Meklēs risinājumu Mežotnes pils kompleksa tālākai attīstībai; valstij tas rada zaudējumus ap 70,5 tūkstoši eiro gadā 21

Pandēmijas un tās ierobežošanas pasākumu apstākļos Mežotnes pils komercnomnieks – SIA «CV-R» nav spējis pielāgoties apstākļiem, lai saņemtu pilnu atbalstu un pildītu savas saistības, lai pārvaldītu vēsturisko ēku kompleksu, portālu informēja Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) valdes loceklis Andris Vārna.

 Viņš norādīja, ka šobrīd iepriekš iznomātā Mežotnes pils valstij radīs zaudējumus, tādēļ jāvērtē citi ilgtspējīgas dzīvotspējas scenāriji. A. Vārna neizslēdz arī īpašuma nodošanu pašvaldībām vai pārdošanu likumā noteiktajā kārtībā – publiskas izsoles ceļā. Šodien, 8. aprīlī, tiešsaistē pārstāvji no Rundāles novada domes, Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes, Bauskas vecpilsētas un novada kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas un attīstības komitejas, Kultūras ministrijas, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, Finanšu ministrijas, Zemgales plānošanas reģiona, Rundāles pils muzeja un VNĪ pārrunās iespējamos pils nākotnes scenārijus.

No kopumā Latvijā esošajām ap 1200 muižu un piļu, VNĪ tiešā pārvaldīšanā ir trīs – Rīgas pils, kas jau ilgstoši izmantota publiskajai funkcijai un saņem valsts atbalstu, savukārt Mežotnes un Igates kompleksi līdz šim tikuši nodoti ilgtermiņa nomā privātpersonām.

«Mums un pašvaldībām kopīgi būs jārod tālākais risinājums Mežotnes pils kompleksa turpmākam pielietojumam ilgtermiņā, izvērtējot nepieciešamos  ieguldījumus, to atdevi un ar to saistītos riskus, un iespējams jāpieņem lēmums šo īpašumu pārdot investoriem nākotnes attīstībai,» norāda A. Vārna.

Pandēmijas apstākļos Latvijā šobrīd pārdošanā nonāk arvien vairāk viesnīcas, muižas un citi ekskluzīvi īpašumi. Kopumā Latvijas nekustamo īpašumu tirgū esošās muižas un pilis tiek pārdotas ļoti atšķirīgā tehniskā stāvoklī, līdz ar to piedāvājumu cenu amplitūda ir milzīga. Atsevišķos gadījumos pie vēsturisku īpašumu iegādes tiek īstenota ES fondu finanšu līdzekļu piesaiste īpašuma atjaunošanai.

Mežotnes pils komplekss Lielupes krastā ir viens no spilgtākajiem klasicisma arhitektūras paraugiem Latvijā, ko vēl ievērojamāku padara harmoniskā ainava ap to, vienotā ansamblī savijot pašu pili, skaisto parku un līdzās esošo Lielupes upi. Nekustamais īpašums «Mežotnes pils» Bauskas novadā, sastāv no zemes ar kopējo platību 89,6 hektāri, pils 2 118 kvadrātmetru platībā, administratīvā ēkas – 1 813 m2 platībā, sporta zāles ar piebūvi, garāžām 647 m2 un inženierbūvēm - laukumiem, celiņiem, kāpnēm, baseinu, strūklakām, parkā esošu pieminekli un tiltiņiem ar kopējo platību 5633 m2. Daļa īpašuma atrodas dabas parka zonā (~15 ha), savukārt pārējā nekustamā īpašuma daļa (~74,5 ha), ietilpst ainavu aizsardzības zonā. Pils kompleksa sakārtošanai pēc VNĪ provizoriskajām aplēsēm nepieciešami kapitālieguldījumi 4,39 miljonu eiro apmērā, kas iekļauj pils ēkas, administratīvās ēkas un sporta zāles atjaunošanu, kā arī iekšējo inženiertīklu sakārtošanu atbilstoši mūsdienu prasībām.

Kopš 2017.gada oktobra pils komplekss un parks tika iznomāts. Pandēmijas apstākļos saskaņā ar valdības pērn pieņemtajiem atbalsta mehānismiem VNĪ 2020.gadā 5 mēnešus nomniekam sniedzis nomas maksas atlaides 9,3 tūkstoši eiro apmērā. Ņemot vērā uzņēmēja parādsaistības pret VID, pārējā periodā pērn valsts noteiktās atlaides nomnieks nebija tiesīgs saņemt un parāda summai sasniedzot 43,35 tūkstošus eiro, VNĪ bija spiesta nomas līgumu šā gada aprīlī pārtraukt.

Ņemot vērā, ka pils kompleksā iekļaujas 2018.gadā VNĪ atjaunotais gājēju pontonu tilts pār Lielupi, kas savieno Rundāles novadu un Bauskas novadu, kam līdz šim nomnieks nodrošināja tilta uzturēšanu, tilta ievietošanu pavasarī un izcelšanu rudenī. VNĪ izteicis Bauskas un Rundāles novada domēm priekšlikumu izvērtēt iespēju pārņemt pontonu tiltu bezatlīdzības lietošanā un apsaimniekošanā kādai no pašvaldībām. Tālākais vēsturiskā īpašuma liktenis tiek lemts, neizslēdzot arī īpašuma nodošanu Bauskas vai Rundāles novada pašvaldībai vai pārdošanu likumā noteiktajā kārtībā – publiskas izsoles ceļā. Tikmēr VNĪ turpinās nodrošināt ēkas tehniskā stāvokļa nepasliktināšanos un vēsturiskās ēkas saglabāšanu. Tajā ietilpst teritorijas uzkopšana minimālā apmērā, tehniskā apsardze, videonovērošanas u.c. sistēmu uzstādīšana, nekustamā īpašuma nodoklis un apdrošināšana. Lai nodrošinātu ēkas saglabāšanu, papildus ziemas periodā tiks saglabāta apkure minimālā režīmā. Rēķināts, ka Mežotnes pils uzturēšanas izdevumi rada valstij zaudējumus ap 70,5 tūkstoši eiro gadā.

Atbilstoši uzņēmuma stratēģijai, VNĪ ilgtermiņā uztur īpašumus, kas nepieciešamas valsts pārvaldei, savukārt īpašumi, kuri publiskajām iestādēm ilgtermiņā nav nepieciešami un valstij rada zaudējumus, tiek atsavināti likumā noteiktajā kārtībā – pārdoti publiskas izsoles ceļā vai tiek izskatīta īpašumu nodošana citiem valdītājiem (piemēram, pašvaldībām u.tml.), tādējādi dodot tiem iespēju iegūt jaunu pielietojumu. Piemēram, VNĪ 2020.gadā pārdevusi 92 īpašumus par 3,506 miljoniem eiro, tostarp 2 senas muižas - «Lēnu pili» Skrundas novadā, Nīkrāces pagastā Ventas upes ielejā par 70 300 eiro un vēsturisku muižu Juglas ielā 14, Rīgā par 149 000 eiro. Abiem īpašumiem jāveic lieli kapitālieguldījumi to atjaunošanā un teritorijas labiekārtošanā, tie nodoti privātām personām, radot iespēju to jaunai attīstībai.

VNĪ īsteno 118 infrastruktūras attīstības projektus apmēram 180 miljonu eiro apmērā un strādā pie 25 jaunām projektu idejām. Uzņēmums nodrošina profesionālu nekustamo īpašumu apsaimniekošanu un pārvaldību apmēram 450 nekustamajiem īpašumiem ar vairāk nekā 1000 ēkām 1,02 milj. kvadrātmetru platībā un ap 3700 zemes īpašumu 9,5 miljonu kvadrātmetru platībā. VNĪ dibināts 1996.gadā, tā 100% akcionārs ir Latvijas Republikas Finanšu ministrija.

Pievieno komentāru

Komentāri 21

Vests

Mjā,mūsdienās pilis nerentablas.Nav vairs aristokrātu laiki.Starp citu kam pieder Rundāles pils komplekss?

pirms 11 dienām, 2021.04.08 08:06

Migla

Un kur tādi rodas.....??? tas par gaišo

pirms 10 dienām, 2021.04.08 09:56

BBC

Magoņa 50 jubilejas Rundālē svinības organizēja Lancmanis un aizmirsa izrakstīt rēķinu.

pirms 10 dienām, 2021.04.08 10:27

Gaišais!

Kā tādu pretekli, kā tu, zeme nes!!!

pirms 10 dienām, 2021.04.08 11:13

☑️

Lauķi zemi nav vēl nozaguši zem kājām ?

pirms 8 dienām, 2021.04.10 10:50

Priekulis

Lauķi apzog Valsti !

pirms 10 dienām, 2021.04.08 09:13

Austrumu gudrajam

Kas tev, iedzīvotāj, traucē sniegt atbalstu kaut vienam Bauskā īstenotam projektam? Daudz esi sniedzis? Nu, neesi tu nekāds atbalstītājs, tikai indīgas žults spļāvējs, kurš mostas un guļas ar murgiem par korupciju, zagšanu, izsaimniekošanu um citām, visticamāk, pašam labi pazīstamām lietām. Paliec sveiks, dīvaini, un turpini dzīvot savā slimajā pasaulē!

pirms 8 dienām, 2021.04.10 22:39

***

Komentāru sadaļa BDz, šķiet, ir visprecīzākais šīs teritorijas iedzīvotāju intelekta (resp., tā trūkuma) un morālās samaitātības indikators. Zemāk par dažiem pie šī rakstiņa izteiktajiem komentāriem, liekas, vairs nav kur krist. Tas jau ir bezdibenis...

pirms 10 dienām, 2021.04.08 11:17

Endzelīns

*Tas jau ir bezdibenis ...* Tātad katls bez dibena. Krist vēl varētu uz ratu pakaļas un uz savas 2irsas.

pirms 10 dienām, 2021.04.08 18:02

komentāru sadaļā

redzams, ieradies kadrs ar lielām potencēm iedzīvotāju intelekta un morālās samaitātības vērtēšanas jomā. Vairāk gan šis "speciālists" atgādina vietējās varas pārstāvi, kam ļoti nepatīk šie varas kritizētāji un pretim runātāji, Ja jau valsts uztraucas par nieka 70 tūkstošiem, tad cik "skurstenī ieraksta" tāds Bauskas novads ,piemēram, par rātsnama apsaimniekošanu un apsaimniekotāju algām, bet novads jau bagāts, ar parādiem bagāts

pirms 10 dienām, 2021.04.08 20:02

Mīlenbahs

Kolēģa Endzelīna teksts jau pats par sevi apliecina iepriekš teiktā pareizību. Cik zemu jākrīt cilvēkiem, lai anonīmi un bez jebkāda pamata tik pretīgi aprietu Lancmaņa kungu. Paldies redakcijai par šo preteklību dzēšanu! Otrkārt, kāds sakars dumjām rupjībām ar varas kritizēšanu? Kur tad ir tā varas kritizēšana, un vai vispār spējat formulēt, ko un par ko tieši kritizējat? Treškārt, izrādās, arī rātsnams jums traucē dzīvot. Ko piedāvāt ar to darīt? Nojaukt? Atstāt neapsaimniekotu? Apsaimniekot bez algas? Ko???

pirms 10 dienām, 2021.04.08 21:25

diez?

cik vēl jūs tur palātā esiet bez tevis- Mīlenbaha? Rātsnams, kā arī vēl virkne celtņu novadā ir konkrētu cilvēku "sapņi", īstenoti par visa novada nodokļu maksātāju naudu, tiem neprasot, vai viņi vēlas apmaksāt konkrēto sapni darba mūža garumā, pat vēl no pensijas. Būtu jau labi, ja tādi "sapņi" būtu uzņēmējiem, bet to nav, jo kurš prātīgs cilvēks ieguldīs nerentablā pasākumā, kurā darba vieta un ienākumi garantēti vien nama uzturētājiem

pirms 9 dienām, 2021.04.09 17:45

Mīlenbahs

Ir konkrēti cilvēki, kuriem ir sapņi un kurus viņi īsteno, sagādājot prieku vairumam citu cilvēku. Ir cilvēki, kuriem sapņu vietā ir murgi par vispasaules sazvērestību pret viņiem un viņu bērnu bērniem. Tie savu dzīvi iznieko pasaules gānīšanai un kaut kādas tikai sev vien saprotamas taisnības meklēšanai, aiz sevis atstājot vienīgi atkritumus. Un vēl kas. No kurienes iedoma, ka uz pasaules visam jābūt rentablam?

pirms 9 dienām, 2021.04.09 20:09

"vispasaules sazvērestība"

ko citu gan sacītu domes krēslā brīkšķinātājs un naskākais citu samaksāto nodokļu tērētājs, pie tam tērējot tādā apjomā, ka novads jau 'iebraucis" krietnos parādos, kas nevis samazinās, bet turpina pieaugt. Pie tam šie "sapņi" miljonus vērtie, tiek īstenoti bez jebkāda iedzīvotāju atbalsta, ja kādreiz šādiem objektiem vēl rīkoja sab. aptaujas, tad tagad tās neesot objektīvas. Kā gan citādi, jo attiecīgi objektīvi dienesti vēl pērn ziņoja, ka šādu "sapņu" īstenošanas publiskajiem iepirkumiem pašvaldībās ir ļoti augsts korupcijas risks. Tātad, padomā, ko atstāsi bērniem- milzu parādus tavām šodienas "ballītēm"?

pirms 8 dienām, 2021.04.10 16:10

Austrumu gudrajam

Kas tev, iedzīvotāj, traucē sniegt atbalstu kaut vienam Bauskā īstenotam projektam? Daudz esi sniedzis? Nu, neesi tu nekāds atbalstītājs, tikai indīgas žults spļāvējs, kurš mostas un guļas ar murgiem par korupciju, zagšanu, izsaimniekošanu un citām, visticamāk, pašam labi pazīstamām lietām. Paliec sveiks, dīvaini, un turpini dzīvot savā slimajā pasaulē!

pirms 8 dienām, 2021.04.10 22:40

korupcijas "murgs"

par saviem spriedumiem varētu padiskutēt ar KNAB, jo tieši šīs iestādes gada ziņojumā bija minēts lielais korupcijas risks pašvaldību iepirkumos. Diez, kādēļ ielas, tilti, trotuāri paliek nelaboti, bet visas pašvaldības "spiež" uz "olimpiskajiem centriem un dažādām izklaides būvēm miljonu vērtē, pie tam aizņemoties naudu, nevis piesaistot ES fondu finansējumu? Cik tad pats esi sniedzis atbalstu kādam šāda veida projektam, kas, skatos, tev ļoti iet pie sirds?

pirms 7 dienām, 2021.04.11 15:30

Hm

Vispār jau nomnieks bija SIA "CV-R". It kā sīkums, taču SIA «CVR» ir jau likvidēts Daugavpils uzņēmums, kam ar šo nav nekāda sakara.

pirms 10 dienām, 2021.04.08 11:23

njjaa

trakas lietas notiekaas!!!,

pirms 10 dienām, 2021.04.08 18:29

Zinis

Ja tur nav ko zagt, būs nākošā Kaucminde!

pirms 10 dienām, 2021.04.08 22:31

retorika

Vai būs Kaucminde -2 ? Varbūt kāds nabaga zemnieks var savai karalienei uzdāvināt pili?

pirms 9 dienām, 2021.04.09 11:20

ha

Nu, nu dodiet tik vaļu "nabaga" zemniekiem uzars parku ar visu pili un iesēs rapsi!!!!???

pirms 6 dienām, 2021.04.12 10:40

Vietējās ziņas

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju