Pārbaudi, cik drošs ir nebanku naudas aizdevums!

Nebanku finanšu nozare piesaista arvien vairāk klientus, un šo popularitāti savā labā mēģina izmantot arī noziedznieki. Kad visa komunikācija ar uzņēmumu norisinās tiešsaistē, patērētājam var būt grūtāk atpazīt kriminālas shēmas, un daži krāpnieki izmanto šo iespēju izvilkt naudu nelikumīgā ceļā. Lai nebanku naudas aizdevums Tev sagādātu tikai pozitīvu pieredzi, iepazīsties ar digitālās finanšu drošības ABC!

1. Licence – pirmais, kas jāpārbauda
Lai strādātu kreditēšanas nozarē, uzņēmumam jāiegūst atbilstošā licence, ko Latvijā izsniedz Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC). Ar licencēto kreditoru sarakstu var iepazīties PTAC mājaslapā, kur ir apkopoti gan bankas, gan nebanku kredītdevēji. Datubāzē ir iekļauti:

● uzņēmuma nosaukums;
● pakalpojuma sniegšanas vieta (filiāles un mājaslapas);
● licencētie naudas aizdevumi (ātrais naudas aizdevums patēriņa kredīts, līzings u.c.);
● licences numurs un termiņš.

Ņem vērā, ka nebanku kredītdevēju juridiskie nosaukumi var atšķirties no komerczīmoliem un mājaslapu adresēm – tā ir pieļaujama prakse. Ja Tev tomēr rodas šaubas, vai konkrēta mājaslapa ir droša lietošanai, pārbaudi to PTAC datubāzē, kurā ir norādītas visas tīmekļa vietnes, kur licencētais kredītdevējs īsteno savu komercpraksi. Tāpat vērts pārbaudīt licences numuru kreditora mājaslapā – šai informācijai jābūt viegli atrodamai, tāpēc to parasti izvieto galvenajā lapā.

PTAC mājaslapā ir vēl divas noderīgās datubāzes: melnais saraksts ar komersantiem, kas nav izpildījuši Patērētāju Strīdu risināšanas komisijas lēmumus, un aizdomīgo interneta vietņu saraksts ar mājaslapām, kur konstatēti dažāda veida pārkāpumi.

2. Vai Tavi personas dati būs drošībā?
Uzņēmuma licence apliecina, ka tā komercdarbība atbilst Latvijas likumdošanai, taču ne PTAC, ne kāda cita valsts iestāde nespēj kontrolēt katru komersanta soli. Tieši tāpēc potenciālam aizņēmējam jāsaglabā modrība visos aizdevuma noformēšanas posmos. Pirms pieteikšanās kredītam internetā neaizmirsti pārbaudīt mājaslapas digitālo drošību. Tas ir izdarāms pavisam vienkārši, bet jebkādām īpašām zināšanām:

● mūsdienīgai mājaslapai, kas piedāvā finanšu pakalpojums tiešsaistē, jābūt aizsargātai ar https protokolu. Ja mājaslapas adrese sākas ar http, nevis https, sensitīvos personīgos datus var pārtvert trešās puses;

● ikvienā mājaslapā jābūt publicētiem privātuma politikai un sīkdatņu izmantošanas noteikumiem. Reti kurš izlasa šos garlaicīgos tekstus līdz galam, taču naudas aizdevumi tiešsaistē ir pamatots iemesls, lai uzzinātu, kas tad patiesībā notiek ar ievadītajiem datiem.


20200217-1401-2-naudas-aizdevums.jpg 
Foto: Shutterstock.com


Godprātīgs nebanku kredītdevējs izturas pret klientu datu drošību tikpat uzmanīgi kā jebkura komercbanka, un nekad nelūgs norādīt pieteikšanās anketā, īsziņā vai e-pastā paroles, PIN un PUK kodus un citu sensitīvo informāciju.

3. Un kur ir līgums?
Naudas aizdevumi ir nopietns pakalpojums, neatkarīgi no tā, vai no noformē bankā vai internetā. Interneta naudas aizdevums neparedz kredītlīguma parakstīšanu, taču tas nenozīmē, ka šāds līgums neeksistē. Tikai kredītlīgumā ir atrodama pilna informācija par pakalpojumu, nevis atsevišķi, aizņēmējam izdevīgi aspekti, ko parasti akcentē uzņēmuma galvenajā lapā. Ja kredītlīguma teksts mājaslapā nav atrodams, labāk neuztici šādam aizdevējam savu finanšu labklājību un kredītvēsturi.


20200217-1402-3-naudas-aizdevums.jpg 
Foto: Shutterstock.com


4. Papildu detaļas, kam pievērst uzmanību
Licence, digitālā datu aizsardzība un atklāta pieeja informācijai ir galvenās pazīmes, kas palīdz atšķirt godīgu nebanku kredītdevēju no krāpniekiem, taču nozīmē ir arī dažiem citiem faktoriem. Par iespējamu negodīgu komercpraksi var liecināt:

● gramatiskas kļūdas mājaslapā, e-pastos, īsziņās un citos tekstos, ko izplata uzņēmums. Protams, viena drukas kļūda vēl nav krāpniecības pierādījums, bet nesakarīgi teksti bez komatiem un garumzīmēm var izraisīt pamatotas aizdomas. Uzņēmums, kuram rūp sava reputācija un klientu uzticība, neatstāj novārtā nevienu komercdarbības aspektu, ieskaitot satura kvalitāti;

● dažādi uzņēmuma nosaukuma varianti. Komerczīmols ir vērtība, tāpēc ikviens godprātīgs uzņēmums ievēro vienoto nosaukuma veidu, ko izmanto gan mājaslapā, gan reklāmās. Ja mazie un lielie burti un atstarpes aizdevēja nosaukumā nav lietotas konsekventi, un papildus tam mājaslapā klibo gramatika un stils, iespējams, ka šis naudas aizdevums nav labākais variants;

● nezināmie numuri un aizdomīgie e-pasti. Aizdomāties par kreditora uzticamību ir vērts, ja aizdevējs visu laiku sūta vēstules no dažādām adresēm un piekopj agresīvu komunikācijas stilu. Ikviens uzņēmums vēlas paplašināt klientu bāzi un reklamēt savus pakalpojumus, taču “100% bezmaksas naudas aizdevums”, “nenormāli zemas procentu likmes” un līdzīgie solījumi no “nozares profesionāļiem” un “labākajiem aizdevējiem” var būt maldinoši vai pat krāpnieciski.

Turēties pa gabalu no krāpniekiem ir vieglāk, ja Tu dod priekšroku pārbaudītiem aizdevējiem ar labu reputāciju. Viens no vecākajiem Latvijas nebanku kreditēšanas tirgus dalībniekiem ir VIA SMS – nebanku aizdevējs ar vairāk nekā desmit gadu pieredzi.


20200217-1403-4-naudas-aizdevums.jpg 
Foto: Shutterstock.com


Naudas aizdevums Taviem mērķiem
VIA SMS portfelī ietilpst trīs aizdevumu veidi gan īstermiņa, gan ilgtermiņa vajadzībām:

● elastīgais naudas aizdevums – ātrais kredīts ar elastīgiem atmaksas nosacījumiem. Atkarībā no savām vēlmēm un finanšu iespējām aizdevumu var atmaksāt gan pēc 30 dienām, gan vairāku mēnešu garumā;

● ilgtermiņa kredīts – aizdevums privātajam patēriņam ar atmaksas termiņu no 6 līdz 12 mēnešiem;

● kredītkarte – Master Card karte funkcionalitātes ziņā ir identiska bankas maksājumu kartēm un ir izmantojama pirkumiem Latvijā un ārzemēs, klātienē un tiešsaistē.

VIA SMS naudas aizdevumi ir pieejami personām no 20 līdz 70 gadu vecumā, ar pietiekamu maksātspēju un regulāriem ienākumiem. Maksimālā aizdevumu summa ir 3000 eiro, bet katra aizņēmēja kredītlimits tiek noteikts individuāli. VIA SMS darbību Latvijā ir licencējis Patērētāju tiesību aizsardzības centrs.

Daudzus pakalpojumus internets padara pieejamākus, taču modrība vēl nav kaitējusi nevienam aizņēmējam. Ja domā, ka nebanku naudas aizdevums var Tev noderēt, vispirms pārbaudi kreditora uzticamību, un tikai pēc tam ievadi personīgos datus. Vairāk informācijas par nebanku aizdevumiem un aizņemšanās noteikumiem meklē VIA SMS mājaslapā!

Pievieno komentāru

Reklāmraksti

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju