšot atgādināts.

Antons Šiksts pie dakteres atminies ar velosipēdu. 75 gadus vecais vīrs pirms mēneša pārcietis sirds operāciju, taču nu jau spēki sāk atgriezties un jūtoties labi. Citādāk nemaz nevarot būt, jo esot «rūdīts sportists», 70. gadu sākumā bijis sporta meistars svarcelšanā. «Dzīvoju lauku mājiņā trīsarpus kilometru no Vecumniekiem, visapkārt svaigs gaiss, tomēr uzskatu, ka vakcinēties vajag,» teic seniors.

«Bauskas Dzīve» jau vēstījusi, ka Vecumnieku novadā vakcinēšanā nolēmuši iesaistīties visi ģimenes ārsti: Aija Cirša, Aija Jurova, Zinaida Sprance, Pēteris Igaunis un Uldis Mantons. Poti pret «Covid-19» pirmie saņēma A. Ciršas pacienti Vallē 24. februārī. Nākamnedēļ seniorus sāks vakcinēt arī tajās ģimenes ārstu praksēs, kur tas vēl nav darīts.

Valstī izstrādātais vakcinācijas plāns paredz, ka pašlaik poti pret «Covid-19» saņem seniori, kas vecāki par 70 gadiem, cilvēki ar hroniskām slimībām u. c., bet nākamās prioritāri vakcinējamās personas ir 60 – 70 gadu veci seniori, kā arī pirmsskolas, speciālo izglītības iestāžu un 1.– 6. klašu pedagogi un personāls, kas, veicot darba pienākumus, nonāk ciešā saskarē ar bērniem.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju