Kā plānot budžetu, ja ir neregulāri ienākumi?

Nav noliedzams, ka budžetu vieglāk ir saplānot tiem cilvēkiem, kuri katru mēnesi saņem noteiktu algu jeb regulārus ienākumus. Tomēr ir daļa cilvēku, piemēram, pašnodarbinātas personas vai mazo un mikro uzņēmumu īpašnieki, kuriem ienākumi ir neregulāri. Arī var gadīties situācijas, kad vienu mēnesi ienākumi ir lieli, bet jau nākamajā mēnesī ļoti mazi. Tāpēc rodas loģisks jautājums, kā plānot savu budžetu, ja ienākumi ir neregulāri?

Esam sagatavojuši dažus ieteikumus, kas var palīdzēt veiksmīgāk plānot savu budžetu, kad ienākumi nav patstāvīgi:

• Veidojiet uzkrājumus!

Cilvēkam, kuram ir neregulāri ienākumi, ir grūti plānot savu budžetu, īpaši brīžos, kad ir tā saucamie tukšuma periodi, kad ienākumi ir niecīgi vai pat vispār nav. Tāpēc ir ļoti svarīgi jau savlaicīgi veidot uzkrājumus situācijām, kad naudas ir mazāk. Uzkrājumi ir brīnišķīgs drošības spilvens nebaltām dienām vai brīžiem, kad gadās kādi neparedzēti izdevumi vai pēkšņi pārsteidz slimība, kuras rezultātā uz kādu laiku iestājusies darbnespēja. Tāpēc brīžos, kad ienākumi ir augstāki, daļu no ienākumiem atlieciet nebaltām dienām.

• Cītīgi sekojiet līdzi saviem izdevumiem!
Jebkura budžeta plānošanā ir svarīgi apzināt visus savus ienākumus un izdevumus, tas palīdzes novērtēt, kādi izdevumi ir obligāti un regulāri, kā arī palīdzēs atlasīt tos izdevumus, no kuriem varētu atbrīvoties pavisam. Piemēram, maksājums par īri ir obligāts. Savukārt ikdienas kafijas nopirkšanu līdzņemšanai varētu aizstāt ar kafijas pagatavošanu mājās, tā ietaupot naudu. Prioritāšu izvērtēšana ļaus ietaupīt naudu, izvairoties no nevajadzīgiem izdevumiem.
Vienkāršākais veids, kā izskaitļot obligātos izdevumus, un saprast, no kādiem izdevumiem varētu izvairīties, ir ieviest speciālu izdevumu burtnīcu, kurā sarakstīt visus izdevumus par noteiktu laika posmu, piemēram, par mēnesi. Šādā veidā būs arī iespējams saplānot budžetu ilgākam laika posmam.

• Atrodiet veidus, kā ietaupīt
Saņemot neregulārus ienākumus, ir jāmeklē veidi, kā vislabāk ietaupīt, gan pērkot preces un pakalpojumus, gan arī veidojot savu budžetu. Iegādājoties preces vai pakalpojumus, vērts pievērst uzmanību īpašajiem piedāvājumiem vai atlaidēm, tas attiecas gan uz ikdienas pārtikas iegādi, gan arī uz lielākiem pirkumiem.
Palīdzēt ietaupīt naudu var arī tas, ja izveidosiet noteiktu dienas limitu saviem tēriņiem. Arī tas palīdzēs izvairīties no liekiem izdevumiem un ilgtermiņā var uzlabot finansiālo situāciju.

• Izvairieties no nepārdomātiem aizdevumiem!
Brīžiem cilvēki personīgās finansiālas krīzes gadījumos izmanto ātros kredītus vai dažādus aizdevumus. Tomēr izvēle par labu kredītam ir noteikti nopietni jāapdomā, izvērtējot, kādas būs iespējas kredītu atmaksāt.
Gadās, ka cilvēki, kuri īsti nav pārliecināti par saviem tuvākā laika ienākumiem, izmanto arī tādu iespēju kā kredītlīnija no https://www.ladyloan.lv/aizdevumi/kreditlinija, kas ļauj aizdevuma summu izmantot vai nu visu uzreiz vai pakāpeniski.
 
• Nodrošinieties ar rezerves plānu!
Diemžēl nekad nav iespējams paredzēt pilnīgi visas finansiālās situācijas. Tāpēc cilvēkiem ar neregulāriem ienākumiem jau laicīgi jāapsver rīcības jeb rezerves plāns situācijās, kad ienākumu kādā brīdī nav vispār vai tie ir pavisam niecīgi. Piemēram, jāapdomā rīcības plāns, kā rīkoties, ja, piemēram, nākamajā mēnesī ienākumu nebūs vispār un kā būs iespējams samaksāt visus obligātos maksājumus. Jāapdomā, kas notiks, ja, piemēram, pēkšņi piemeklēs slimība.
Neregulāri ienākumi, prasa daudz rūpīgāku un pārdomātāku kopējā budžeta plānošanu, un tomēr, ja laikus būsiet izdomājis rīcības plānu arī vissliktākajām finanšu situācijām, tad pat vissliktākais scenārijs nepārsteigs nesagatavotu un palīdzēs vieglāk pārdzīvot finansiāli grūtākos brīžus.

Pievieno komentāru

Reklāmraksti

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju