Bauskas pilī izzinās indes un pretindes 1

Sestdien, 24. novembrī, Bauskas pils muzejā notiks kārtējā Senā dzīvesveida skolas nodarbība, kurā šoreiz klātesošos informēs  par indēm un pretindēm 16. un 17.gs., portālu informēja Bauskas pils pārstāve Elīna Jegorova.

Viņa stāsta, ka mūsdienās neizbrīna un neraisa aizdomas fakts, ja cilvēkus pēc viesībām ar ēdienu baudīšanu un dzērienu malkošanu nomāc nogurums, galvassāpes vai pat vēdergraizes. "Taču, kā būtu, ja dzīvotu renesanses laikmetā, kad bija pat ieviests īpaši bīstams un atbildīgs amats – ēdiena un dzēriena degustētājs? Tas bija laiks, kad ziņkāre, ģenialitāte un zinātniskie atklājumi savijās ar intrigām, noziegumiem, politiku un traģēdijām," teic E. Jegorova.

Viņa atzīmēja, ka indes ne vien tika īpaši gatavotas ar mērķi nogalināt, bet arī ar nolūku lietotas kosmētiskajos līdzekļos, medicīnā un arī uzturā. Lai kaut cik sevi „pasargātu” no indēm, tika izgudrota, piemēram, Mediči pretindes eļļa, kuru nēsāja īpašā futrālī pie sirds. Sestdienas pasākuma laikā ikviens interesents varēs izzināt šīs eļļas sastāvu un izgatavošanas procesu. 

Indes un to pretindes pārsvarā izgudroja alķīmiķi. Viena no zināmākajām 16.gs alķīmiķēm bija Anna Maria Zieglerin (1550-1575), kuras dzimšana bijusi tikpat neparasta, cik viņas dzīves gājums. Meitene dzimusi priekšlaicīgi, lai viņa izdzīvotu, to ietina mirušas sievietes ādā, kura iepriekš bija iebalzamēta. Tajā viņa tika turēta 12 nedēļas, līdz viņas ķermenis bija pietiekami attīstījies. Arī par viņas brīnumlīdzekļiem būs iespēja uzzināt pasākuma laikā.

Bauskā varēs tikties ar jatroķīmiķi Jāni Teterovski. Renesanses laikmetā no arābu alķīmijas radās jatroķīmija jeb ārstnieciskā ķīmija, kas kļuva par pamatu vēlākai zinātniskai farmācijai. Jatroķīmiķi uzskatīja, ka cilvēka organismā notiekošajiem procesiem ir ķīmisks raksturs.

 

 

Pievieno komentāru

Komentāri 1

diez?

vai atradīsies kāda pretinde novada administrācijas uztūkšanai un uzdzīvei uz parāda?

pirms gada, 2018.11.24 17:00

Vietējās ziņas

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju