Pie Mēmeles gājēju tilta Bauskā plāno izvietot skulptūru «Melnais gailis bumbā» 22

Noslēgusies iedzīvotāju aptauja par skulptūras «Melnais gailis bumbā» uzstādīšanu Bauskā, Rīgas ielā pretī gājēju tiltam pār Mēmeli, vietā, kur reiz atradās plostnieku iecienīts krogs, kuru rotāja izkārtne ar melnu gaili uz melnas bumbas.

Bauskas muzeja vēsturnieki skaidro, ka plostnieku krogi bijuši abās Mēmeles pusēs. Krogs «Melnais gailis» jeb «Melnā bumba» atradās pilsētas pusē, Mēmeles kreisajā krastā, netālu no tagadējā trošu tiltiņa. No šīs ēkas nekas nav palicis pāri. Pārbūvēta par dzīvojamo namu ir bijusī kroga ēka Mēmeles labajā krastā trošu tiltiņa galā. Bauskas muzejā ir abu kādreizējo krogu vēsturiskie attēli.

Aptaujā gūts pozitīvs atbalsts

Bauskas novada pašvaldība aptauju organizēja sociālā tīkla «Facebook» platformā. Kopumā publiskoto ideju ar zīmi «patīk» apliecinājuši 364 sociālā tīkla lietotāji. Baušķeniece Ina Drozdova komentārā norādījusi, ka Bauskā dzīvojusi un augusi, viņas vecāmāte pludinājusi baļķus un bieži iegriezusies plostnieku krodziņā, ko dēvēja par «Melno bumbu». I. Drozdova priecātos par šādu skaistu vēstures skulptūru Bauskā. «Skaista, apsveicama ideja, lai top!» «Facebook» vēstījuši vairāki baušķenieki.

Bauskas novada Būvvaldes vadītāja Dace Putna norādīja, ka sabiedrības pozitīvā attieksme aptaujas laikā apstiprinot šī vides objekta izveides un uzstādīšanas nepieciešamību Bauskā. Cita veida viedokļu izzināšana netiekot plānota. Biedrība «Meistars Gothards» ir uzrunājusi izstrādātāju, lai sagatavo tāmi, pašlaik tiekot gaidītas provizoriskās izmaksas. «Ja skulptūrai tas būs pašvaldības finansējums, tad par to dome lems nākamā gada budžeta ietvaros,» paskaidroja D. Putna.

Iepazīšanās – rakstot referātus ģeogrāfijā
Skulptūras «Melnais gailis bumbā» autors ir tēlnieks Dāvis Valbaks. Mākslinieks neslēpj prieku, ka viņa ideja izvēlēta realizēšanai, šis esot pirmais konkurss, kurā viņš guvis panākumus. «Gandarījumam gan neskrienu pa priekšu, tas noteikti augs augumā līdz ar «Melnā gaiļa bumbā» tapšanu,» akcentē D. Valbaks.

Paša dzimtā puse ir Kaltene, iepriekš Bauskā bijis vien dažas reizes, kad pamatskolas laikā bijušas basketbola sacensības jaunatnes līgā, bet tolaik pašai pilsētai neatlicis daudz laika veltīt. Dāvim īsti neizskaidrojumu iemeslu dēļ ar Bauskas izzināšanu ceļi krustojušies, rakstot referātus skolā ģeogrāfijas priekšmetā. «Nezinu, kādēļ tieši Bausku izvēlējos no visām Latvijas pilsētām, par kurām visiem bija jāsagatavo izvērsti darbi. Otrs referāts bija par Mūsu vai Mēmeli, īsti neatminos, kuru no šīm ūdenskrātuvēm izvēlējos, bet darbā bija  jāapraksta arī apdzīvotās vietas, kas upes krastos, tādējādi es atkal nokļuvu līdz Bauskai,» stāsta D. Valbaks.

Klātienē šeit nokļuvis pērnajā vasarā, kad Bauskā norisinājusies radoša izpētes darbnīca, kuru rīkoja biedrība «Meistars Gothards» un kurā piedalījās vairāki studenti un jaunie mākslinieki, kas pēdējos gados ir beiguši Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības katedru. Jauno mākslinieku uzdevums bija pētīt Bauskas pilsētas vēsturi, pilsētas leģendas, mitoloģiju kontekstā ar pilsētas publiskās vides estētiskajiem aspektiem. Notika tikšanās ar pilsētas kultūras darbiniekiem, vēstures speciālistiem un pilsētvides plānošanas ekspertiem. Jaunie mākslinieki, reflektējot par izpētes rezultātiem, piedāvāja radošus un ambiciozus risinājumus objektiem Bauskas pilsētvidē.  

1,8 metru augstajai skulptūrai top tāme
Dāvim Valbakam ideja par Melno gaili bumbā tapusi gana ātri. Gida ekskursijā pa Bausku dzirdējis par plostnieku krogu, ko rotājusi izkārtne ar melnu gaili uz melnas bumbas, kuru dēvēja vienā vai otrā vārdā – «par melno gaili vai melno bumbu». D. Valbaks  gan nav redzējis nevienu vēsturisku attēlu ar šo izkārtni, bet, kā pats atzīst, – māksliniekam jau parasti negribas pilnībā atkārtot jau ko iepriekš radītu, tādēļ abus divus apvienojis vienā. Jaunā tēlnieka izpildījumā mazliet vairāk uzsvars ir uz gaili nekā bumbu.

Bijušas arī citas ierosmes, bet bijušā krodziņa ideja šķitusi spēcīgākā. «Vēlējos  tēlniecības darbu saistīt ar kādu vietu vai notikumu Bauskas vēsturē, par kura esamību tajā vietā vairs nekas neliecina. Turklāt man patika doma izvilināt gan tūristus un ceļotājus, gan vietējos iedzīvotājus tālāk no ierastiem apskates objektiem vecpilsētā. Vieta pretim gājēju tiltiņam bija vilinoši brīva idejām,» teic D. Valbaks.

Skulptūras augstums paredzēts 1,8 metri. Veidojot maketu, Dāvim prātā bijušas vien aptuvenas izmaksas dažādiem variantiem, jo plānotais budžets nav bijis zināms. Viņš atklāj, ka ideju iespējams variēt, kādā materiālā un lielumā realizēt. Visdārgāko – melni patinēto bronzu – gan nav piedāvājis. Tur izmaksas lēšamas ap 30 tūkstošiem eiro. Viņš piedāvājis gana lētāku variantu – minerālu un akrila sveķu kompozītmateriālu ar stiklšķiedras armējumu un izturīgu pārklājumu. Šādā izpildījumā skulptūra varētu izmaksāt ap 5000 eiro, lēš jaunais mākslinieks.

Paredzēts, ka skulptūras galveno – tēlniecisko daļu – izgatavos pats jaunais tēlnieks, bet par pārklājumu un krāsošanu vēl skaidrības neesot – esot daži varianti, uzņēmumi, kas ir piedalījušies līdzīga tipa projektos.

Pievieno komentāru

Komentāri 22

viss bumbās

vai, pirmā lieta, ko vajadzētu izdarīt šajā pilsētas galā, nebūtu tieši paša gājēju tiltiņa saremontēšana vismaz tādā stāvoklī, kad tas nebūtu bīstams tā lietotājiem, ne mazumam pilsētas iedzīvotāju? Bet "bumbu gaiļi" mums cieņā, pietiekami liela nauda par štruntu, bet iedzīvotājiem svarīgās lietās trūkst un trūkst, ja tomēr nauda "atrodas" , tad tā tiek 'apgūta", nepievēršot uzmanību darbu kvalitātei un paveiktā noderībai nākotnē

pirms mēneša, 2021.04.18 16:37

nu nu

Ja kaķim nau ko darīt ..... un dažādi gailīši mūsdienās ir modē-pat gājienus viņiem rīko.

pirms 29 dienām, 2021.04.20 08:39

Gailis

Ja pareizi saprotu, būs gan jauns tilts, gan gailis. Ja kas, gailim nav ne vainas.

pirms mēneša, 2021.04.18 20:28

nu ja

ja ir zaķis, tad atradīsies arī gribētāji tam zem astes stopsignālu pielikt, protams, par attiecīgu samaksu

pirms 30 dienām, 2021.04.19 15:56

Dambis

Driz bus rakst gailis iemests upe vainigos mekle.

pirms 30 dienām, 2021.04.19 10:06

Savējā

Praktiskāk būtu atjaunot krogu kā kafejnīcu, kur pavadīt atpūtu. Mēs ka PSRS kaika ar lētiem līdzekļiem aizmālējam vēsturiski interesantas vietas. Un tad likt pieminekļus un taisīt mākslu.

pirms 30 dienām, 2021.04.19 11:12

atpūtas pavadītājai

Vispraktiskāk būtu atjaunot točku.

pirms 29 dienām, 2021.04.19 19:05

Hm

Aizlaida graustos, tad nolīdzināja krogu un tagad taisa “mākslu” uz tā rēķina. Neatbalstu. Labāk, lai atjauno kādu no Bauskas nolietotajām ielām par šo naudu.

pirms 30 dienām, 2021.04.19 11:17

mjā

Par šo naudu jau gan daudz ielu varētu atjaunot...

pirms 30 dienām, 2021.04.19 13:43

to mjā?

Par 5 tūkstošiem??? Tu esi dumjš vai izliecies. Un vispār ēka bija privātīpašums uz privātīpašnieka zemes.

pirms 30 dienām, 2021.04.19 13:55

to Hm

Protams, ka izliekos, lai Tev nav vientuļi. Bet, ja nopietni, kādas ielas taisies atjaunot par 5 tūkstošiem? Un par kādu māju ir tas cepiens? Ja par nojaukto Bizes īpašumu, tad tas nekad nav bijis nekāds krogs.

pirms 29 dienām, 2021.04.19 19:02

Joriks

Tad jau vares solinu nolikt aiz gaila un būs aizvējš vējainā dienā kur večiem iedzert.

pirms 29 dienām, 2021.04.19 21:30

Tāds jau arī plāns. Un pēc tam aiz tā gaiļa varēs izdzerto alu... Mākslinieki padomājuši par Bauskas publiku.

pirms 29 dienām, 2021.04.19 22:33

viesis

Gailis būs vēl viens tūrisma objekts pie Bauskas vanšu tilta, bet ,varbūt, jāpadomā arī par Jaunsaules vanšu tilta apgaismošanu, kurš savieno divus pagastus un pat vairāk.

pirms 29 dienām, 2021.04.19 23:09

Vests

Kāda vella pēc Jaunsaules tilts būtu jāapgaismo?Kamēr vēl skola bija-saprotams.Ilūzijai?

pirms 29 dienām, 2021.04.20 10:22

tūrisma "objekts"

vai nu to "tūristu" ir par daudz, kam šādi objekti kā "aklai vistai mieža grauds", vai arī tie daudzie domes speciālisti iegājuši tādā naudas tērēšanas fāzē, kad nepieciešamību jauc ar fantāzijām, kam visbiežāk nauda atrodas. Tikai, vai kādam tā Bogustova baržā Mūsā bija vajadzīga, vai skatu laukumi Mēmeles ielā ar skatu uz vecpilsētas graustiem kādu interesēs, vai gailis būs interesants kādam, bez vietējiem demolētājiem Bauskas klusajā galā?

pirms 29 dienām, 2021.04.20 13:06

subjekts

Tas, ka dome naudu nekad neizlietos visiem pa prātam, ir skaidrs pat ezim, taču labāk domāsim, ko darīt, lai skats nepavērtos uz graustiem, bet uz sakoptām vecpilsētas ēkām. Par to, ka gailis šajā vietā būs foršs akcents, kur aci piesiet, un ne tikai tūristiem, bet arī pašiem, ikdienas gaitās ejot, nav šaubu. Runājot par tiem, kam vienīgais prieks visu iznīcināt, viņi nedrīkst kļūt par noteicējiem Bauskā. Priekš šīs publikas ir novērošanas kameras un pašvaldības policija.

pirms 29 dienām, 2021.04.20 15:08

Jo

vairāk būs šādi objekti, jo kulturālāki kļūsim. Venspils taču kotējas Latvijā?! Un nebūs jāčīkst par vienmuļām krāsām Lieldienās, jo varēs atrast savai gaumei arī kaut ko.

pirms 28 dienām, 2021.04.21 10:46

neizprotu

Kas ir tā "gaiļa kultūra"?Kā tā izpaužas?

pirms 27 dienām, 2021.04.21 20:10

es gan saprotu

Gaiļu kultūra ir transformēta Ventspils govju kultūra.

pirms 27 dienām, 2021.04.22 10:55

apsegloju mellu kuili....

lumpeņu "kultūra" mēdz izpausties tikai viņiem pašiem saprotamā veidā. Vai pie katra bijušā kroga, kur kādreiz tavs tēvs vai vectēvs kārtīgi piemāvies pa nāsīm norāvās, pa piemineklim liksim?

pirms 27 dienām, 2021.04.22 17:12

skulptūra

Kur tad pazuda Murzas statuja????

pirms 28 dienām, 2021.04.21 13:47

Vietējās ziņas

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju