Kas nepieciešams, lai pieteiktos kredītam, un no kā atkarīgs, vai to saņemšu?

Lai gan parasti lēmums par kredīta ņemšanu tiek pieņemts pārdomāti,saskaņā ar 2020. gada beigu datiem trešdaļai Latvijas iedzīvotāju aizdevums vispār varētu nebūt pieejams . Lai nenonāktu situācijā, kad iecerētais kredīts realitātē nemaz nav pieejams, ieteicams jau laikus pievērst uzmanību punktiem, kas nosaka, vai aizdevums tiks izsniegts.

Kā pieteikties kredītam?

Lielākajai daļai kredītu iespējams pieteikties un tos saņemt attālināti, aizpildot vien pieteikumu aizdevēju mājaslapās. Izņēmums ir hipotekārie kredīti; tādā gadījumā noteikti būs jādodas uz individuālu konsultāciju. Visbiežāk mājaslapā jāveic īss reģistrācijas process (nepieciešama pase/ID) vai jāatstāj sava kontaktinformācija. Pēc reģistrācijas varētu būt, ka jāapstiprina sava identitāte vēlreiz, pārskaitot aizdevējam simbolisku summu (vienu centu)no sava Latvijā reģistrēta norēķinu konta.

Lai aizņemtos no bankas, vispirms gan būs jākļūst par šīs bankas klientu,tātad jāatver norēķinu konts. Tomēr arī bankas arvien biežāk piedāvā iespēju norēķinu kontu atvērt attālināti – pašlaik tas noteikti iespējams “Swedbank”, “Citadele” un “Luminor” bankās.

Pēc veiksmīgas reģistrācijas jāaizpilda kredīta pieteikums un jāgaida ziņa no aizdevēja. Mazāka kredīta gadījumā aizdevums tiek apstiprināts automātiski pēc tam, kad sistēma pārbauda datus vairākās datubāzēs, savukārt lielākus aizdevumus izskata kredītspeciālisti. Šajā gadījumā aizdevējs var prasīt konta vai kontu izrakstus, parasti par pēdējo pusgadu.

Lieki piebilst, ka aizņemties pie pirmā aizdevēja nav prāta darbs. Visi kredītu piedāvājumi noteikti jāsalīdzina, šeit būs noderīgs bezmaksas palīgs – kredītu salīdzināšanas portāls Sortter.

Kā izvērtē, vai kredītu man izsniegs?

Ir vairākas lietas, ko vērtē automātiski – pirmkārt, aizņēmējam jābūt pilngadīgam un ar pierādāmu saistību Latvijai. Tomēr arī ar pilngadību varētu nepietikt, jo nereti aizņēmējam jābūt sasniegušam vismaz 20 gadu vecumu.Tāpat, lai gan aizdevēji to oficiāli nepiemin, ļoti reti lielāku kredītu (īpaši hipotekāro) izsniedz cilvēkiem pensijas vecumā (virs 65 gadiem), pamatojoties uz lielo risku, ka šo kredītu var neatmaksāt. Automātiski pārbauda arī aizņēmēja kredītvēsturi – ja tā ir negatīva, aizdevumu parasti atsaka. Te gan jāskatās, cik veci ir bijuši pārkāpumi – ja pārkāpums bijis pirms vairāk nekā gada, tas var nebūt šķērslis kredīta saņemšanai.

Un kā pašu pēdējo vērtē cilvēka maksātspēju – vai aizņēmējam jau ir kādas kredītsaistības (tās kopumā nevar pārsniegt 40% no ienākumiem), cik daudz naudas ienāk un iziet no norēķinu konta, kā arī to, cik no šiem ienākumiem ir regulāri ienākumi, piemēram, alga. Ja cilvēks katru mēnesi dzīvo, tā sakot, no rokas mutē jeb no “algas algā”, maksātspēju novērtē kā zemu. Šādos gadījumos, iespējams, jāpiesakās mazākam kredītam vai tas jāņem uz ilgāku periodu. Izvērtējot maksātspēju, vērā ņem pat bērnu skaitu ģimenē, parasti par katru nepilngadīgo paredzot ap 200 eiro izdevumus.

Jāatceras, ka aizdevēji konta izrakstos skatās pat uz tādām lietām kā azartspēles un ātrie kredīti – ja aizņēmējs aizraujas ar kādu no tām vai aizņemas bieži,tas var apgrūtināt kredīta saņemšanu vai paaugstināt aizdevuma procentu likmes. Tāpēc ieteicams šādus darījumus veikt no atsevišķa konta, piemēram, mobilā maciņa.

Kā atrast izdevīgāko aizdevumu?

Ja izlemts par labu kredītam un liekas, ka nav šķēršļu tā saņemšanai, jāatceras arī par to, ka tirgū pastāv daudzi aizdevēji ar dažādiem nosacījumiem. Viens aizdevējs var atteikt, turpretī cits – nesaredzēt šķēršļus kredītam. Lai nebūtu jātērē laiks, meklējot aizdevumus, visus izdevīgākos Latvijas aizdevējus iespējams vienuviet noskaidrot Sortter mājaslapā. Tur atliek tikai ievadīt sev vēlamo kredīta summu un termiņu, un viss kredītu salīdzināšanas darbs tiks izdarīts jūsu vietā. Sortter sadarbojas ar vairumu Latvijas godprātīgo aizdevēju un regulāri atjauno kredītprocentu likmes, tās sakārtojot, sākot ar izdevīgāko.

Uzņēmuma nosaukums: Sortter OY
Reģistrācijas numurs:  FI29543527


_________________________________________

[1]https://www.cblgroup.com/lv/media/press-releases/2020/payments/

Pievieno komentāru

Reklāmraksti

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju