Kā saprast, kur nevajadzīgi iztērē savu naudu?

Lēmumi par to, kam tērēt, bet kādos gadījumos ietaupīt, atkarīgi no katra prioritātēm. Tomēr dažkārt, domājot par saviem naudas tērēšanas paradumiem, ir grūti saprast, kuri tēriņi patiešām ir pamatoti, bet kuri - tikai ieradums vai emociju vadīts lēmums.

Turpinājumā četri jautājumi, kas  palīdzēs atšķirt vajadzīgo no liekā.

Cik daudz Jums patiešām nepieciešams?
Kritiski izvērtējot savus ieradumus, iespējams, atradīsiet daudz nelietderīgu tēriņu. Ņemsim par piemēru pārtikas iegādi: vai Jūs vienmēr nopērkat tieši tik, cik vajadzīgs Jūsu  ģimenes vajadzībām? Kā ar pārtikas produktu izmešanu?

Lielveikalu un noliktavu izpārdošanas var šķist vilinošas, bet pirms tam jāpadomā, vai Jūs patiešām varat apēst visu to pārtikas daudzumu, pirms tā sabojājas?!

Šāda veida realitātes pārbaude nevajadzīgu izdevumu novēršanai neattiecas tikai uz pārtikas precēm. Vienmēr izvērtējiet, vai tas priekšmets, par kuru Jūs domājat, ka nevarat iztikt, varētu izrādīties kaut kas tāds, kas beigās izrādīsies Jūsu vajadzībām neatbilstošs.

Vai tas Jums sniedz kādu vērtību vai prieku?
Efektīva budžeta plānošana prasa izvērtēt atbildes uz dažādiem jautājumiem, tostarp: ‘’Vai tas, kam plānojat tērēt naudu, sniedz Jums kādu vērtību un prieku?’’

Raugoties no šāda aspekta, vienkāršāk būs saprast Jūsu personīgās prioritātes. Piemēram, ceļošana ir salīdzinoši dārgs prieks, tomēr tie dod iespēju izpētīt dažādas vietas un kultūras, piedzīvot personīgo izaugsmi un pārdomas, kā arī  radīt ilgstošas atmiņas ar mīļajiem - visi ir vērā ņemami rezultāti.

Tāpat vērtīgs ieguldījums varētu būt arī investēšana izglītībā, lai palielinātu savu kompetenci un iespējas gūt lielākus ienākumus.

Kad Jūs pēdējo reizi to izmantojāt?
Lai arī dažas pieredzes ir tik patīkamas un vērtīgas, ka Jūs nevēlaties no tām atteikties, iespējams, ir vēl arī citas, ko izmantojat ļoti reti, tomēr vēl arvien par tām maksājat. Labs veids, kā ietaupīt naudu, ir uzmanīties no  automātiski atjaunojamām maksām par dalību sporta zālē, žurnālu abonēšanu un mazumtirdzniecības abonēšanas pakalpojumiem (ieskaitot modi, kosmētiku un ēdienu gatavošanas komplektus), kas turpinās pat tad, kad jūs tos vairs nevēlaties. Regulāri veltiet laiku tam, lai izvērtētu šo tēriņu kategoriju.

Iespējams, ir arī kādas preces vai pakalpojumi, ko regulāri pērciet ieraduma pēc, taču patiesībā tās Jums vairs nav vajadzīgas -  piemēram, Jūs maksājat par mūzikas un deju nodarbībām, kuras Jūsu bērni izlaiž biežāk, nekā apmeklē; Jūs pērkat papildu tālruņa un datu pakalpojumus, kurus nekad neizmantojat, vai arī labākos kabeļtelevīzijas kanālus, kurus nekad neskatāties; Jūs bieži iegādājaties uztura bagātinātājus un ēdiena gatavošanas garšvielas, kas beigās neizmantoti paliek plauktos pēc to derīguma termiņa beigām.
Vai tērējot tagad, ietaupīsiet vēlāk?

Dažreiz labākais veids, kā samazināt nevajadzīgus izdevumus ilgtermiņā, ir ieguldīt ilgtspējīgos risinājumos. Piemēram, jūsu mājas apkures, ventilācijas un gaisa kondicionēšanas sistēmas modernizēšana uz energoefektīvāku modeli varētu būt gudrs ieguldījums, jo tas ļauj ietaupīt naudu vēlāk.

Vēl viena investīcija, kas vēlāk var atmaksāties, ir ieguldīšana kvalitatīvā mājas iekārtojumā.  Kvalitatīvākas mēbeles un citi elementi ilgtermiņā palīdz ietaupīt, jo tie bieži ir izturīgāki, tāpēc  kalpos daudz ilgāk.

Veselīgākas (un iespējams - nedaudz dārgākas) pārtikas izvēle tagad, iespējams, palīdzēs izvairīties no medicīniskām izmaksām, kas saistītas ar tādām slimībām kā diabēts, paaugstināts asinsspiediens un sirds slimības.

Lai ne vien atpazītu, bet arī samazinātu nevajadzīgos tēriņus, svarīgi saglabāt motivāciju - noteikt konkrētus finanšu mērķus, izvirzīt tēriņu prioritātes.

Pievieno komentāru

Reklāmraksti

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju