Lieldienu latvisko tradīciju pamats – olu krāsošana un šūpošanās 2

Lieldienu svinību aktivitātes šajās dienās ir galvenais notikums daudzu ģimeņu darba plānos. Latviskās tradīcijas, ko piekopt, varēja apgūt Viļa Plūdoņa muzejā «Lejenieki» Ceraukstes pagastā.

Šodien daudzās ģimenēs sakrāsotas olas, lai arī nemīlīgs laiks, bērni olas tomēr meklē dārzā, mežmalā, visi kopā cenšas izšūpoties. To visu jau iepriekš tradīciju un folkloras zinātāji ierādīja «Lejeniekos». Bērni kopā ar vecākiem mācījās gatavot svētku kartītes. Bija sarūpētas olas, dabas materiāli to krāsošanai. Ja nebiedēja dzestrais laiks, varēja pamēģināt noķert vēju pagalma šūpolēs.

Ceraukstiešu Zvejnieku ģimene bija ieradusies pilnā sastāvā. Mazos puikas ieinteresēja olu sagatavošana krāsošanai. Šajā nodarbē ar dēlēniem vairāk iesaistījās tētis Gatis. Savukārt mamma Madara palīdzēja dēliņam ievērt adatā dzijtiņu un pēc paraudziņa uz atklātnītes veidot tautisku ornamentu.

«Bauskas Dzīvei» Madara Zvejniece pauda gandarījumu, ka ar ģimeni ieradusies uz šo pasākumu: «Ar bērniem Lieldienām gatavojamies jau laikus. Puikām esam izstāstījuši, ka Lieldienu zaķis ierodas tikai tajās mājās, kur to gaida un tam gatavojas. Kad vien bija piemēroti laika apstākļi, kopām pagalmu. Puikas zina, ka sētai jābūt tīrai. Citādi zaķis nenāks un olas nenoslēps. «Lejeniekos» ir interesanti, jo puikas var brīvi darboties. Turklāt ir vēl citi bērni.»

Vaicāta par mazo iedzīvotāju atsaucību, M. Zvejniece izteica pieņēmumu, ka organizētājiem šis notikums bijis vairāk jāreklamē. Ar dažiem ierakstiem sociālajos tīklos acīmredzot ir par maz.

Lieldienu rituālu izdzīvošana notika labu laiku pirms svētkiem – 24. martā. Pasākumam muzejā bija maz apmeklētāju. Par to sanākušie izteica pieņēmumu, ka organizētājiem šis notikums bijis vairāk jāreklamē. Ar dažiem ierakstiem sociālajos tīklos acīmredzot ir par maz.


Pievieno komentāru

Komentāri 2

Viss jau forši

tikai svētki jāsvin pareizā laikā! Tikko tika svinēta Kristus piecelšanās un tas ir pavisam cits pasākums..diemžēl skumji, ka visas olas sakrāmētas vinā groziņā, jo tie ir divi atšķirīgi svētki- kristiešu un pagānu, katri svināmi savā laikā,

pirms 2 gadiem, 2018.04.03 12:59

viss jau forši

vārdi vietā - olas jāšūpo pareizā laikā !

pirms 2 gadiem, 2018.04.07 18:15

Vietējās ziņas

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju