Pasta nodaļas laukos saīsina darba laiku, iedzīvotājiem piespiedu pielāgošanās 7

Zemā pasta pakalpojumu pieprasījuma dēļ Bauskas novada Brunavas pagastā no 20. marta un Rundāles novada Svitenes pagastā no 22. marta tiek mainīts pasta nodaļas darbības modelis un darbalaiks, «Bauskas Dzīvei» skaidro valsts akciju sabiedrības «Latvijas Pasts» ārējo komunikāciju vadības daļas vadītāja Gundega Vārpa.

Turpmāk Brunavā visi pasta pakalpojumi katru darbdienu no plkst. 12 līdz 13 tiks nodrošināti līdzšinējā pasta pakalpojumu sniegšanas adresē Ērgļos, bet Svitenes pagastā – katru darbdienu no plkst. 13 līdz 14 jaunā adresē «Gaismās». Ārpus noteiktā darbalaika klienti pasta pakalpojumus varēs izvēlēties saņemt pie pastnieka tieši savā dzīvesvietā.

«Latvijas Pasta» vadība sola jaunajā darbības modelī pat labāku pakalpojumu pieejamību nekā līdz šim. Kā tas ir realitātē, «Bauskas Dzīve» pētīja pagastos, kur pasta pakalpojumu sniegšana jau optimizēta.

Mežotnes pasta nodaļu slēdza pirms dažiem gadiem, vēl iepriekš – 2009. gadā – Mežotnes pagastā tika slēgta Strēlnieku nodaļa. Tagad pasta pakalpojumi pieejami pagasta centra bibliotēkas telpās tikai vienu reizi nedēļā, otrdienās no plkst. 12 līdz 13.

Bibliotēkas vadītāja Elīna Egliša atceras, ka sākumā pēc pasta nodaļas slēgšanas iedzīvotājiem bijis ļoti grūti, kādu laiku valdījis apjukums. Tagad cilvēki ir samierinājušies un ielāgojuši laiku, kad pastnieks ir šeit. Pārsvarā pakalpojumus izmanto seniori, kas nelieto internetu maksājumu veikšanai un preses izdevumu abonēšanai. No pastnieka var iegādāties arī pastmarkas un aploksnes. Ir cilvēki, kuri brauc uz pastu Bauskā. Nereti ļaudis izmanto arī sazināšanos ar pastnieku pa telefonu, lai satiktu viņu maršrutā. Apmeklētāju skaits lielāks ir tajās reizēs, kad saņemti komunālo maksājumu rēķini. Dažkārt pat izveidojas rinda, bet pastniece apkalpo visus sanākušos.

Dāviņos pasta nodaļa tika slēgta pagājušā gada nogalē. Pagasta pārvaldes vadītāja Līvija Šarķe «Bauskas Dzīvei» pastāstīja, ka pašlaik stundu dienā ļaudis var saņemt pasta pakalpojumus tajā pašā vietā, kur iepriekš bija pasta nodaļa, darbdienās no plkst. 10 līdz 11.

«Bauskas Dzīve» pagājušajā nedēļā apmeklēja pasta nodaļas telpas Dāviņos, satiktie iedzīvotāji bija nākuši, gan lai veiktu maksājumus, gan iegādāties sadzīves preces. «Bauskas Dzīvei» viņi lielākoties tomēr pauda neapmierinātību par pasta nodaļas likvidēšanu un uzņem to kā piespiedu pielāgošanos.

Vietējā iedzīvotāja Silvija Veinšteina šajā reizē iegādājās sadzīves preces, bet citkārt pastu izmanto arī maksājumu veikšanai. Viņas sašutums par pasta nodaļas slēgšanu nav rimis – te bija ērti saņemt pakas, pasūtot preces no katalogiem un iepirkties. Tagad pēc pakas, sūtītas ar «Latvijas Pasta» starpniecību, jābrauc uz Iecavu vai jālūdzas pastniekam, lai pieved klāt. Tas vairs nav ērti. Viņa sacīja, ka tagad preču saņemšanai no interneta veikaliem izmanto citu kurjeru pakalpojumus, apstiprinot to ar vārdiem: «Kad nav, tad nav!». S. Veinšteina vairākkārt atzinīgi vērtēja pasta darbinieces Ineses Viļumas gādīgo attieksmi pret pasta apmeklētājiem, sakot: «Inese sagādāja tās preces, kas mums bija vajadzīgas. Labi, ka mums vēl neatņēma arī Inesi!». Dāviniete pauda lielu neapmierinātību ar to, ka pasūtīto avīzi pastkastītē piegādā ļoti vēlu, to saņem tikai dienas beigās.
 
Dāviņos iedzīvotāji vēl pastāstīja, ka arī skaidras naudas izmaksa, ko var saņemt no konta vai pensiju maksājumus, vairs nemaz nav ērta, jo nereti pastnieks visu vēlamo summu vienā reizē nevar piegādāt, jo tās apjoms ir limitēts, bet par pakalpojumu jāmaksā ikreiz.

Veikt komunālos maksājumus bija atnākusi Jevgenija Kakse, kuru pasta operatore I. Viļuma sirsnīgi uzrunāja par Žeņas tanti. Viņa atzina, ka senioriem šī vieta bija ļoti svarīga gan ērtību ziņā, gan materiālā – varēja lēti iegādāties labas preces. Viņa pastāvīgi šeit nākusi piektdienās pirkt avīzi un vairākus žurnālus, kā arī parunāt ar jauku cilvēku – Inesi. Visvairāk pietrūkstot laikraksta «Bauskas Dzīve», jo tagad avīzi tur nopirkt nevar. Pie esošās kārtības pastnieks uz operatora apkalpošanas vietu avīzes no rīta neatvedīs, līdz ar to piektdienas avīzi varētu iegādāties tikai pirmdien no rīta. Un tam jau vairs nav jēgas. J. Kakse plāno avīzi turpmāk pasūtīt uz mājām.

Kā novēroja «Bauskas Dzīve», visai neērta izskatījās norēķinu procedūra. Par katru «darījumiņu», piemēram, vienas markas vai sērkociņu kastītes iegādi, ar roku jāizraksta stingrās uzskaites kvīts, jo kases aparāta vairs nav.

Iedzīvotāju teiktajā nepārprotami varēja sadzirdēt, ka laukos pasta nodaļas pastāvēšanai ir svarīgs sociālais aspekts – vieta, kur atnākt, satikties, parunāties, kur vienlaikus var nokārtot savus darījumus un iepirkties.

Pārsvarā pakalpojumus izmanto seniori, kuri norēķiniem nelieto internetu, visvairāk – maksājumiem par elektrību. Arī pagasta pārvalde izmanto pasta pakalpojumus ierakstītu vēstuļu nosūtīšanai. Pavisam nesen pasta nodaļā atkal ir pārdošanā sadzīves lietas – pulveris, ziepes, parfimērijas preces. Protams, preces vairs nav tik daudz kā iepriekš. Tā kā kases aparāta vairs nav, tad pircējiem tiek izrakstītas kvītis ar roku. L. Šarķe sacīja – dzīve nav apstājusies, viss notiek, pielāgojamies pārmaiņām. Pārmaiņas cilvēki parasti uzņem ar satraukumu, ko rada neziņa – kā būs. Kad notika nodaļas slēgšana, iedzīvotāji bija ļoti neapmierināti. L. Šarķe minēja, ka viņa apsver domu pievērsties senioru apmācīšanā un iedrošināšanā interneta lietošanā, jo bibliotēkā ir publiski pieejams dators un bezmaksas internets. Seniori, kuri apguvuši interneta lietošanas iemaņas, ir priecīgi, ka atklājuši sev jaunu pasauli.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju