Bārbelē atvērs grāmatu par Raini 8

Šovakar, 28. jūlijā, Vecumnieku novada Bārbeles tautas namā notiks Ginas Viegliņas-Vallietes grāmatas «Rainis un viņa mātes» atvēršanas svētki. Interesanti, ka ideju par grāmatas tapšanu rosināja baušķeniece Vija Cerusa.

Pagājušā gada septembrī Dzejas dienās Bārbelē izskanēja liktenīgie vārdi. Vija Cerusa, paužot pārdomas, uzrunāja Ginu Viegliņu-Vallieti: «Zinu, ka jūs, Gina, esat šai pasākumā. Aicinu jūs uzrakstīt grāmatu par Raiņa māti!» Rosinājums piepildīts.

«Togad es biju Vitebskā pie Raiņa mātes kapa. Bārbelē par to runāju. Tas bija tā mirkļa impulss – uzaicināju Ginu uzrakstīt par Raiņa māti. Pēc tam viņa pienāca man klāt un teica: «Var padomāt!» Tas toreiz bija vienkārši emocionāls mirklis,» atceras V. Cerusa. Viņu nedaudz izbrīna, ka ideju tik ātri izdevies īstenot. Jau iepriekš G. Viegliņa-Valliete bija pievērsusi lielu uzmanību Raiņa mātes Dārtas Grikovskas dzimtai, un daudzi materiāli jau bija apzināti.

Bauskas Valsts ģimnāzijas latviešu valodas skolotāja V. Cerusa atzīst, ka Rainis viņai vienmēr šķitis interesants: «Autora personība ir pretrunīga. Ģeniāls domās, zināšanās, pasaules skatījumā, bet kā cilvēks – kompleksu pilns un ambiciozs. Tomēr nevar noliegt viņa enciklopēdiskās zināšanas, plašo kosmiski reliģisko pasaules uzskatu.» Pedagoģe domā, ka mūsdienu bērniem Raini grūti novērtēt. Viņa darbos ir cita valoda, atšķirīga filozofija, cits laiks. Raiņa tēlainība un bagātīgā valoda mūsu jaunajai paaudzei ir grūtāk uztverama.

Skolotāja atzīst, ka dzejoļu krājums «Gals un sākums» izrādījies pašai ļoti noderīgs: «Tur ir vieni vienīgi aforismi, īstas dzīves gudrības.» 
G. Viegliņa-Valliete atzīst, ka jaunās grāmatas stāsts vairāk veidojies pats, ne tik daudz tas ir rakstnieces virzīts. No sākotnējās idejas – radīt grāmatu par Raiņa māti – nācies novirzīties, jo izrādījies, ka dižā rakstnieka personības tapšanā lielāku iespaidu atstājušas māsas. Raiņa māte bija ģimenes ikdienas pārņemta, lielāku uzmanību mazajam Jānim Pliekšānam pievērsa māsas Līze un Dora. 

Grāmatas atvēršanas svētkus Bārbelē, kur atrodas Jāņa Pliekšāna mātes Dārtas Grikovskas dzimtās mājas «Griķmalēji», rīko apgāds «Jumava». Sarīkojuma dalībniekus vakarā priecēs Bārbeles tautas nama amatierkopas.
 

Pievieno komentāru

Komentāri 8

Eiro

Pilnīgs sviests!

pirms 2 gadiem, 2017.07.28 15:08

Gaišais

Man arī bija prieks bērnībā atverot pirmo grāmatu.

pirms 2 gadiem, 2017.07.28 15:41

Ne maz nav sviests

Raiņa tēvs bija kaitīgs elements latviešu dzimtcilvēkiem, viņš bija vagars Pliekšāns.

pirms 2 gadiem, 2017.07.28 15:47

skumjas

nevajadzēja šai sievietei to darīt

pirms 2 gadiem, 2017.07.28 16:06

ķīsels

BAIGĀ PĒTNIECE!

pirms 2 gadiem, 2017.07.28 16:07

vai izpētīja,ka

Rainis māti ienīda,jo tā sliņķi bērnībā centās iesaistīt darbā? Tas viņai tā arī neizdevās ...

pirms 2 gadiem, 2017.07.31 14:56

brīnums

inresanti, ka nepilnu gadu atpakaļ Viegliņa nepārdomāti tika uzaicināta rakstīt par Raiņa māti un šodien "pētījums" (grāmata) izdota! KO tik īsā laikā kvalitatīvi var izdarīt! Šādā veidā rodas kultūras, un ne tikai, sēnalas!

pirms 2 gadiem, 2017.07.29 10:12

LDz portālā

vārda brīvība ir pilnā plaukumā - te bija un te jau vairs nav komentāra !
Lai arī balstīts uz neapgāžamiem faktiem,bet ... nu nebija taču rakstīts pa spalvai ...

pirms 2 gadiem, 2017.07.29 10:54

Vietējās ziņas

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju