Kā izvairīties no muguras sāpēm?

Par muguras sāpēm, īpaši jostas daļā, sūdzas aptuveni 80% pieaugušo. Tās var izraisīt virkne faktoru, piemēram, stress, neērta poza, strādājot pie datora, fiziska pārpūle sportojot vai naktis, kuras pavadītas gultā ar nepiemērotu matraci. Arī nelielas muguras sāpes nevajadzētu atstāt bez uzmanības un laicīgi atklāt to cēloni, lai nākotnē izvairītos no nopietnām veselības problēmām.

Ja pēc pamošanās diena jāsāk ar stiepšanās vingrinājumiem, lai izstaipītu stīvo sprandu un muguras muskuļus, jāpievērš uzmanība gulēšanas virsmai, bet, ja stīvums un muguras sāpes parādās pēc darba ar datoru, jāpievērš uzmanība tam, cik pareizi un ērti esi iekārtojis savu darba vietu!
 
Kā pareizi  sēdēt pie datora?
Krēsla novietojums un roku atbalsts. Iekārtojot darba vietu ilgstošam darbam pie datora, jāpievērš uzmanība krēsla augstumam un roku balstu novietojumam. Krēsla roku balsti ir paredzēti tam, lai sniegtu papildus atbalstu rokām, tāpēc krēsla augstumam jābūt noregulētam tā, lai tie atrastos vienā līmenī ar galda virsmu. Nav ieteicams novietot uz roku balstiem tikai elkoņus, bet arī apakšdelmus visā to garumā. Tas padarīs darbu ar klaviatūru daudz ērtāku un neradīs papildu slodzi roku un spranda muskuļiem.

Monitora augstums. Monitors jānovieto tā, lai teksts tajā būtu acu augstumā, nevis zemāk vai augstāk. Tas palīdzēs izvairīties no neērta skatīšanās leņķa. Skatoties uz monitoru no augšas uz leju vai otrādi, galva jānoliec vai jāpaceļ, tāpēc muguras augšdaļas un plecu zonas muskuļi saspringst un  var sākt sāpēt.

Kāju novietojums. Ļoti svarīgi, lai sēžot pie datora pēdas balstītos pret grīdu. Ja nepieciešams, var izmantot īpašus kāju balstus, kurus noregulē sev ērtā augstumā.

Atbalsts mugurai. Krēsla atzveltnei jābūt noregulētai tā, lai, ērti iekārtojoties sēdvietā, mugura būtu atbalstīta visā tās garumā.
 
Kā iekārtot guļvietu tā, lai nerastos muguras sāpes?
Spilvena izvēle. Veselīgs miegs lielā mērā atkarīgs no spilvena augstuma. Ja tas ir pārāk augsts, kakls visu nakti būs saliekts. Muskuļu saspringums, ko veicina šāda poza, var izraisīt ne tikai stīvumu muguras kakla un plecu zonās, bet arī sāpes muguras augšdaļā. Tādēļ jāizvēlas neliels spilvens, kurš sniedz pilnvērtīgu atbalstu kakla aizmugurējai daļai un viegli ieņem vajadzīgo formu. Priekšroku vajadzētu dot spilveniem ar dabiska materiāla, piemēram, bambusa šķiedru, putnu dūnu, griķu vai vilnas pildījumu. Tas īpaši svarīgi alerģiskiem cilvēkiem un tiem, kurus nomoka pastiprināta svīšana naktīs. Turklāt spilveni, kas pildīti ar dabiskiem materiāliem, daudz vieglāk pieņem fizioloģiski ērtāku formu un sniedz labāku atbalstu galvai un muguras augšdaļai.

Matracis. Ja no rīta mosties ar stīvumu vai sāpēm plecu zonā un mugurā, jāpievērš uzmanība tam, vai gultas matracis sniedz pietiekamu atbalstu mugurai. Labam matracim jāpalīdz saglabāt mugurkaula dabiskos izliekumus, kā arī  "jāpieguļ" tā, lai starp to un gulētāja ķermeni neveidotos tukšumi. Tāpēc pirms jauna matrača iegādes, tas noteikti jāizmēģina, lai pārliecinātos par tā atbilstību. Matrača cenai nevajadzētu būt noteicošai, jo lēti matrači bieži vien pilda savas funkcijas tikpat labi, kā nedaudz dārgākie. Galvenais, lai tas sniegtu atbalstu svarīgākajām muguras zonām un, uz tā guļot, Tu justos komfortabli. Tas, vai izvēlēties cietu vai mīkstu matraci, ir katra paša ziņā un atkarīgs no ieradumiem, piemēram, iemīļotas gulēšanas pozas.

Pievieno komentāru

Reklāmraksti

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju