Bauskā piedzīvots vējainākais pavasaris pēdējā pusgadsimta laikā 3

Šī gada pavasaris Zemgalē reģistrēts kā vējainākais pēdējā pusgadsimta laikā. Kopš marta vidējais vēja ātrums Bauskā bijis lielākais kopš šādu novērojumu sākuma 1966. gadā, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) apkopotie dati.

LVĢMC prognožu daļas vadītāja Laura Krūmiņa stāsta, ka šopavasar Bauskas novērojumu stacijā visbiežāk pūta rietumu puses vēji, daudz vairāk, nekā ierasts, tika reģistrēti dienvidrietumu, rietumu un ziemeļrietumu vēji. Vidējais vēja ātrums Bauskā pavasarī bijis 1,2 m/s lielāks par klimatisko normu, arī visos kalendārā pavasara mēnešos (marts – maijs) vidējais vēja ātrums Bauskā fiksēts lielāks par normu.
Pensionētā brunaviete Zenta teic, ka, dzīvojot Latvijas dienvidaļā, nereti šķietot, ka teritorija pārnesta uz jūras piekrasti, kur brāzmains pūtiens jau ierasts. «Atminos, ka savulaik siena sezonas laikā ik gadu gaidījām kādu vēja brāzmiņu, lai tas pļāvumu izkaltētu, bet tagad, šķiet, vējš pūš vienā laidienā bez apstājas,» piedzīvoto atklāj Zenta.
L. Krūmiņa gan neņemas apstiprināt kundzes novērojumus, jo līdzšinējo klimata pārmaiņu ietekmē Latvijā esot vērojams neliels vidējā vēja ātruma samazinājums. Turklāt līdz gadsimta beigām prognozēts, ka turpināsies vidējā vēja ātruma samazināšanās.

Aizvadītā siltākā ziema sekmēja to, ka Bauskā tāpat kā pārējā valstī meteoroloģiskais pavasaris iestājās agrākajā iespējamajā tā sākuma dienā – 9. februārī. Kalendārā pavasara vidējā gaisa temperatūra šogad Bauskā bijusi +6,3°C, kas ir tikpat, cik klimatiskā norma. No pavasara mēnešiem marts Bauskā bijis vienīgais, kas reģistrēts siltāks par normu, mēneša vidējai temperatūrai par trim grādiem pārsniedzot normu. Savukārt aprīlī Bauskā vidējā gaisa temperatūra bija 0,5 grādus zem normas, bet maijs bija par 2,6 grādiem vēsāks par normu.

L. Krūmiņa skaidro, ka jaunākie prognožu dati aizvien stabilāk iezīmējot tendenci, ka tuvāko nedēļu laikā mūsu reģionā ieplūdīs vasarīgi siltas gaisa masas, – jau nākamās nedēļas pirmajā pusē gaidāms, ka termometra stabiņš kādā no Latvijas novērojumu stacijām sasniegs +25 grādu atzīmi un pakāpsies arī virs tās.

«Kopumā siltās gaisa masas mūsu reģionā arī pieturēsies, tā nebūs tikai viena atsevišķa diena. Ilgāka termiņa prognožu dati liecina par iespējamību, ka vasarīgi siltas un pat karstas dienas gaidāmas arī nedēļā pirms Līgosvētkiem un Jāņu dienas,» stāsta L. Krūmiņa.
Viss šis periods gan nebūšot sauss, jaunnedēļ gaidāmas arī pērkona lietusgāzes. Kā tas visbiežāk tiek novērots, tās neskars visu Latvijas teritoriju, vien atsevišķus reģionus. Nedēļas otrajā pusē, paaugstinoties atmosfēras spiedienam, iespējamas sausākas dienas.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

Centrs.

Labs foto!

pirms mēneša, 2020.06.04 17:53

objektīvs

Ļoti labs,žūrijai un godalgai.

pirms mēneša, 2020.06.05 06:28

no malas.

varētu arī kādu foto no otras, Mēmeles puses, kur redzams ordeņotā Bauskas pilskunga veikums, lielo drazu kaudzi ieskaitot....

pirms mēneša, 2020.06.05 13:17

Vietējās ziņas

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju