Daļa mūspuses uzņēmumi ekonomiskas problēmas tikpat kā nejūt 3

Gan pasaules, gan vietējā ekonomika ir ievērojami cietusi vīrusa «Covid-19» ierobežojošo pasākumu dēļ. Scenāriji, kā uzņēmumi pārdzīvo šo notikumu, ir ļoti dažādi. Daļa uzņēmēju atzīst, ka īpašu pārmaiņu nav.

Baušķenieks Krišjānis Sondors, kuram pieder dažādu koka izstrādājumu ražošanas firma «Daba Daba», atzīst, ka pašlaik ekonomiskas problēmas tikpat kā nejūt. «Viss ir normāli, pasūtījumi ir. Marta sākumā, kad Amerikas Savienotās Valstis piedzīvoja dažādu ierobežojumu sākumu, pāris nedēļas šī situācija «iegrieza» arī mums. Bet marta beigas un aprīlī pasūtījumu tik daudz, it kā nekas nebūtu noticis, varbūt pat vēl vairāk,» stāsta K. Sondors. Viņš norāda, ka interneta tirdzniecības tīkliem, kur viņš parasti pārdod produkciju, nav tik traki.

Pozitīvāk uz nākotni sāk raudzīties tie, kuri marta vidū ieviesa nopietnus ierobežojumus. Piemēram, Bauskas vecpilsētā darbu atsācis SIA «Kvēle» veikals. «Pārdevējām nepieciešams darbs, savukārt iedzīvotājiem bieži vien vajadzīgas preces, kas ir tikai mūsu veikalā. Piesardzības pasākumus esam veikuši, tagad tikai jāstrādā. Apzināmies, ka jāuzmanās, bet darbu arī vajag,» stāsta SIA «Kvēle» valdes loceklis Ģirts Karpovičs.

Bauskas autoostas vadītājs Jānis Kļaviņš informēja, ka pasažieru kopskaits sabiedriskajos autobusu pārvadājumos sarucis aptuveni par 40 procentiem, pamazām gan pasažieru skaits sāk pieaugt. Pašlaik rit sarunas ar valdības pārstāvjiem par to, kādus zaudējumus kompensēs. J. Kļaviņš vērtē, ka šajā jomā problēmām nevajadzētu būt.

Pilnā jaudā darbu turpina Vecumnieku novada Valles pagasta «Makšķernieku paradīzē». Uzņēmuma vadītājs Miervaldis Bērziņš pastāstīja, ka makšķernieku ir diezgan daudz, viņi ievēro distanci un drošības pasākumus. «Ja kāds vēlas makšķerēt, lai brauc šurp!» tā M. Bērziņš. Viņš atzīst, ka pieplūdumu daļēji nodrošina arī dīkstāve – ja nav darba, atliek makšķerēt.

Ne visur situācija uzlabojas. Piemēram, Iecavas novada kooperatīvā sabiedrība «Dartija» pieprasījusi dīkstāves pabalstu, un tas uzņēmumam arī piešķirts. Situāciju raksturo uzņēmuma valdes loceklis Guntis Pakalns: «Mūsu uzņēmuma pamatdarbības veids ir autobusu pārvadājumi, pamatā skolēnu pārvadājumi, kas beidzās marta vidū, kad iestājās dīkstāve. Nav arī ekskursiju. Iesniegsim prasību par dīkstāves pabalstu arī aprīlī, jo nekas jau nemainās un droši vien nebūs citādāk līdz pat pirmajam septembrim. Kādu laiku varēsim izvilkt, bet risinājums tas nav,» atzīst G. Pakalns.

Uzņēmējs uzsver, ka pabalsti tomēr ir nozīmīgs atbalsts, turklāt uzņēmuma darbiniekiem ir kāda priekšrocība – puse ir pensionāri, kuriem finansiāli ir vieglāk. Tiesa, parādījusies cita problēma. «Tiem darbiniekiem, kas pieraduši regulāri un kārtīgi strādāt, tagad ir grūti. Nav viegli neko nedarīt. Zinu, ka daži izvēlas makšķerēt. Jūtu līdzi visiem, kam šajā situācijā ir dīkstāve,» saka G. Pakalns.

Tirdzniecības apjomi ievērojami kritušies Bauskas novada dabiskās kosmētikas ražotājai SIA «Gusto». Uzņēmuma valdes locekle Andra Katkeviča negaužas, bet gan cenšas izmantot brīvākus brīžus līdz šim nepadarītajam, top arī jaunas receptes.

«Nedaudz pieaudzis tirdzniecības apjoms internetā. Daži mazie veikali informē, ka pircēju ir vairāk un iagādājas produkciju. Laikam pirmās bailes ir pārgājušas, saulīte spīd, un visiem gribas kaut ko jauku,» stāsta A. Katkeviča.

Viņa atzīst, ka tomēr cer uz ierobežojumu atcelšanu vasarā. «Ļoti, ļoti ceram, ka lielie pasākumi tomēr būs. Mums ir mīļa tirdziņu forma. Tagad cenšamies vairāk par sevi stāstīt medijos un aicinām iepirkties mūsu darbnīcā,» tā uzņēmuma vadītāja.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

Njā

Nekādu pārsteigumu. Šis skar absolūti ne visus. Ļoti daudz pārreaģēja uz pirmajiem ierobežojumiem un galīgi nepadomāja ilgtermiņā. Turklāt, ja uzņēmums nav spējīgs nodrošināt darbiniekiem samaksu dīkstāves laikā.. ir vērts pārdomāt savu darbību.

pirms gada, 2020.04.28 16:55

SM

Nu, nu. Uzņēmumiem parasti nav TĀDU rezervju, lai varētu nosegt dīkstāvi. Algā aiziet lielas summas un pat ja ir izlaists mēnesis, tad tas ir pamatīgs sitiens pa budžetu. Otrajā pusē sēžot varētu šķist savādāk, bet kad esi uzņēmējs, tad tā lieta ir labi saprotama.

pirms gada, 2020.04.29 01:19

Njā

Bet, ja uzņēmumam nav pat rezervju segt īstermiņa saistības, kas ir arī darba samaksa darbiniekiem, tad ieteiktu padomāt uzņēmuma likviditāti. Es saprotu, ja runa iet par jauniem uzņēmumiem, kas vēl tikai izsitās, bet ja uzņēmumam ar 3-4-5 un vairāk gadu pieredzi nav tādu rezervju, tad, piedodiet, uzņēmums nav veidots peļņas nolūkos, bet maksimums naudas atmazgāšanas un "nodokļu optimizēšanas" nolūkos.

pirms gada, 2020.04.29 08:59

Vietējās ziņas

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju