Aktualizē jautājumu par Bauskas novadā nepilnvērtīgi izmantoto platjoslas optiskā tīkla infrastruktūru 3

Pirms pieciem gadiem izbūvētā platjoslas optiskā tīkla infrastruktūra Bauskas novada teritorijā pašlaik netiek pilnvērtīgi izmantota, secinājuši šonedēļ Bauskā notikušās diskusijas dalībnieki.

Bauskas novada pašvaldībā skaidroja, ka VAS "Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs" (LVRTC) Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) projekta "Nākamās paaudzes elektronisko sakaru tīklu attīstība lauku reģionos" pirmās kārtas īstenošanas gaitā 2015.gadā Bauskas novadā veica platjoslas optiskā tīkla pasīvās infrastruktūras vidējās jūdzes izbūvi ar piekļuves punktiem Ērgļos, Uzvarā, Adžūnos, Bērzos, Mežotnē, Vecsaulē, Ozolainē un Pētermuižā - teritorijās, kurās dažādu iemeslu dēļ elektronisko sakaru pakalpojumu sniedzēji neplānoja veidot savu optiskā tīkla infrastruktūru. Tomēr ieguldītie resursi pašlaik netiek pilnvērtīgi izmantoti, un no novadā izbūvētās infrastruktūras operatori nomā tikai nedaudz vairāk nekā 100 kilometrus, norādīja vietvara.

Pavasarī Ērgļi un Pētermuiža arī iekļauti atbalstāmo teritoriju sarakstā, kur operatori, sniedzot pakalpojumus iedzīvotājiem, varēs saņemt būtisku tīkla nomas maksas atlaidi.

Lai izprastu situāciju un rastu risinājumus Bauskas novadā izbūvētā optiskā tīkla izmantošanas iespējām, atsaucoties Bauskas novada domes vadības aicinājumam, šonedēļ novadā viesojušies LVRTC un informācijas tehnoloģiju uzņēmumu pārstāvji, kā arī tuvējo novadu informācijas tehnoloģiju speciālisti.

LVRTC valdes priekšsēdētājs Edmunds Beļskis tikšanās laikā uzsvēris, ka līdz ar projekta realizāciju komersanti - elektronisko sakaru pakalpojumu sniedzēji - var nomāt optisko tīklu un neveidot savu infrastruktūru, kas palīdz operatoriem būtiski ietaupīt tīkla izveides izmaksas. Turklāt operatori novada iedzīvotājiem var nodrošināt interneta piekļuvi, pieslēdzoties infrastruktūrai jebkur, ne tikai konkrētajos piekļuves punktos, lai nodrošinātu pēdējās jūdzes pakalpojumus jeb interneta pieejamību gala patērētājam.

Pašlaik LVRTC nodrošina un arī nākamos 20 gadus uzturēs izbūvēto infrastruktūru. Tas ir garantēts pamats tīklu kvalitatīvai izmantošanai un nodrošina ātru reakcijas laiku radušos problēmu novēršanā un nepārtrauktu pakalpojumu lietotājiem, uzsvēris Beļskis. Pēc viņa paustā, tas, ka šis potenciāls pagaidām netiek pilnvērtīgi izmantots, ir jārisina kopīgi ar komersantiem - gala pakalpojumu sniedzējiem.

Savukārt SIA "Ērika un Co Ltd" valdes loceklis Jānis Miklaševičs norādījis, ka komersantam, kas nodrošina interneta pakalpojumu sniegšanu, pašlaik ciematā, kurā ir septiņas mājas, ekonomiski izdevīgāk ir uzlikt radio releju līniju un nodrošināt līdzīgu interneta ātrumu, nekā ieguldīt ievērojamus līdzekļus, lai pieslēgtos optiskajam kabelim, kura dzīsla atrodas 100 metru attālumā. Pat izbūvējot pieslēgumu optiskajam kabelim uz konkrētu māju, pastāvot risks, ka iedzīvotāji nākotnē no konkrētā komersanta atsakās un izmanto cita operatora pakalpojumu, lietojot šo pašu kabeli. Otra problēma esot, ka Latvijā radio josla, ko izmanto komersanti, ir ļoti maza, kā rezultātā lielais pakalpojumu sniedzēju skaits uz joslu nespēj nodrošināt pietiekošu interneta ātrumu gala patērētājam.

Arī SIA "Dati Group" īpašnieks Aldis Gulbis komentējis, ka pašreizējā situācija ir smagnēja, jo ERAF prasības ir augstas, ir apgrūtinoši tās īstenot, arī augstās izmaksas kavē pieslēgšanos. "Būtībā jautājums ir jārisina Saeimas līmenī. Bauskas pusē klientu skaits ir pietiekami liels, lai atrastu pamatojumu, kā risināt esošo situāciju," uzskata Gulbis.

Komentējot uzņēmēju bažas, Beļskis skaidrojis, ka platjoslas projekts ir bezpeļņas, un tīkla nomas tarifi, kas tiek piemēroti komersantiem, sedz tikai platjoslas tīkla ikgadējos uzturēšanas izdevumus. 4000 kilometrus garais tīkls ir jāmonitorē un jāuztur, tāpat jāspēj operatīvi konstatēt un novērst bojājumi. Uzturēšanas gada izmaksas ir pietiekami ievērojamas, jo katrs tīkla posms, katrs piekļuves punkts, jāuztur tā, lai saglabātu tīkla kvalitāti un veiktspēju ilgtermiņā.

Arī SIA "Tet" klientu attiecību vadītājs Māris Jansons norādīja, ka viss atduras pret izmaksām. "Pēdējās jūdzes izmaksas ir diezgan lielas, bet starta līgums ir mazs. Ja ir konkrētas adreses, esam gatavi izvērtēt mūsu iespējas un piedāvāt savus pakalpojumus, taču vietās, kur nav iekšējās infrastruktūras, jārēķinās ar nopietniem ieguldījumiem, kas nepieciešami dokumentācijas saskaņošanai, būvdarbiem. Tas ir ilgstošs process," tikšanās laikā paudis Jansons.

Savukārt SIA "Latvijas mobilais telefons" tehniskā direktora vietnieks Viesturs Beinārs atzinīgi novērtējis jaunos tarifus, tomēr piebildis, ka gala klientiem tas tik un tā izmaksās daudz vairāk, jo jāņem vērā izmaksas, kas saistītas ar jaunu staciju un torņu būvi. Pēc viņa domām, arī pašvaldības var reāli palīdzēt, piedāvājot iespējas bāzes staciju izvietošanai, tai skaitā uz skolu ēkām, kas uzlabos interneta ātrumu ne tikai konkrētajā objektā, bet visā novadā. Sadarbībā ar citiem nozares pārstāvjiem noteikti esot iespējami uzlabojumi.

Bauskas novada pašvaldībā aģentūru LETA informēja, ka sarunas noslēgumā LVRTC valdes priekšsēdētājs aicināja visas iesaistītās puses aktīvāk meklēt sadarbības iespējas, norādot, ka, lai attīstītu tīklu pēdējo jūdzi, iniciatīva tiek gaidīta tieši no komersantu puses. Savukārt Bauskas novada pašvaldības izpilddirektors Jānis Kalinka izteica gatavību arī turpmāk sadarboties ar elektronisko sakaru pakalpojumu sniedzējiem.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

GG

Laikam esmu pa dumju - kam vajadzīgs kabelis laikmetā, kad mums ir G4?

pirms 10 mēnešiem, 2020.07.04 21:03

Oi

Mūsu IT spečuki rullē, pēdējā domes sēdes translācija vispār bez skaņas bija. Par citām lietām vispār nerunājot. Nu nav tie puikas līmenī. Tiešām nevar atrast vismaz vienu, kas kaut ko sajēdz?

pirms 10 mēnešiem, 2020.07.05 17:46

Kek

Lattelecom reklāma ar miljonu km optisko internetu Latvijā izrādījās reklāmas triks, jo pa lielam nekur to optisko internetu pat lielos ciematos neievilka. Un tagad visas kompānijas sit sev cenu sakot cik tas ir dārgi. Dārgi pildīt savus pienākumus, nodrošināt pakalpojumus. Un ja kas lattelecom DSL internets ir dārgāks nekā optiskais. Tāpēc viņi nevilks optiku, jo tas ir ātrāks un lētāks. Kad LMT saņemsies salikt apkārt 5G un visi pāries uz to televīziju un internetu tad arī izdomās ievilkt optiku.

pirms 10 mēnešiem, 2020.07.05 19:07

Vietējās ziņas

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju