Kā noteikt prioritātes, kad budžets ir ierobežots?

Budžeta plānošana ir labs veids, kā pārvaldīt finanšu līdzekļus, īpaši tad, ja tie ir ierobežoti. Taču tas ne vienmēr ir vienkāršs uzdevums, jo var būt grūtības saprast, kuri no aktuālajiem izdevumiem ir svarīgākie. Turpinājumā daži ieteikumi, kas var palīdzēt noteikt prioritātes, plānojot budžetu.

Svarīgākās vajadzības

Pirmā prioritāte ir pamatvajadzības – viss, kas nepieciešams, lai izdzīvotu. Šī izdevumu kategorija it kā ir saprotama, taču liela daļa cilvēku to pārvalda neefektīvi. Cilvēki mēdz tērēt naudu TV abonementam, bet nespēj segt kredītsaistības. Viņi uzskata, ka viņiem ik dienas vajag ēst ārpus mājas, bet nespēj nodrošināt labu izglītību saviem bērniem. TV pārraides un kafejnīcas nav nekas nepareizs, bet tie ir sekundārie tēriņi, ko nevajadzētu ierindot augstākajā budžeta pozīcijā.

Pamatvajadzību sarakstā būtu jāiekļauj:
pārtika – pārtikas produktu iegāde, bērnu pusdienas skolā un citi tāda tipa izdevumi;
apģērbs – tas nenozīmē, ka apģērbs jāpērk katru mēnesi. Taču par to ir jādomā, jo ik pa laikam jauna apģērba iegāde tomēr ir aktuāla;
mājokļa izdevumi – mājoklis sniedz drošību, komfortu un piederības sajūtu. Šī iemesla dēļ mājokļa īrei un komunālajiem maksājumiem jābūt vienai no prioritātēm;
transporta izdevumi – transporta neesamība ievērojami sarežģītu dzīvi un bieži vien arī ierobežotu iespējas nopelnīt iztiku. Tātad, jāieplāno arī visi ar transportu saistītie izdevumi – sabiedriskā transporta izmantošana vai automašīnas uzturēšana.

Kredītu atmaksa
Otrajai prioritātei, veidojot budžetu, būtu jābūt kredītu atmaksai. Kredīti mēdz būt dažādi (piemēram, par patēriņa kredītu vairāk informācijas var atrast šeit), taču, lai arī kāda veida aizdevums būtu noformēts, tā atmaksa būtu jāizvirza kā viena no prioritātēm. Vislabāk budžetu veidot tā, lai ik mēnesi iespējams maksāt vairāk par līgumā noteikto minimālo maksājumu. Kad parāds pilnībā apmaksāts, tam atvēlēto summu var izmantot citiem mērķiem.

Ikdienas izdevumi
Nākamie prioritāšu sarakstā būtu jāierindo ikdienas izdevumi. Tie mēdz būt dažādi, piemēram:
• bērnu interešu pulciņi, rotaļlietas un citi tamlīdzīgi tēriņi;
• kosmētikas, skaistumkopšanas preces, tīrīšanas līdzekļi;
• mājdzīvnieku uzturēšanas izmaksas;
• dāvanas;
• izklaide;
• grāmatas, žurnāli, mūzika;
• dārza uzkopšanas inventārs;
• mājas labiekārtošana;
• elektronika.

Daži no šiem izdevumiem aktuāli katru mēnesi, citi – retāk. Šajā kategorijā esošos tēriņus ir visvienkāršāk pielāgot budžeta vajadzībām, piemēram, meklējot lētākas izklaides iespējas vai grāmatas ņemot bibliotēkā, nevis iegādājoties grāmatnīcā.

Budžeta plānošana – kā to padarīt pēc iespējas vienkāršāku?

Budžeta plānošana sākumā var būt īsts izaicinājums. Tādēļ ir labi zināt, ar ko sākt. Ja  nekad iepriekš tas nav darīts, un nav arī skaidrības, kur paliek nauda, var sākt ar līdzšinējo naudas tērēšanas paradumu izvērtēšanu. Lai to paveiktu, ilgāku laika posmu, piemēram, mēnesi, pieraksti visus savus izdevumus. Pēc tam tos sadali pa konkrētām kategorijām. Tas palīdzēs saprast, kam un cik daudz tiek tērēts, un kādas korekcijas būtu jāievieš.

Bieži vien ir vajadzīgs laiks, lai saprastu, kādas ir svarīgākās prioritātes un kā tās iekļaut budžetā. Vēlāk, kad ir skaidrs, kam un cik tērēt, ikmēneša budžeta sastādīšana neprasa daudz laika.

Budžeta plāna sastādīšanai var izmantot gan pierakstu kladi, gan Excel tabulas, gan mūsdienās plaši izmantotās mobilās aplikācijas, kas gan plānošanu, gan sekošanu plāna izpildei padara daudz vienkāršāku.

Plānojot budžetu un nosakot prioritātes, jāatceras, ka vispirms jāparedz nauda pamatvajadzību apmierināšanai un kredītu atmaksai. Pārējo naudu var sadalīt pēc vajadzības un iespējām.

Pievieno komentāru

Reklāmraksti

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju