Kāpēc māmiņām ieteicams veidot piena banku un kā to darīt

Krūts piens ir lielais dārgums, kas pēc mazuļa piedzimšanās ir māmiņas “īpašumā”. Krūts pienā ir viss mazulim nepieciešamais, lai viņš varētu augt un attīstīties daudzus mēnešus, nesaņemot nekādu citu barību. Protams, ir gadījumi, kad objektīvu iemeslu dēļ mammai nav krūts piena vai viņa nevar to darīt, tāpēc mazuli nepieciešams barot ar piena maisījumu, tomēr vairums jauno māmiņu var un arī baro savas atvases ar krūts pienu.

Piena bankas veidošana ir viens no  ieteikumiem, ko jaunās māmiņas saņem jau neilgi pēc mazuļa dzimšanas.
Iemesli, kāpēc vajadzētu veidot piena banku, ir vairāki.
• Tas dod iespēju mazuļa pieskatīšanu un pabarošanu uzticēt kādam citam.
• Piena banka var pagarināt to laiku, kad mazulis saņem tik vērtīgo krūts pienu.
• Piena banka ir kā drošība neparedzētām situācijām, ja mamma pēkšņi nevar pabarot mazuli, piemēram, jūtas slikti, ir aizkavējusies utt.


Ieteikumi drošai un ērtai piena bankas veidošanai

Lai piena bankā uzglabātais piens būtu mazulim noderīgs un drošs lietošanā, ir jāievēro daži nosacījumi attiecībā uz piena savākšanu, uzglabāšanu un arī sagatavošanu lietošanai.

• Piena savākšana
Jāņem vērā, ka vislabākais laiks, lai sāktu veidot piena banku, ir jau pāris nedēļas pēc dzemdībām. Jāatceras, ka piens veidojas no pieprasījuma. Cik mazulis izēd, tik izveidojas vietā. Ja grib, lai ir piens, ko atslaukt, tad jāpalielina patēriņš. To var darīt ar, piemēram, viltus ēdienreizi no rīta, kad krūtīs ir vairāk piena. Vai mazuļa diendusas laikā atslaukt pienu no vienas krūts, bet otru atstāt mazuļa maltītei.

Sākumā var būt tā, ka izdodas atslaukt vien nelielu daudzumu piena, kas ir normāli, krūtis pakāpeniski pierod, ka jāražo vairāk piena, ar laiku piena daudzums palielinās, ja tas regulāri tiek arī atslaukts.

Piena savākšanai jānotiek, kad mamma ir mierīga, jo tas stimulēs piena plūsmu, tāpat jāsagādā piena savākšanas ierīce. Protams, var to darīt ar rokām, bet tas ir grūtāk, laikietilpīgāk un arī nehigiēniskāka. Manuālais vai mehāniskais piena pumpis būs ērtākais rīks, ar ko veikt piena savākšanu. Piena pumpis imitē bērna ēšanas ritmu, tāpēc piens dabiski tek pievienotajā trauciņā, nerodas sāpes un diskomforts. Piena pumpis jau ir savienots ar pudelīti vai uzglabāšanas trauku, ko pēc tam var noņemt un likt saldētavā. Tas arī būs maksimāli higiēniski.

• Pareiza piena uzglabāšana
Pēc savākšanas piens ir jāatdzesē un tad jāliek saldētavā, pirms tam uz iepakojuma uzrakstot datumu, lai vēlāk izlietot varētu, sākot ar pirmajiem saglabātajiem. Saldētavā piens var glabāties līdz pat 12 mēnešiem. Protams, to nedrīkst atkausēt un sasaldēt atkārtoti.

Ja pienu plāno izmantot tuvākajās 3 dienās, tad to vienkārši var slēgtā traukā uzglabāt ledusskapī, bet ne durvīs, jo tur nav pietiekami vēss. Labāk pienu uzglabāt nelielās porcijās pa 100-150 ml, jo tad arī būs ērtāk to atkausēt lietošanai. Uzglabāt pienu var gan speciālos konteineros, gan cieši noslēdzamos maisiņos.

• Piena atkausēšana un lietošana
Lai varētu izmantot sasaldēto pienu mazuļa pabarošanai, tas ir jāatkausē silta ūdens peldē, nekādā gadījumā nedrīkst izmantot mikroviļņu krāsnī. Pēc atkausēšanas piens var būt noslāņojies, jo piena tauki sastājas pa virsu, tad ar jaucošām kustībām jāpanāk, ka šie slāņi atkal sajaucas, bet nevajag spēcīgi kratīt pudelīti. Pēc tam piens jāuzsilda līdz dzeršanas temperatūrai, ko var pārbaudīt, uzpilinot pienu uz delnas. Tad mazuli var pabarot ar pudelīti jebkurš, kura aprūpē bērniņš ir atstāts.

Pievieno komentāru

Reklāmraksti

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju