Lekciju cikls par ceļošanas vēsturi izstādē «Kurzemes princese ceļo. Fanijas Bīronas akvareļi un zīmējumi»

Rudens sezonā Rundāles pils muzejs piedāvā trīs lekciju ciklu par ceļošanas vēsturi, kurā zinoši pētnieki iepazīstinās ar konkrētu 18. un 19. gadsimta Baltijas izcelsmes ceļotāju pieredzi, «Bauskas Dzīvi»  informē  Baiba Vanaga, Rundāles pils muzeja Mākslas pētniecības nodaļas vadītāja.

Priekšlasījumi veidos plašāku kontekstu Rundāles pils muzeja izstādei «Kurzemes princese ceļo. Fanijas Bīronas akvareļi un zīmējumi», kas skatāma līdz 2022. gada 30. aprīlim.

Baiba Vanaga atgādina, ka Rundāles pils muzejs, atzīmējot pils pamatakmens likšanas 285. gadadienu 2021. gada 24. maijā, sagatavoja izstādi “Kurzemes princese ceļo. Fanijas Bīronas akvareļi un zīmējumi”, kurā apskatāmi pils cēlēja Kurzemes hercoga Ernsta Johana mazmazmeitas Fanijas Bīronas (1815–1888) radītie mākslas darbi. Kurzemes princese Fanija Bīrona, precējusies fon Boijena, bija amatiermāksliniece, kas laikā no 19. gadsimta 30. gadu otrās puses līdz 70. gadu beigām aizrautīgi apceļoja Eiropu, iespaidus fiksējot skiču albumos un nelielos zīmējumos vai akvareļos, kas tagad apskatāmi Rundāles pils muzeja izstādē.

Lai paplašinātu zināšanas par Latvijas un Baltijas 18. un 19. gadsimta iedzīvotāju ceļošanas paradumiem, ceļojumu aprakstiem un skicēm un sniegtu plašāku kontekstu izstādes tēmai par vienas konkrētas 19. gadsimta sievietes Eiropas ceļojumiem, trijās 2021. gada rudens sestdienās Rundāles pilī notiks lekcijas. Tajās zinoši pētnieki stāstīs par vēsturisku Latvijas izcelsmes sieviešu veiktajiem ceļojumiem un to aprakstiem, kas atklāj ne tikai apskatītos objektus, bet arī ceļošanas iespējas un apstākļus, kā arī iepazīstinās ar Baltijas mākslinieku ceļojumos tapušajiem mākslas darbiem, lekciju tematiku ieskicē pils muzeja Mākslas pētniecības nodaļas vadītāja.

Šajā sestdienā, 25. septembrī, notiks vēsturnieka Edgara Ceskes lekcija “Sieviešu ceļojumi 18. gadsimtā. Divas Kurzemes dāmas Eiropā”. Lekcijas autors pievērsīsies divu vācbaltiešu dzejnieču – Elīzas fon der Rekes un Sofijas Bekeres-Švarcas – ceļojumiem uz Eiropu. No 1784. līdz 1786. gadam abas draudzenes apceļoja Vāciju, bet no 1789. līdz 1806. gadam (ar pārtraukumiem) Elīza fon der Reke viena pati devās uz Vāciju, Poliju, Itāliju un Šveici. Eiropai tas bija nozīmīgs laika posms – Franču revolūcijas priekšvakars un pati tās norise, Polijas trešā dalīšana un Napoleona kari. Stāsts par Elīzas fon der Rekes un Sofijas Bekeres-Švarcas ceļojumiem tiks projicēts uz 18. gadsimta otrās puses sieviešu ceļojumu un ceļojumu literatūras fona.

23. oktobrī – literatūrzinātnieces Zitas Kārklas lekcija “No Kaukāza līdz Āzijai: latviešu sieviešu ceļojumu apraksti 19. gadsimta beigās”. 19. gadsimta 70. un 80. gados presē parādījās pirmie latviešu sieviešu ceļojumu apraksti, kas kļuva par iecienītu lasāmvielu. Šie ceļojumi aptver ne vien Krievijas impēriju un Rietumeiropu, bet arī Ēģipti un Āziju. Lektore pievērsīsies Minnas Freimanes, Piliņu Katrīnas, Marijas Medinskas-Valdemāres un Hermīnes Zālītes ceļojumu aprakstiem, meklējot atbildi uz jautājumu, kā šādi ceļojumi latvietēm 19./20. gadsimta mijā bija iespējami, un atklājot kopīgo un atšķirīgo sieviešu ceļojumu aprakstos un biogrāfijās.

27. novembrī – igauņu mākslas vēsturnieces Līsas Helēnas Lumbergas lekcija angļu valodā “Baltijas 19. gadsimta mākslinieku ceļojumu skices”. 25. septembrī un 23. oktobrī lekcijas notiks klātienē Rundāles pils muzejā, bet 27. novembrī – attālināti.

Lekciju cikls tiek organizēts ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Lekciju organizatori Rundāles pils muzejā informē, ka dalībai lekcijās nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās, rakstot uz e-pastu izglitiba@rundale.net. Lekcijas notiks «zaļajā režīmā», proti, apmeklētājiem jāuzrāda derīgs «Covid-19»  vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts. Plānota arī lekcijas translācija Rundāles pils muzeja «Facebook» lapā. Klātienes dalība ar muzeja ieejas biļeti.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju