Piena iepirkuma cena krīt; veikalu plauktos cena nemainās 5

Piena lopkopības nozare jau sen pieradināta pie «ārkārtas situācijas» – nemotivēta cenu samazinājuma, īpaši pavasaros, kad atsākas ganību sezona. Šī «sērga» nozarē ieperinājusies kopš padomju laikiem un «žņaudz» gan svaigpiena ražotāju, gan gatavās produkcijas patērētāju, jo veikalu plauktos cenu samazinājumu neredz. «Krējums» aizķeras kaut kur pa vidu.

Arnis Jermaks no zemnieku saimniecības «Dālderi» Vecumnieku novada Bārbeles pagastā atzīst, ka iepirkuma cenas pirms globālās krīzes gan bijušas labas, sūdzēties nevarēja. Pašlaik tās pazeminājušās līdz pagājušās vasaras līmenim, un tas neko labu nesola. Jau iepriekš piedzīvotais – 16 eirocenti par kilogramu – licis pārdomāt perspektīvas darboties piena lopkopībā, taču izglābis lielais izslaukums – kvantitāte. Kā būs šoreiz, zemniekam grūti paredzēt. Piena iepirkuma cenu a/s «Rīgas piena kombināts», visticamāk, mainīs arī maijā – atliek vien gaidīt nākamo vēstuli...

A. Jermaks domā, ka no piena produktiem patērētājs pašlaik iegādājas tikai pašu nepieciešamāko – pienu un krējumu – , kārumi tiek atlikti. Eksports ir nobremzējies, taču pārstrādātāju atsaukšanās uz «pasaules krīzi» ir vājš mierinājums ganāmpulku īpašniekiem.

«Piena loģistika» ir lauksaimniecības pakalpojumu piensaimnieku kooperatīvā sabiedrība (LPKS), reģistrēta Valmierā, dibināta 2015. gadā un pašlaik apvieno ap 40 dalībnieku. Pamatdarbība ir nepasterizētā piena iepirkšana un pārdošana piena pārstrādes uzņēmumiem. Kā vēsta LPKS mājaslapa, produkcija tiek paņemta 12 savākšanas lokos, kas aptver astoņus pagastus. Viens no tiem ir arī Vecumnieku novada Bārbelē – zemnieku saimniecība «Silavēji». Tās saimnieks Mārtiņš Mediņš pauž neapmierinātību par cenas samazinājumu: «No 1. aprīļa svaigpiena iepirkuma cena ir par 40 eiro tonnā zemāka nekā iepriekš, tas ir ļoti daudz. Iepriekš tas bijis 10 – 20 eiro. Pēc manām domām, vispārējā krīze ir tikai aizsegs. Šogad tam ir globāls raksturs. Cenu samazinājumu pamato ar patēriņa krišanos un eksporta apstāšanos uz Dienvideiropu. Pat no lauksaimniecības tālu esošam cilvēkam rodas jautājums – kāpēc cena nemainās veikalos? Un kāpēc piena lopkopības nozarē šī situācija gadu no gada atkārtojas, tikai minētie iemesli atšķiras?» «Bauskas Dzīvei» diemžēl neizdevās sazināties ar kooperatīva «Piena loģistika» vadību.

LPKS «Pienupīte», reģistrēta Jelgavas novadā, darbojas kopš 2009. gada. No zemniekiem dzird pārsvarā labas atsauksmes, bet arī šis kooperatīvs cenu nedaudz mēdz samazināt. Andris Betaks no Vecumnieku novada Kurmenes pagasta piemājas saimniecības «Eglītes», kas ir bioloģiskā saimniecība, atzīst, ka kritiska piena iepirkuma cenas samazinājuma vēl nav, tā ir par diviem trim centiem kilogramā zemāka nekā ziemas mēnešos. Andris teic, ka tā pavasaros diemžēl ir ierasta parādība.

Mārtiņš Cimermanis, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra valdes priekšsēdētājs, komentē:«Latvijas piena ražotāju lielākā problēma ir sadrumstalotība un nespēja apvienot spēkus kopīgu mērķu sasniegšanai. Latvijā darbojas vairāk nekā 30 piena uzpirkšanas un pārstrādes  kooperatīvu  taču atzīšanas process veikts tikai daļai.

Liela daļa kooperatīvu pašorganizējās krīzes laikā, kad piena pārstrādes rūpnīcas atteica savākt nelielu piena apjomu. Atrisinot savākšanas un transportēšanas jautājumus, nav novērsta cenu stabilitātes problēma. Cita runa, ja kooperatīvam pieder sava pārstrāde, bet tādi Latvijā ir tikai trīs. Lielākā daļa kooperatīvu tāpat spiesti atdot svaigpienu par cenu, kādu nosaka pārstrādes uzņēmums, kam tas pienu aizved.

Piena cenu samazinājums šīs ļoti atšķirīgās krīzes apstākļos ir jo nepatīkamāks tāpēc, ka mēs visi atrodamies diezgan lielā neziņā par to, kā šī ārkārtējā situācija attīstīsies. Atliek vien nezaudēt pacietību un izturību.»

Pievieno komentāru

Komentāri 5

Mirdza

Lauķi ir pataloģiski klīniski blēži.

pirms gada, 2020.04.28 11:29

mirdzai

tu kurā dimensijā dzīvo,,,,kārtēj ā,ais dīvānā pirdēj s,a....

pirms gada, 2020.04.29 08:53

no malas

bodniekiem pļaujas laiks.Nesmuki tā darīt šādā situācijā.Dievs visu redz....

pirms gada, 2020.04.28 19:05

Priekulis

Lauciniekiem nav nākotnes !

pirms gada, 2020.04.29 10:35

prikulim

Kam Latvijā ir nākotne ?

pirms gada, 2020.04.29 12:37

Vietējās ziņas

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju