Vakarskolas slēgs? Ko tas nozīmē vakarskolu skolēniem? 1

2018. gadā tika apstiprināti Vispārējā izglītības likuma grozījumi, kas ietvēra izmaiņas arī vakarskolu darbībā. Likuma izmaiņas norāda, ka kopš 2018. gada 1. augusta netiek veidotas jaunas vakara (maiņu) vidusskolas, bet līdz 2020. gada 1. septembrim valstī esošās šāda tipa skolas tiek slēgtas. Likums paredz arī to, ka pašvaldībām, kas ir atbildīgas par vakarskolām, jāizlemj, vai mainīt to nosaukumu, reorganizēt vai likvidēt konkrēto izglītības iestādi. Šīs pārmaiņas liek cilvēkiem diskutēt par to, kas notiks turpmāk ar tiem, kuri izmanto, vai vēlētos izmantot vakarskolu pakalpojumus.

Pieejamība būs, mainīsies tipoloģija un funkciju nodalījums
Komentējot situāciju medijiem, Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvji kliedējuši bažas par to, ka vakarskolas nebūs pieejamas vispār. Lai arī līdzšinējā kārtība vairs nepastāvēs, pašvaldības, kas atbild par konkrētām vakarskolām, rūpēsies par to, lai to audzēkņi varētu apmeklēt skolu laikā, kas tiem ir ērtāks, šajā gadījumā – pēcpusdienā un vakarā. Lai arī teorētiski vakarskolas neeksistēs, izglītības iespējas tiks nodrošinātas.

Ieviestie grozījumi Vispārējās izglītības likumā palīdz konkretizēt, izprast un vienkāršāk nodalīt, kādas funkcijas pilda dažādas izglītības iestādes. Tipoloģijas sarakstā būs pieejami tādi termini kā valsts ģimnāzijas un vidusskolas, taču vairs nebūs sastopami tādi jēdzieni kā pašvaldības ģimnāzijas un vakarskolas. Vakarskolu funkcijas pilnībā pārņems vidusskolas, piedāvājot apgūt izglītību dienas programmās, kā arī papildus – vakara un neklātienes programmās.

Vakarskolu izvēlas dažādu iemeslu dēļ
Ņemot vērā to, ka vakara skolas nodrošina iespēju iegūt izglītību specifiskā laikā, to izmanto cilvēki, kam dažādu iemeslu dēļ nav iespējas vai laika apmeklēt klasisko skolu dienas laikā. Vakarskolas sniedz iespēju mācīties tiem, kas pa dienu strādā, sporto, kuriem ir bērni vai cita veida iemesli, kas liedz doties uz skolu dienas laikā.
 
Vēl viens iemesls, kādēļ pieaugušie, kuriem nav izdevies iegūt izglītību, izvēlas vakarskolas, ir iespēja atrasties starp citiem pieaugušajiem, nevis sēdēt vienā skolas solā kopā ar bērniem un jauniešiem.

Sabiedrības uztvere par vakarskolām atšķiras, taču diemžēl nereti tās tiek asociētas ar izglītības vietām, kur mācās tie, kam dzīvē nav paveicies vai arī, kuri nespēj tikt līdzi standarta mācību programmu tempam, kaut gan patiesībā tā nav. Kā jau minējām, iemeslu mācīties vakarskolā var būt daudz.

Pieejamas alternatīvas vakarskolu izglītībai
Izglītības eksperti min, ka šo reformu rezultātā var gadīties sastapties ar vakarskolu skolēnu skaita samazināšanos, jo daļa audzēkņu nevēlēsies mācīties kopā ar bērniem vai jauniešiem, kā arī nespēs atkārtoti apmeklēt izglītības iestādi, kurā jau agrāk piedzīvojuši nepatīkamus brīžus. Emocionālais aspekts ir īpaši nozīmīgs izglītības iestādes izvēlē un arī mācību procesā, taču pozitīvā ziņa ir tā, ka mūsdienās papildus klasiskajai skolai un vakarskolai ir pieejamas arī citas alternatīvas, piemēram, neklātienes izglītība vai tālmācība.

Tālmācība – mūsdienīgs risinājums izglītības iegūšanai
Izglītība ir svarīgs pamatakmens mūsu izaugsmē – tā ietekmē cilvēku iespējas konkurēt darba tirgū, saņemt labu atalgojumu un dzīvot tādu dzīvi, kādu vēlamies. Turklāt mūsdienās izglītības iegūšana nav akmenī iecirsts termins, kas nozīmē tikai iešanu uz skolu noteiktā vecumā. Pateicoties tālmācībai, Tev ir iespēja iegūt pamatskolas vai vidusskolas izglītību jebkurā laikā un vietā.

Rīgas 1. Tālmācības vidusskola piedāvā vairākas mācību programmas, tai skaitā:
• Pamatizglītības programmu (7.-9. klase);
• Vispārizglītītojošo vidējās izglītības programmu (10.-12. klase);
• Humanitārā un sociālā virziena vidējās izglītības programmu (10.-12. klase);
• Uzņēmējdarbības virziena vidējās izglītības programmu (10.-12. klase).

Negaidi īsto brīdi, sāc mācīties jau tūlīt, aizpildot anketu tālmācības vidusskolas mājās lapā – R1tv.lv!

Pievieno komentāru

Komentāri 1

imants

Paldies, vismaz kāda skaidrība!

pirms gada, 2019.09.11 17:31

Reklāmraksti

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju