Saprātīga finanšu plānošana – kā tas ir?

Apzinīga un saprātīga finanšu plānošana palīdz un noder ikvienam. Gan tiem, kuriem ienākumi ir mainīgi, gan tiem, kam – stabili. Tikai sekojot līdzi savām finansēm, ir iespējams naudu ietaupīt un pat veidot uzkrājumus, lai nenonāktu finansiālās grūtībās, vai gluži pretēji – spētu īstenot sen kārotu mērķi vai sapni.
Turpinājumā dažas svarīgas un noderīgas metodes, kas palīdzēs saprātīgi plānot finanses.
   
Veic ienākumu un izdevumu pārskatu
Neviens nav pasargāts no neplānotiem izdevumiem, kas bieži vien spēj sagādāt zināmas raizes un nevajadzīgas finansiālas grūtības.
Lai atrisinātu nevēlamas finanšu problēmas, palīdzēt var kredītlīnija. Taču jāteic, ka ikviens vēlas savus ienākumus un izdevumus veidot tā, lai nesaskartos ar problēmām.
Pats vieglākais paņēmiens, kas palīdzēs plānot savas finanses, ir ikmēneša budžeta sastādīšana pārskata veidā. Vari izmantot gan tabulu Excel formātā vai veikt ierakstus blociņā. Sākumā ir svarīgi piefiksēt visus gaidāmā mēneša ienākumus – alga, haltūras, stipendija vai prēmijas, kas iepriekš jau zināmas. Pēc tam, kad tas ir piefiksēts, veido tādu pašu sarakstu, tikai ar gaidāmajiem izdevumiem. Svarīgi ir atcerēties, ka nedrīkst aizmirst par sīkiem izdevumiem, piemēram, ikrīta kioskā nopirkto kafiju.
Un tad mēneša beigās veic paša izveidotā pārskata analīzi un izvērtē, bez kuriem tēriņiem Tu varēji iztikt. Tādā veidā sapratīsi, kā nākamajā mēnesī ietaupīt.

Izvirzi mērķi, ko vēlies šajā mēnesī sasniegt
Lai arī bieži vien sabiedrībā šķiet, ka šis ir grūts un neaizsniedzams uzdevums, tā viss nav. Svarīgi ir saprast, ka, izvirzot mērķi, tas dos Tev vēl lielāku motivāciju saprast savu finanšu plūsmu un rīkoties uzmanīgāk un apdomīgāk ar savām finansēm.
Ir daudz un dažādi mērķi, kurus ir vērts izvirzīt un pats galvenais – īstenot. Piemēram, iekrāt naudu kādam sen kārotam pirkumam vai ceļojumam. Pēc iespējas ātrāk atbrīvoties no esošajām finansiālajām saistībām. Kā arī, piemēram, izveidot uzkrājumus un pelnīt ar to, ieguldot krājkontā un citos pasīvo ienākumu gūšanas rīkos. Iespēju ir daudz un dažādas, atliek tikai izvērtēt.

Mobilās lietotnes palīdz plānot finanses
Mūsdienās tehnoloģiju attīstība ir sasniegusi pietiekami augstu līmeni, un tās lietošana atvieglo mūsu ikdienu. Tepat pie mums ir bankas, kas jau piedāvā norēķināties ar mobilo telefonu palīdzību. Piemēram, aplikācija SMART-ID. Šī konkrētā aplikācija ir tik ērta, ka tā palīdz plānot savas finanses, jo Tu vari rīkoties ar savu naudu, lai kurā pasaules nostūrī Tu atrastos.
Aplikācijas patiesi spēj palīdzēt sekot līdzi saviem ikdienas tēriņiem un ir lielisks palīgs ikdienas ienākumu un izdevumu plānošanā.

Arī neplānoti izdevumi mēdz pārsteigt nesagatavojot
Lai arī cik akurāti un rūpīgi Tu plānotu savu ikmēneša budžetu, no neparedzētām situācijām pasargāts nav neviens. Tāpēc viens no saprātīgiem finanšu plānošanas ieteikumiem ir veidot uzkrājumu kā sava veida drošības spilvenu, un to darīt jau laikus.
Ja ir gadījies, ka nemanot esi nonācis finansiālās problēmās un maciņa saturs ir tāds, lai nomaksātu tik vien kā svarīgos rēķinus, un atliek tikai izdzīvošanas nauda, palīdzēt var aizdevumi internetā, taču jāapzinās, ka tas ir atbildīgs solis. Kredītlīnija, ātrie kredīti nav uzskatāmi par ienākumu avotu, tāpēc pirms aizņemies, pārliecinies, vai nav iespējas risināt radušos īslaicīgo problēmu esošā budžeta ietvaros.
Ja tas nav iespējams, tad ir jāpārliecinās par dažām būtiskām niansēm. Piemēram, cik liels aizdevums ir nepieciešams, lai izkļūtu no neplānotās situācijas. Vai šie konkrētie ātrie kredīti un citi aizdevuma veidi paredz izdevīgas un Tev piemērotas atmaksas iespējas. Kā arī, vai kredīta izmaksas ir saprātīgas un nesagādās problēmas atmaksājot naudu. Šie ir jautājumi, kurus iesaka apspriest un izvērtēt speciālisti, un par kuriem ir vērts aizdomāties sekojot līdzi savām finansēm.

Pievieno komentāru

Reklāmraksti

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju