Prasme apieties ar naudu – kā to attīstīt?

Prasme apieties ar naudu nenozīmē vien lieliskas zināšanas matemātikā. Tas ir kas vairāk – šī prasme tiešā veidā ietekmē Jūsu dzīves kvalitāti, un tā ir viena no svarīgākajām prasmēm, ko nepieciešams apgūt dzīves laikā. Tās apgūšana var prasīt ilgu laiku, taču šajā gadījumā nepieciešamo zināšanu pamata bāze ir salīdzinoši vienkārša un nemainīga.
Lūk, dažas idejas, kā attīstīt prasmi apieties ar naudu:

Izveidot un izmantot budžetu
Daudziem cilvēkiem nav budžeta, jo viņi nevēlas darīt to, kas, viņuprāt, ir garlaicīgi – izdevumu uzskaitīšana, summu izsekošana, ienākumu sadalīšana, u. c. Ja Jūs neprotat apieties ar naudu, vajadzētu aizmirst par jebkādiem attaisnojumiem sakarā ar budžeta veidošanu.
Tā vietā, lai koncentrētos uz budžeta veidošanas procesu, koncentrējieties uz pozitīvajām pārmaiņām, ko Jūsu dzīvē nesīs efektīvs budžets.  Atcerieties, ka budžets ir nelietderīgs, ja tas izveidots, atmests malā un krāj putekļus. Apskatiet un nepārtraukti to uzlabojiet!  Atjaunojiet to, piemēram, kad maksājat rēķinus. Pamēģiniet vismaz mēnesi sekot līdzi noteiktam budžetam, un Jūs jutīsiet, cik ļoti attīstījušas Jūsu finansiālās prasmes, līdz ar tām mainoties arī Jūsu dzīvei!

Nosakiet limitu neplānotiem tēriņiem
Šis ir viens no svarīgākajiem punktiem, attīstot prasmi apieties ar naudu – mācieties noteikt limitu! Kritiska ikviena budžeta daļa ir  naudas summa, kas paliek pāri pēc tam, kad no ienākumiem atņemat izdevumus. Protams, ja Jums paliek pāri nauda, tas ir lieliski – to var izmantot izklaidei un citu vēlmju apmierināšanai. Tomēr šajā gadījumā vajadzētu rēķināties ar konkrētu naudas summu!
Nedrīkst aizrauties ar brīvo līdzekļu tērēšanu, īpaši, ja nav daudz naudas, ar kuru jāizdzīvo visu mēnesi. Diemžēl daudziem tas sagādā problēmas, tādēļ iesakām Jums būt uzmanīgam un vienmēr zināt robežas, vajadzības gadījumā arī ievērot tās.

Vienmēr salīdziniet cenas, meklējiet izdevīgāko piedāvājumu
Centieties vienmēr un visur salīdzināt norādītās cenas, pārliecinoties, ka nepārmaksājat par to, ko varat iegūt daudz lētāk. Kad vien ir iespēja, izmantojiet reālas atlaides, kuponus un citas alternatīvas! Atcerieties – mārketings, tā paņēmieni ir viltīgi un mēdz pamatīgi ietekmēt patērētāju, tādēļ izmantojiet visas iespējamās mācības, lai prastu un spētu no tā izvairīties!

Centieties nepārtraukti iekrāt
Regulāra un noteiktas naudas summas noguldīšana krājkontā vai gluži vienkārši ievietošana krājkasē var palīdzēt veidot veselīgus finanšu ieradumus. Jo biežāk to darīsiet, jo lielāka iespēja, ka tas kļūs par ieradumu, pozitīvi ietekmējot Jūsu finansiālās prasmes.
Tomēr šajā gadījumā jāatceras, ka ne vienmēr tas izdodas – neparedzēti izdevumi, parādi, steidzama rēķinu apmaksa. Tas viss negatīvi ietekmē Jūsu maciņu. Bieži vien, lai apmaksātu neparedzētus izdevumus, nepieciešams šķirties no ietaupījumiem. Ne visiem pēc tam ir pa spēkam atgūties un turpināt iesākto. Prasmi apieties ar naudu lielā mērā ietekmē tas, vai spējat iekrāt, tādēļ esiet stiprs un nepadodieties pie pirmajām neveiksmēm!

Nepārtraukti trenējieties
Sākumā Jūs pavisam noteikti nevarēsiet pierast pie jaunajiem ieradumiem. Iespējams daudzos brīžos Jums šķitīs, ka nav reāli apgūt un ievērot finansiālās mācības, ka tas nav efektīvi, ka Jums nekas neizdodas. Atcerieties vienu – tāpat kā, lai attīstītu citas prasmes, arī šim visam nepieciešams nepārtraukts treniņš.
Ieraudzīt – plānot – nopirkt. Šāds treniņš nepieciešams, lai attīstītu prasmi apieties ar naudu. Jo biežāk šis treniņš būs daļa no Jūsu ikdienas dzīves, jo vieglāk Jums būs apieties ar savām finansēm!

Pievieno komentāru

Reklāmraksti

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju