Latvijā piemin komunistiskā genocīda upurus 13

Ar dažādiem pasākumiem un atceres koncertiem svētdien visā Latvijā, arī Bauskā, Iecavā, Rundālē, Vecumniekos un novadā, tiek pieminēti 1949. gada komunistiskā režīma politisko represiju un deportāciju upuri.

Svētdien aprit 69 gadi kopš 1949. gada 25. martā īstenotās padomju režīma deportācijas. Vēsturnieki uzskata, ka 1949.gadā no 25. līdz 29.martam veiktā latviešu zemnieku izsūtīšana uz Sibīriju ir viena no traģiskākajām dienām Latvijas jaunāko laiku vēsturē.

Šajās dienās bez tiesas un bez jebkādiem apsūdzības aktiem uz mūža nometināšanu Sibīrijā tika izsūtīti 42 125 nevainīgi cilvēki, viņu vidū 10 000 bērnu un jauniešu, mātes ar zīdaiņiem uz rokām, veci un slimi, pat no nāves gultas izcelti cilvēki.

Daudzi no izsūtītajiem nomira ceļā, citi pavadīja garus un grūtus gadus Krievijas ziemeļu apgabalos, necilvēcīgos apstākļos cīnoties par savu un bērnu dzīvību.
Ešeloni ar deportētajiem no Latvijas piestāja lielākās vai mazākās stacijās starp Urāliem un Kluso okeānu - Sibīrijā. Izsēdināti ar savu trūcīgo līdzpaņemto iedzīvi un pārtiku, deportētie turpināja ceļu buļļu, traktoru un auto vezumos. Viņi tika aizvesti un nometināti trūcīgos kolhozos un sovhozos.

Tiem, kam pēc daudziem gadiem izdevās atgriezties mājās, bija sabojāta veselība, pazaudēts īpašums un ierobežotas iespējas veidot normālu dzīvi. Daudzi no šiem cilvēkiem bija morāli un fiziski sagrauti. Padomju režīms pret viņiem izturējās ar aizdomām, radot šķēršļus viņu tālākai karjerai, traucējot iegūt izglītību, pat izvēlēties profesiju un dzīvesvietu.

1949. gada 25. marta deportācijas skāra apmēram 2,28% no visiem Latvijas iedzīvotājiem. Kopumā izsūtāmo sarakstā tika iekļauti 9000 ģimeņu. Saraksts tika sagatavots jau 1949. gada 17. martā. 1956. gadā Latvijā no gandrīz 43 000 izsūtīto atgriezās tikai 31 600 cilvēki.

Drukātajā laikrakstā „Bauskas Dzīve” piektdienas, 23.marta, numurā varat lasīt komunistiskā režīma īstenotu deportāciju skartu Bauskas iedzīvotāju likteņstāstus.


Pievieno komentāru

Komentāri 13

G.A.

Latviešu labprātīgā savas dzimtenes pamešana mūsdienās,protams,nav vairs nekāda traģēdija ...

pirms 2 gadiem, 2018.03.25 18:17

tik tiešām

to, kā ""izsūtīšanu"" organizē 4.maija postpadlatvijas valdība, varētu apskaust visi boļševiku maitas gabali no Stučkas, Bērziņa un Uļjānova līdz Kaganovičam un Staļinam kopā ņemot.

pirms 2 gadiem, 2018.03.25 20:42

A.G.

Salīdzināt tos, kas šodien brauc uz labklājībā esošajām rietumvalstīm, lai pelnītu vairāk kā Latvijā, ar tiem, ko lopu vagonos izveda uz pusbadā un nabadzībā esošo Sibīriju, ir, mazākais, ciniski un amorāli. Ko tādu var rakstīt tikai tāds, kam ne sapņos nerādās tas, kas bija jāpārcieš izsūtītajiem. Kurš šodien no Latvijas aizbraukušais ir miris pa ceļam un izsviests kaut kur mežmalā vilkiem par barību un kurš ir nomiris no aukstuma, slimībām un bada "izsūtījumā" rietumvalstīs?

pirms 2 gadiem, 2018.03.25 20:55

tik tiešām

redzi, prātvēder, es pats piedzimu tajā lopvagonu galapunkta zemē pie Ohotskas jūras, par ko es ļoti šaubos attiecībā uz tevi. Tas, ka aizved pēkšņi, nezinot galapunktu, kā manus vecākus, ir drausmīgi bet vēl drausmīgāk kad tu esi spiests pamest savu Dzimteni miera laikā, kad tavas valsts valdība ar čomiem un radiem tavu valsti izzog, izputina, sava slinkuma, alkātības dēļ, neļaujot godīgiem cilvēkiem šeit izdzīvot, godīgi strādājot. Tieši tu, kā nojaušu, esi no pašreizējās sabiedrības "krējuma" kliķes, 4. maija iesvētītais.

pirms 2 gadiem, 2018.03.25 21:09

tiešām tik

Nē, draudziņ, izskatās, ka tu piedzimis esi zirga ratos un vēl atsities ar galvu pret zemi, ja turpini salīdzināt izsūtījumu Sibīrijā ar šodienas Latviju un laimes meklētājiem rietumos! Un, labi, lai būtu, ka esmu "4.maija iesvētītais", jo nav man rindā pēc sviesta paciņas jāstāv stundām ilgi, nav jādzīvo melu un izlikšanās pasaulē, bet varu strādāt darbu, jas man patīk un ar savu izglītību normāli nopelnīt! Bet par politiķiem, kas dara to, ko raksti, droši vien, pats esi vainīgs, jo visticamāk, ka vēlēt neej, jo "tāpat nav jēgas", vai arī balso par kārtējo " saulvežu partiju" - par Repši kādreiz vai par Sudrabu pavisam nesen. Un vēl - nosauc kaut vienu valsti, kurā visi tās ļautiņi teiktu, ka viss ir kārtībā un politiķi nav zagļi vai vēl kā savādāk!

pirms 2 gadiem, 2018.03.26 08:53

tik tiešām

Kā jūtams tad jūs gan esat aktīvs vēlētājs par savas "labklājības" gādātājiem, 4. maija tradīciju un likumu sargiem , likumu kas palīdz vairot pašu, savējo, slavinātāju un atbalstītāju labklājību. Veiksmīgi rudenī novēlēt par savējiem, nacionāļiem, trubas zemniekiem vai līdzīgajām stabilajām vērtībām.

pirms 2 gadiem, 2018.03.26 19:02

tam, kas "tik tiešām"

Tad neklabini te taustiņus un rīkojies, ja jau viss šodienas Latvijā ir slikti! Bet, laikam, jau pašam ir slinkums kaut ko darīt un tik vien vari, kā vaimanāt! Un, ja Latvijā šodien būtu kāds kaut daļa no tevis pieminētā Staļina, ar ko salīdzini nesalīdzināmo, tad Tu te vairs nesēdētu pie datora...

pirms 2 gadiem, 2018.03.26 09:25

Karlis

pilnigas mulkibas izsutano saraksti bija sastaditi vairakus gadus pirms un nedelu pirms tika novaktas visas telefonu linijas ..

pirms 2 gadiem, 2018.03.26 11:04

***

Skaitļi runā paši par sevi. Staļina deportācijās izsūtīja 43 000, šobrīd bezdarba dēļ, lai kaut kā izdzīvotu Latviju pametuši 300 000 iedzīvotāju. Staļina 43 000< brīvvalsts 300 000 zaudēto

pirms 2 gadiem, 2018.03.26 15:22

nejēgam

Ne jau tikai 43 000 Staļina režīms izsūtīja, šie skaitļi raksturo tikai 25.marta akciju. Neaizmirsti, ka biaj arī 1941.gada 14.jūnijs un daudzas mazākas izsūtīšanas akcijas. Pie reizes vajadzētu atcerēties, cik Latvijas iedzīvotāju dzīvības izdzisa Staļina izraisītajā karā, cik Staļina laikā iznīcināja Krievijā dzīvojošos latviešus!
Vai Tev pašam šķērmi nemetās salīdzinot nāvei nolemtos un labākas dzīves meklētājus?

pirms 2 gadiem, 2018.03.26 21:20

nejēgam

Pats esi nejēga un akls, ja neredzi, kas šobrīd notiek ar Latvijas laukiem, kuri mirst .Skolas, kuras tiek slēgtas cilvēku un bērnu trūkuma dēļ. Vecie cilvēki pazemoti, saņem grašus. Ražošanas nav, banku krīze, korupcija. Sauc kā gribi, bet zināma veida genocīds tas ir.

pirms 2 gadiem, 2018.03.26 21:53

G.A.

Atcerēsimies - izsūtāmo sarakstus nestādīja nekādi krievi un ne jau Krievijā,Maskavā.
Tepat uz vietām kaimiņš parūpējās par kaimiņa iekļaušanu tajos. Bija gadījumi,ka Sibīrijā atkal abi bija kaimiņi - ha ha ha ! Latvietis nodeva latvieti !

pirms 2 gadiem, 2018.03.27 15:42

Gaisma

Protams, ka bija gadījumi, kad latvietis nodeva latvieti, bet vislielākā atbildība gulstas uz šo represiju plānotājiem un pavēļu devējiem. Tātad, tas nāca no kremļa. Vietējo čekistu vidū latvieši bija mazākumā, komandieru vidū - pavisam maz. Nevajag aizmirst, ka okupācijas vara latviešiem neuzticējās, 25.marta notikumu laikā vēl bija Sarkanās armijas latviešu divīzija, kuras vienībām uz to brīdi bija atņemti ieroči.

pirms 2 gadiem, 2018.03.27 19:15

Vietējās ziņas

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju