Kā rūpēties par zīdaiņu un mazu bērnu ādu

Apmaksāta informācija
 
Viens no jautājumiem, kas ir aktuāls visiem mazu bērnu vecākiem, ir par pareizu un saudzīgu ādas aprūpi. Pirmajos dzīves mēnešos un gados bērna āda ir tik maiga un jutīga, ka tie paši ādas kopšanas principi, kas pieaugušajiem, nešķiet piemēroti. Dažādi neapdomīgi izvēlēti ādas kopšanas produkti, nepiemērota apkārtējā vide un aprūpes procedūras ātri vien var radīt kairinājumu, apsārtumu, izsitumus, niezi un diskomfortu, kas var arī progresēt nopietnākās ādas problēmās. Tāpēc esam apkopojuši speciālistu biežākos ieteikumus par pareizu un saudzīgu mazuļu ādas aprūpi.

• Ūdens vannā nedrīkst būt par karstu
Mazuļa vannošana ir viens no ikdienas rutīnas elementiem, tāpēc ir jāgādā, lai šī procedūra būtu ādai saudzīga. Ūdens temperatūrai vannā jābūt ne karstākai par 33 grādiem. Ja ūdens ir karstāks, mazuļa āda tiek nevajadzīgi kairināta, traumēts jau tā niecīgais ādas aizsargslānis. Lai labāk kontrolētu temperatūru un nebūtu tikai jāpaļaujas un savu sajūtu, ieteicams nopirkt vannas termometru, ar kura palīdzību varēs precīzi noregulēt ūdens temperatūru mazuļa vanniņā.

• Jāizmanto saudzīgi mazgāšanās līdzekļi
Vannojot mazuli, jāizvēlas tādi kopjošie līdzekļi, kas piemēroti tieši zīdaiņu un bērnu ādai. Parasti tās ir atsevišķas kopjošās kosmētikas līnijas, ko ražotāji atbilstoši arī marķē, norādot, ka līdzekļi ir saudzīgi, dermatoloģiski testēti un nesatur kaitīgas, kairinošas vielas. Pirms līdzekļu iegādes ieteicams iepazīties ar ražotāja norādīto informāciju. Priekšroku ieteicams dot kopjošajai kosmētikai ar Ecocert sertifikātu, piemēram, Weleda, kas stingri regulē produktu sastāvu un to izejvielu izcelsmi. Bērna ādai saudzīgu un piemērotu kopjošo kosmētiku var iegādāties aptiekās, kur arī farmaceits sniegs konsultāciju par labāko izvēli.

•  Īpaši jākopj autiņu zona un ādas krociņas
Autiņu zona, locītavas un krociņas ir tās zonas, kas mazulim ir jākopj īpaši rūpīgi. Šajās vietās kairinājums un apsārtums rodas ātrāk, jo āda vairāk sasvīst, pēc vannas var būt palicis mitrums, tāpēc jāatceras vienmēr kārtīgi nosusināt gan cirkšņus, gan paduses, gan krociņas. Ādas kopšanai un aprūpei sensitīvajās zonās var izmantot speciālus līdzekļus, kas atjauno un aizsargā ādu. Bepanthen ziede ir viena no biežākajām vecāku izvēlēm, lai aprūpētu sausu, sakarinātu, sasprēgājušu, apsārtušu vai izsitumiem klātu zīdaiņu un bērnu ādu.

Bepanthen ziedes aktīvā viela ir dekspantenols, kas iestrādāts eļļu saturošā emulsijā, kas labi uzsūcas. Ādas šūnās dekspantenols ātri pārvēršas pantotēnskābē. Pantotēnskābe piedalās gan ādas veidošanā, gan atjaunošanā. Bepanthen ziedi lieto:
•  nelielu apdegumu un skrambu, ādas iekaisuma, hronisku čūlu un izgulējumu, ādas plīsumu pie anālās atveres, ādas transplantātu dzīšanas un epitelizācijas veicināšanai;
•  ādas nobrāzumu, saplaisājumu ārstēšanai un profilaksei;
•  sausas ādas aprūpei;
•  mātēm bērna krūts barošanas periodā krūts dziedzeru regulārai aprūpei un saplaisājušu krūšu galu ārstēšanai;
•  zīdaiņu aprūpē par aizsargslāni pret autiņu radītu mitrumu un nobrāztas, apsārtušas ādas un autiņu radītu izsitumu ārstēšanai;
•  kā papildu zāles pacientiem, kuri ārstējas ar kortikosteroīdupreperātiem, kā arī kortikosteroīdu lietošanas pārtraukumos.
Lietošana.
•  Bojāta āda, ādas iekaisums, sausa āda: pēc nepieciešamības uzklājiet Bepanthen ziedi vienu vai vairākas reizes dienā.
•  Mātēm, kas baro bērnu ar krūti: uzklājiet Bepanthen ziedi uz krūtsgala pēc katras krūts barošanas reizes.
•  Zīdaiņa aprūpe: katrā autiņu nomainīšanas reizē pēc rūpīgas notīrīšanas ar ūdeni uzklājiet Bepanthen ziedi uz bērna dibentiņa un cirkšņiem.

Uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma! Konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu par zāļu lietošanu.

ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI.

•  Veļas mazgāšanai jāizmanto saudzīgs līdzeklis
Zīdaiņu un bērnu drēbes ieteicams mazgāt ar saudzīgu veļas mazgāšanas līdzekli, lai izvairītos no nevēlama kairinājuma un spēcīgiem aromātiem, kas bieži vien piemīt parastajiem mazgāšanas līdzekļiem. Pirmajā dzīves gadā mazuļa drēbes labāk mazgāt atsevišķi no parējās ģimenes locekļu drēbēm, lai maksimāli saglabātu to tīrību un svaigumu. Kā arī tad būs vieglāk izmantot atsevišķu mazgāšanas līdzekli, ja pārējām drēbēm nepieciešams spēcīgāks līdzeklis. Arī mazuļa gultasveļu jāmazgā ar saudzīgu līdzekli, jo ne tikai drēbītes, bet arī gultasveļa ir ciešā un ilgstošā saskarē ar mazuļa ādu.

•  Jāuztur tīra apkārtējā vide
Lai mazinātu iespēju, ka uz mazuļa jutīgās ādas nokļūst baktērijas un netīrumi, jārūpējas par apkārtējās vides tīrību. Regulāri jāuzkopj grīdas, virsmas, jāmazgā rotaļlietas, jātīra putekļi, aizkari un paklāji, ja tādi mājās ir. Vislabākā būs mitrā uzkopšana, kur tiek izmantota videi un bērnam nekaitīga sadzīves ķīmija vai tikai tīrs ūdens. Jāatceras regulāri notīrīt arī bērna ratiņus, autosēdeklīti, to rokturus un citas virsmas un lietas, ar ko saskarē nonāk bērns. Protams, videi nav jābūt sterilai, jo bērnam ir jāveido normāla imūnsistēma, bet regulārai uzkopšanai jābūt ikdienas rutīnā.

• Jānodrošina veselīgs klimats telpās

Ādas labsajūtu lielā mērā ietekmē tas, kādas ir klimats telpās, kur bērns uzturas. Tāpēc nepieciešams sekot līdzi, lai telpās būtu optimāla temperatūra (ap 19-20 grādiem). Pārāk karsts gaiss telpās liek ādai ātrāk zaudēt mitrumu. Gaisu sausina arī apkures ierīces, tāpēc jāpadomā par gaisa mitrināšanu, ja tas nepieciešams. Protams, telpas ir regulāri jāvēdina. Regulāra uzkopšana palīdzēs likvidēt putekļus un alergēnus, kas uzlabos gaisa kvalitāti, mazuļa labsajūtu un ādas veselību.

• Jāaizsargā mazuļa āda no saules, vēja un sala
Mazuļa āda, atrodoties ārpus telpām, jāsargā arī no tādiem vides faktoriem kā saule, vējš un sals, jo tie bērna jutīgo ādu var kairināt un radīt pat nopietnus ādas bojājumus. Pirmajā dzīves gadā bērna āda no tiešiem saules stariem ir jāsargā īpaši, bērnam nevajadzētu atrasties tiešos saules staros. Ejot ārā, jāizvēlas plāns un elpojošs apģērbs, galvassega, pie ratiņiem jāpiestiprina saulessargs. Zonās, kas nav aizklātas ar apģērbu, jāizmanto bērna ādai piemērots aizsargkrēms (vismaz SPF 30). Vēlāk, kad jau bērns ir lielāks, viņš var uzturēties saulē īsus brīžus, bet tad vienmēr jālieto arī saules aizsargkrēms un jāseko līdzi, lai āda neapdegtu, jo apdegumi var radīt draudus veselībai, tajā skaitā ievērojami palielina risku saslimt ar melanomu.

No vēja un sala ziemā īpaši jāsargā bērna sejas āda, tāpēc pirms došanās ārā jāuzklāj barojošs un aizsargājošs krēms. Tas jādara vismaz 30 minūtes pirms došanās ārā, lai krēms paspētu iesūkties. Ziemā ar jaundzimušo arī nevajadzētu uzreiz doties ilgās pastaigās, bet gan radināt pie ziemas gaisa pamazām. Jānovērš iespēja, ka bērnam sejā pūš stiprs vējš un sniegs, kā arī jāparūpējas, lai mazulis ir apģērbts atbilstoši gaisa temperatūrai ārā.

Pievieno komentāru

Reklāmraksti

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju