Kā pieņemt gudrākus lēmumus personīgo finanšu jomā?

Katru dienu mēs pieņemam dažādus lēmumus, kas saistīti ar finansēm. Tie var būt gan maznozīmīgi (kur ēst vakariņas), gan arī nopietni (cik lielu summu tērēt auto iegādei). Tomēr, neatkarīgi no tā, cik svarīgs ir lēmums, tie visi kopā ietekmē mūsu finansiālo situāciju un attiecīgi arī ikdienu.

Ikviens no mums vēlas iemācīties rīkoties tā, lai naudas pietiktu gan pašam svarīgākajam, gan arī dažādu mērķu sasniegšanai. Šajā rakstā lasi noderīgus padomus, kas Tev palīdzēs turpmāk pieņemt gudrākus lēmumus finanšu jomā.

● Domā ilgtermiņā
Mūsdienu pasaulē, kurā uzsvars tiek likts uz ātrumu un komfortu, ilgtermiņa domāšana ir īpaši svarīga, jo katrs lēmums, kuru pieņemam, var ietekmēt mūsu labklājību nākotnē. Šeit vērā jāņem ikviens lēmums, ko pieņemam saistībā ar naudu, sākot ar kafijas iegādi kioskā, beidzot ar pensijas iekrājumu veidošanu. Piemēram, iedomājieties, ka katru darba dienu ārpus mājas iegādājaties kafiju par 3 eiro. Nedēļā tie ir jau iztērēti 15 eiro, bet mēnesī – 60 eiro. Gada laikā kafijai būsi iztērējis jau 720 eiro, bet 10 gados tie būs jau 7200 eiro! Padomā, kā šo naudu būtu iztērējis gudrāk un lietderīgāk.

● Savas dzīves pamatu veido, izmantojot reālos ienākumus, nevis kredītkartes
Jebkurš aizdevums (uzzināt vairāk), neatkarīgi vai tā būtu kredītkarte, patēriņa  kredīts (vairāk https://www.crediton.lv/aizdevumi/paterina-kredits) vai kredītlīnija (vairāk https://www.crediton.lv/aizdevumi/kreditlinija), pirms noformēšanas rūpīgi jāpārdomā, izvērtējot vajadzību pēc tā un savas iespējas atmaksāt. Turklāt jāsaprot, ka šādi pakalpojumi parasti tiek izmantoti vai nu lielāku pirkumu veikšanai, svarīgiem remontiem, medicīniskajai palīdzībai vai arī citu ārkārtas situāciju risināšanai, nevis izklaidei un ikdienas izdevumu segšanai. Ja vēlies justies droši un veidot pamatu dzīvei, balsties uz reālajiem ienākumiem un izmaksām, rūpīgi plānojot budžetu.

● Krāj arī sīknaudu
Šis var šķist, kā vienkāršs un pat pašsaprotams padoms, taču patiesībā tam ir liels spēks. Jau no šodienas vari ieviest sev jaunu ieradumu – katru mēnesi, saņemot algu, novirzi 10% iekrājumiem. Kad finansiālā situācija uzlabosies, iekrāšanai vari veltīt jau 20%, atkarībā no situācijas. Svarīgākais ir sākt, kaut vai ar sīknaudas iekrāšanu no pirkumiem.

● Vienmēr esi godīgs (it īpaši, pret sevi)
Ir pārsteidzoši, cik viegli mēs spējam sevi pārliecināt pieņemt ne visai prātīgus finansiālos lēmumus. Tā var būt nepārdomāta aizņemšanās, impulsīvā iepirkšanās vai kas cits, kā rezultātā nonākam naudas grūtībās. Lai no tā izvairītos, esi pilnībā atklāts pret sevi, domājot par saviem nolūkiem un vēlmēm. Ja nepieciešams, ir vērtīgi uzklausīt kādu tuvinieku vai draugu, kuram ir pozitīva pieredze personīgā budžeta pārvaldībā.

● Lūkojies pēc zemām komisijas maksām
Mūsdienās mēs paši nemanām, ka katru mēnesi konkrētu summu izdodam par dažādām komisijas maksām, piemēram, veicot pārskaitījumus, izmantojot kartes un citus finanšu produktus un pārējos pakalpojumus. Līdzīgi arī iesakām pārdomāt, vai esošais mobilais operators, interneta kompānija, TV un citi pakalpojumu sniedzēji nodrošina Tev izdevīgākās cenas. Ja par to šaubies, iespējams, ir laiks meklēt citas, lētākas alternatīvas.

● Nesarežģī savu dzīvi
Ne vienmēr sarežģītākais risinājums nozīmē labāko variantu. To var attiecināt uz dažādiem dzīves gadījumiem, piemēram, ja vēlies iegādāties dzīvības apdrošināšanu sev un citiem ģimenes locekļiem. Varbūt īstermiņa risinājums būs labāks, nekā grūti saprotams ilgtermiņa līgums ar sarežģītiem nosacījumiem.

● Neesi skaudīgs
Arī Tu noteikti pazīsti to sajūtu. Draugs, radinieks vai kolēģis nupat iegādājies jaunu mašīnu, mājokli vai kādu citu lietu, ar kuru, protams, vēlas palielīties arī Tev. Lai arī, no vienas puses, Tu par viņu priecājies, dziļi sirdī kņudina neliela skaudība, jo arī Tu vēlies būt tādā pašā statusā, pelnīt tikpat daudz, un iegādāties to, ko sirds vēlas. Tomēr šādos brīžos ir vērts apstāties un novērtēt to, kas Tev jau ir, un, ļoti iespējams, sapratīsi, ka patiesībā esi daudz bagātāks par otru personu, jo ne vienmēr bagātība slēpjas naudā.

● Domā “ārpus rāmjiem”
Dzīvē ne vienmēr viss ir melns, vai balts, tāpēc arī tādās situācijās, kad šķiet, ka glābiņa nav, ir vērts padomāt “ārpus ierastajiem rāmjiem”, meklējot alternatīvas, kas varētu palīdzēt atrisināt problēmas. Piemēram, ja esi saskāries ar finansiālām grūtībām, piemēram, nav viegli atmaksāt esošos aizdevumus, izvērtē, ko vari darīt tā vietā, lai pilnībā atteiktos no visām izklaidēm un patīkamajām nodarbēm. Iespējams, vari pārdot lietas, kas Tavās mājās netiek izmantotas vai arī ir iespēja atrast papildu darbu, lai paaugstinātu ienākumus vismaz uz laiku.

● Svarīgāko izdari pirmo
Tas, kā mēs ar naudu rīkojamies ikdienā, ievērojami ietekmē mūsu nākotni ilgtermiņā. Tāpēc, plānojot tēriņus, ir jāpadomā, kas Tev šobrīd jānokārto vispirms. Piemēram, saņemot algu, vispirms apmaksā visus rēķinus, novirzi naudu iekrājumiem un tikai tad domā par to, kā izmantot atlikumu (ja tāds ir). Tas ne tikai dos drošības sajūtu, bet arī pasargās no nokavētiem maksājumu termiņiem, kas var negatīvi ietekmēt Tavu kredītvēsturi un iespējas aizņemties nākotnē.

Izturies atbildīgi pret savu finansiālo situāciju, un atceries, ka šī brīža lēmumi naudas jautājumos ietekmēs arī Tavu nākotni!

Pievieno komentāru

Reklāmraksti

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju