Eiropas kultūras mantojuma dienas Rundāles, Iecavas, Bauskas un Vecumnieku pusē 3

Latvijā no 7. līdz 15. septembrim norisināsies Eiropas kultūras mantojuma dienas. Šoreiz to akcents – iepazīt ievērojamu personību Latvijā atstāto vēsturisko mantojumu, informē Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas pārstāve Alma Kaurāte-Java. Kultūras mantojuma dienu sarīkojumi būs vērojami arī mūspuses četros novados.

Ļoti plaši sestdien, 9. septembrī, Eiropas kultūras mantojuma dienas iecerējuši atzīmēt Rundāles novadā, kur būs divi sarīkojumi: plkst. 12 Kaucmindes muižā Saulainē aicina uz pasākumu «Kā būt īstenai kaucmindietei jeb kāzas šoruden būs!» un plkst. 18 – «Mežotnes laikazīmes» Mežotnes pilskalnā, informē novada pašvaldībā. Sarīkojumu režisore – pašvaldības kultūras nodaļas speciāliste Lilita Lauskiniece.

Eiropas kultūras mantojuma dienu Iecavā rīko svētdien, 10. septembrī. Plānots plašs, Iecavas Brīvības piemineklim veltīts pasākums. Iecavnieki to iecerējuši ļoti atbilstīgu šīgada tēmai un organizējuši arī atceres pasākumus Iecavas Brīvības pieminekļa idejas autoram, mācītājam un sabiedriskajam darbiniekam Jānim Lūsim. Svētdien plkst. 11 Iecavas luterāņu baznīcā notiks piemiņas dievkalpojums viņam un pēc tam – piemiņas stenda atklāšana baznīcas tornī.

Kā informē iecava.lv, svētdienas vakarā plkst. 20 interesenti tiek aicināti uz sarīkojumu pie Iecavas Brīvības pieminekļa, kur būs pieejami pieminekļa vēsturei veltīti stendi, plānotas domes priekšsēdētāja Aivara Mačeka un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Zemgales reģiona vadītājas Mārītes Putniņas uzrunas, Zemessardzes 54. inženiertehniskā bataljona zemessargu godasardze, koncerts, salūts.

Vecumnieku novada Skaistkalnes vidusskolā ikviens interesents no 7. līdz 30. septembrim aicināts apskatīt starptautisku ceļojošu fotoizstādi no Igaunijas – «Igaunijas skolas muižās», «Bauskas Dzīvei» stāsta Ieva Pankrate, Vecumnieku novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste. Ekspozīcijas mērķis ir parādīt daļu no kultūras mantojuma, kas tiek izmantots arī mūsdienās. Tā kā arī Skaistkalnes skola strādā bijušajā muižas kompleksā, šī izstāde īpaši labi apvieno eiropeisko un vietējo kultūras mantojuma stāstu. Šiem vēstures pieminekļiem ir atrasts jauns pielietojums, un tie pilda funkcijas, kas atstāj ietekmi uz sabiedrību. Kā informē I. Pankrate, izstāde apskatāma katru darbdienu no plkst. 9 līdz 17; sestdienās no plkst. 9 līdz 14.

Savukārt Bauskas vecpilsētā Eiropas kultūras mantojuma dienas zīmē 9. septembrī tiek rīkoti Pagalmu svētki, portālu informē Bauskas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Ieva Šomina.

Eiropas kultūras mantojuma dienas ir tematiska, mantojuma vietu saimnieku, entuziastu un speciālistu veidota kultūras pasākumu programma, kuras mērķis ir tuvināt iedzīvotājus kultūras mantojumam, vairojot izpratni par pieminekļu aizsardzību – aizsargājamo pieminekļu dažādību, vērtību apzināšanu, saglabāšanu, kā arī kultūras mantojumu kā resursu ilgtspējīgai attīstībai.

Pasākums tika sākts 1984. gadā Francijā kā atvērto durvju dienas vēstures pieminekļos. Savukārt kopš 1999. gada pasākums kļuvis par kopēju Eiropas Padomes un Eiropas Komisijas iniciatīvu, kurā piedalās 50 Eiropas Kultūras konvencijas dalībvalstis, ziņo aģentūra LETA.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

pievērtā durve

Bauskā neapstrīdami lielākais mantojums ir vietējā avīze, sākot no *Komunisma ceļš* un tā līdz mūsdienām

pirms 2 gadiem, 2017.09.06 13:44

Laucinieks

Lai dzīvo EU !

pirms 2 gadiem, 2017.09.06 13:55

hmm

mantojums--- neaptests musulmanu bars

pirms 2 gadiem, 2017.09.06 18:54

Vietējās ziņas

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju