Gada ienākumu deklarāciju iesniegšana norit bez aizķeršanās

No 1.marta iedzīvotāji Valsts ieņēmumu dienestam (VID) var iesniegt gada ienākumu deklarācijas, kas saistībā ar Covid-19 izplatības ierobežojumiem pagaidām iespējams tikai elektroniski vai nosūtot tās ar pasta starpniecību.

Šogad gada ienākumu deklarāciju iesniegšana norit bez problēmām, VID informācijas sistēmā līdz šim ķibeles nav piefiksētas. To apstiprina arī vairāki aptaujātie baušķenieki, kas nodokļu atmaksai nepieciešamos dokumentus elektroniski paguvuši iesniegt jau pirmajā dienā.

Baušķenieks Kristaps pastāstīja, ka viņš deklarāciju iesniedzis pirmajā dienā un sarežģījumi nav bijuši. Viņš atzina, ka bijis patīkami ieraudzīt, ka šogad valstij palicis parādā. «Vienu centu valsts ir man palikusi parādā, to nemaz necentīšos atgūt,» teic Kristaps.

Baušķeniece Jana Krūmiņa VID EDS sistēmai pieslēdzās 1. martā mazliet ar bažīgu sirdi, jo iepriekšējā gādā, kā tas nācās, kā ne, strādājot vienā darbavietā, bija palikusi valstij parādā teju simts eiro, kas bija ļoti nepatīkams pārdzīvojums un robs ģimenes budžetā. Pēc tam, konsultējusies ar paziņām un kolēģēm, pērn savā algas grāmatiņā atzīmēja «nepiemērot neapliekamo minimumu», kas arī no mazas algas nebija patīkami, bet tomēr labāk nekā būt parādā. Šogad 1. marts nesagādāja vilšanos.

«Tieši otrādi - šoreiz valsts manā kontā ieskaitīs pārmaksāto nodokli. Tas būs pašā reizē, kad dārdzība pieaugusi, dēls mācās sākumskolas klasē, vajadzību netrūkst,» saka Jana.

Deklarācijas «saformēšana» baušķeniecei lielas raizes nesagādāja. Tika galā pati bez citu palīdzības, arī čekus iemanījās ar telefonu nobildēt un pievienot, jo skenera mājās nav. «Tagad atliek tikai gaidīt naudu! » neslēpj Jana.

Cilvēku aktivitāte pārspējusi pērnā gada rekordu, atklāj VID sabiedrisko attiecību speciāliste Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa. Līdz 3.marta rītam bija iesniegtas vairāk nekā 330 tūkstoši gada ienākumu deklarācijas. Salīdzinoši – šogad divās pirmajās dienās jau bija iesniegts tik deklarāciju, cik pērn četrās dienās kopā un skaits turpina pieaugt.  «Iedzīvotāji iesniedz gada ienākumu deklarācijas arī par 2017., 2018., un 2019. gadu, līdz ar to intensitāte un dokumentu apjoms ir rekordliels,» apliecina K. Augstkalne-Jaunbērziņa.

Viņa norādīja, ka marta pirmajās dienās konsultatīvais tālrunis ir bijis noslogots, šogad saņeti par 34% vairāk zvanu nekā pērn šajā pat laikā, tāpēc sarunu ar nodokļu konsultantu var nākties gaidīt, taču atbildes uz jautājumiem par gada ienākumu deklarāciju ir iespējams saņemt arī citā veidā. Vispirms, VID rekomendē ielūkoties VID interneta vietnes www.vid.gov.lv sadaļā «Deklarācija 2020», kur iespējams atrast atbildes uz biežāk uzdotiem jautājumiem un daudz noderīgas informācijas par deklarācijas aizpildīšanu, tajā skaitā, infografikas un video instrukcijas. Orientēties VID interneta vietnes saturā palīdzēs arī VID virtuālais asistents Toms. Ja situācija par kuru  radušies jautājumi ir netipiska, iespējams uzdodot jautājumu EDS, izvēloties sadaļu: «Sarakste ar VID».
VID sniedz konsultācijas dažāda vecuma cilvēkiem par dažādām tēmām, tajā skaitā, par valsts atbalsta pasākumiem, gada ienākumu deklarāciju un muitas pakalpojumiem. Profesionālās prasmes un jautājumu specifika nav atkarīgas no vecuma.  

Vaicājot, kādi deklarāciju iesniedzējiem mēdz būt visbiežākie klupšanas akmeņi, VID pārstāve norādīja, ka ikvienam der pievērst uzmanību dažiem būtiskiem sīkumiem, piemēram, čekus par 2019. gadu ir jāpievieno 2019.gada ienākumu deklarācijai, bet par 2020. gadu – 2020. gada deklarācijai. Medicīnas preces un zāles nav attaisnotie izdevumi, šādus čekus nedrīkst pievienot deklarācijai, jo tos neapmaksā.

«Ja esat aizpildījis gada ienākumu deklarāciju, nesteidzieties uzreiz nospiest pogu «Iesniegt», bet pārliecinieties, ka tiešām esat tai pievienojis visus attaisnoto izdevumu dokumentus par izglītību un ārstniecību, pretējā gadījumā  būs jāsniedz šīs pašas deklarācijas precizējums. Gadās, ka pirmo reizi iesniedzot gada ienākumu deklarāciju aizmirstas pievienot norēķinu kontu, tad ir jāiesniedz precizēta deklarācija, kurā norādīts konta numurs, nevis jāraksta atsevišķs iesniegums par konta numuru. Nav vēlams iesniegt vairākus precizējums vienai gada ienākumu deklarācijai vienā dienā, tas var kavēt deklarācijas pārbaudes procesu un rezultātā atmaksājamā summa nonāks vēlāk. Arī tad, ja ir uziets kāds senāks čeks, piemēram, par 2018. gadu, bet šī deklarācija jau ir iesniegta, tad iesniedzot šīs deklarācijas precizējumu, obligāti EDS jānospiež «precizētā» deklarācija, nevis «pirmreizējā»,» pamāca  K. Augstkalne-Jaunbērziņa.

Pagaidām ierobežojumu dēļ deklarāciju var iesniegt tikai elektroniski vai arī sūtīt pa pastu.  «Līdz pat 7.aprīlim valstī ir noteikta ārkārtas situācija, kuras laikā epidemioloģiskie ierobežojumi liedz apkalpot klientus klātienē, taču, uzlabojoties situācijai, atkal varēsim domāt par pakāpenisku klientu apkalpošanas centru atvēršanu apmeklētājiem. Vēršam uzmanību, ja gada ienākumu deklarācija nav jāsniedz obligāti, to var izdarīt trīs gadu laikā, bet, pat ja ir jāsniedz obligāti, tad to var darīt 3 mēnešu laikā, līdz pat 1. jūnijam,» skaidro VID pārstāve.

Likumdošanas normas nosaka, ka pārmaksātā nodokļa atgriešana notiek trīs mēnešu laikā no gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas. Visi, kas iesnieguši deklarāciju atgūs pārmaksāto nodokļu naudu šādā laika periodā. 

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju