Invazīvo Spānijas kailgliemežu atradnes apstiprinātas Bauskas, Rundāles un Iecavas novadā 12

Spānijas kailgliemezis ir ierindots starp simt visinvazīvākajām sugām Eiropā. Latvijā kailgliemeži ir ieviesušies vismaz 100 vietās un ļoti strauji iekaro jaunas teritorijas, tie ir arī mūsu pusē – Bauskas, Rundāles un Iecavas novadā.

Speciālisti uzskata, ka tas mūsu valstī nokļuvis  pēc Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā (ES), kad tika atvērtas robežas un sākās brīva stādu ievešana no citām ES dalībvalstīm. Pēdējos gados konstatēta šīs sugas strauja izplatīšanās, ko galvenokārt veicina nekontrolēta stādu tirdzniecība. Kopš 20. gadsimta vidus Spānijas kailgliemezis ir «iekaroji» gandrīz visas Eiropas valstis.

Bauskas novadā apstiprinātas piecas atradnes, trīs no tām Bauskā, Rundāles novadā divas, bet Iecavas novadā piecas – trīs Iecavā, tai skaitā  arī Iecavas parkā, un divas novada teritorijā.

Apstiprināta atradne nozīmē, ka teritoriju ir apmeklējis eksperts un atzinis, ka kailgliemeži, par ko ziņojuši iedzīvotāji, patiešām ir invazīvā suga Spānijas kailgliemezis, «Bauskas Dzīvei» skaidro Maija Rēna, Dabas aizsardzības pārvaldes sabiedrisko attiecību speciāliste. Kā izrādās, nelūgto viesi nemaz nav tik viegli pazīt un to ir viegli sajaukt ar citiem Latvijā sastopamiem gliemežiem.

Latvijas Malokologu biedrības biedre Iveta Jakubāne, viena no Spānijas kailgliemeža sugas izplatības ierobežošanas plāna autorēm, uzsver, ka gliemežu sugu pazīšana ir ļoti sarežģīta, tāpēc, lai tiešām nekļūdītos, vislabāk ir aicināt palīgā speciālistu.

Dabas aizsardzības pārvalde aicina iedzīvotājus aktīvi turpināt ziņot par jauniem atradņu gadījumiem, rakstot uz e-pastu: invazivs@daba.gov.lv vai  iveta.jakubane@llkc.lv, norādot iespējami precīzu vietu, savu kontaktinformāciju un pievienojot atrastā Spānijas kailgliemeža foto.

Mūsu pusē ar agresīvo uzbrucēju sākuši cīņu. Kā vēstījusi  Iecavas novada pašvaldība, Iecavas parkā sākta Spānijas kailgliemežu ierobežošana, gar taciņu malām izkaisot limacīdu Sluxx HP. Zilās granulas ir ēsma kailgliemežu ierobežošanai, nav kaitīgas cilvēkiem un mājdzīvniekiem.

Savukārt Aleksandrs Gurkovskis, Bauskas novada Gailīšu pagasta pārvaldes vadītājs, «Bauskas Dzīvei» pastāstīja, ka 30. jūlijā peldvietā, apmēram  250 – 300 kvadrātmetru teritorijā nepilnu divarpus stundu laikā pieci vasarā nodarbinātie skolēni salasījuši ap 10 kg kailgliemežu. Gailīšu pagasta pārvaldes vadītājs aicina pagasta iedzīvotājus – brīvprātīgos aktīvistus – atsaukties un iesaistīties gliemežu lasīšanā, jo cīņai ar kaitēkļiem trūkst darbaroku.

Padomi kaitēkļu iznīcināšanai
Dabas aizsardzības speciālisti aicina izmantot padomus, kā  iznīcināt Spānijas kailgliemežus savā īpašumā: visefektīvākā metode ir nolasīt tos krēslai iestājoties vai agri no rīta, kad kailgliemeži ir aktīvi, un iznīcināt tos pāršķeļot ar lāpstas vai kāda cita asa priekšmeta palīdzību vai ievietojot uz vienu diennakti 10% vārāmā sāls šķīdumā. Spānijas kailgliemezis  barībā izmanto arī beigtus vai savainotus savas sugas īpatņus. Tāpēc beigtos gliemežus var atstāt citu īpatņu piesaistīšanai konkrētā vietā, taču šādā gadījumā konkrētā vieta jāapseko atkārtoti.

Ja kailgliemeži tiek iznīcināti augustā, septembrī, lai nepieļautu oliņu nonākšanu vidē un izšķilšanos, beigtie indivīdi ir jāsadedzina vai jāievieto sālsūdenī.

Gliemežu pārņemtajā teritorijā var ierīkot īpaši izveidotas lamatas. Par lamatām var kalpot kastes, burkas, pudeles ar nogrieztu galu un tajās ievietotu pievilinātājvielu, piemēram, pūstošiem augiem, suņu un kaķu mākslīgo barību, kombinēto lopbarību.


Pievieno komentāru

Komentāri 12

ja jau atradne

Tad jau tie ir mūsu dabas resursi un dabas bagātība.Šaubos, vai šo gliemežu izplatības areālu var saukt par atradni, šī atradne taču paplašinās un pārvietojas.

pirms 11 mēnešiem, 2020.08.01 12:26

diez?

kādēļ pašvaldības vēl nav ieķērušas šīs "atradnes" izmantot naudas apgūšanai no pašvaldību budžeta, varbūt, arī no ES fondiem. Tas nav ņemties ap "truksoru", kas gan saskaitīs, cik naudiņu "nobeigts sālsūdenī"?

pirms 11 mēnešiem, 2020.08.04 10:32

Hh

Visa jauncode un mémeles krasts pilns ar šiem gliemjiem.No rīta vajag pastaigát(nevar jau paiet-kàju nav kur nolikt) pa jaunizbūvéto Mémeles ielu!

pirms 11 mēnešiem, 2020.08.02 05:19

tad jau

tā pastaigu taka gar Mēmeles krastu būs tieši laikā, lai ļauži par brīvu varētu vērot eksotus no dienvidzemēm brīvā dabā, nevis zoodārzā par krietnu maksu

pirms 11 mēnešiem, 2020.08.02 09:33

Dace

Bārbelē arī ir.

pirms 11 mēnešiem, 2020.08.02 10:08

...

Arī Vecumniekos pie mazā veikala Pīlādzis ir pilns ar šiem eksotiskajiem gliemežiem!

pirms 11 mēnešiem, 2020.08.04 07:42

Hh

Njà,kakraz varés pastaigát pa glumekļiem:)

pirms 11 mēnešiem, 2020.08.02 13:53

ojaa-

kaa pa slidkalniņu varees šlūkt upee iekša!!)))

pirms 11 mēnešiem, 2020.08.06 13:07

vai

Varbūt tie ir gardāki par vīngliemežiem?

pirms 11 mēnešiem, 2020.08.02 15:26

Ceraukste

Ceraukstē arī ir šie briesmīgi ēdelīgie gliemeži!

pirms 11 mēnešiem, 2020.08.02 17:05

Kruger

Saņemiet savu kredītu 48 stundu laikā.
E-pasts: giselekruger7@gmail.com Whatp: +436703093815

Ar cieņu,

pirms 11 mēnešiem, 2020.08.03 16:44

pieredze

Sausais raugs vai parastais dārza kaļķis, pakaisiet, labs rezultāts.

pirms 11 mēnešiem, 2020.08.07 08:13

Vietējās ziņas

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju