Ieteikumi, kā negaisa laikā rīkoties auto vadītājiem

Gaisa temperatūras un atmosfēras spiediena maiņas dēļ pēkšņi negaisi siltajā laikā ir bieža parādība. Diemžēl mēs nevaram paredzēt un kontrolēt laikapstākļus, tādēļ ir svarīgi zināt, kā rīkoties, kad sākas negaiss, un īpaši svarīgi tas ir tad, ja negaisa laikā tiek vadīts auto. Negaiss krasi palielina ceļu satiksmes negadījumu risku, tādēļ esam apkopojuši ieteikumus, kas palīdzēs negaisa laikā pie auto stūres justies drošāk!

Nogaidi, kamēr beidzas negaisa kulminācija

Drošākais veids, kā braukt negaisa laikā, ir nebraukt vispār. Ja tomēr esi devies ceļā un saproti, ka nevari no negaisa izvairīties, centies izvairīties vismaz no tā kulminācijas. Negaisa kulminācija parasti ilgst aptuveni pusstundu, tādēļ, ja uz ceļa nejūties droši, lai turpinātu ceļu, ieslēdz avārijas gaismas un meklē patvērumu – degvielas uzpildes staciju, ceļa nomali vai kādu citu vietu, kur vari mierīgi apstāties.

Manevrus plāno laicīgi un necīnies pret akvaplanēšanu

Pirmais nosacījums, lai justos uz ceļa droši, ir savlaicīgi (pirms sezonas sākuma) veikta riepu nomaiņa. Vairāk par to, kā to pareizi veikt paša spēkiem, var izlasīt šajā rakstā - https://www.octas.lv/blog/riepu-nomaina/.

Tomēr tas, ka auto aprīkots ar sezonai atbilstošām riepām, nenozīmē, ka sliktos laikapstākļos drīkst atslābt. Negaisā auto vadītājam ir mazāka kontrole pār auto, un bremzēšanai nepieciešams ilgāks laiks, tādēļ plāno manevrus laicīgi!

Ņem vērā, ka ceļš ir visslidenākais tieši negaisa pirmajās minūtēs, kad ūdens vēl nav sācis iesūkties zemē. Diemžēl vairums auto vadītāju nezina, kā rīkoties akvaplanēšanas laikā - galvenais ir saglabāt mierīgu prātu! Necīnies pret akvaplanēšanu, jo vairumā gadījumu tieši cīņa izraisa negadījumu.

Necenties speciāli izvairīties no bedrēm

Lietusgāžu rezultātā var veidoties pamatīgas ūdens peļķes, tomēr, cenšoties no tām speciāli izvairīties, ir pavisam viegli zaudēt kontroli pār auto. Protams, tas nenozīmē, ka bedres jāignorē – tā vietā mēreni samazini braukšanas ātrumu un, ja nevari mierīgi izvairīties no bedrēm, lēnām brauc tām cauri. Jāņem vērā, ka negaisa laikā šķietami neliela bedre var izrādīties ļoti dziļa, nodarot nopietnus bojājumus Tavam auto, tādēļ esi vērīgs, taču jau atkal atgādinām – neveic straujus manevrus!

Izmanto piemērotas ārējās apgaismes ierīces un vējstikla slotiņas

Negaisa laikā krasi samazinās redzamība par ceļu, tādēļ izmanto piemērotas ārējās apgaismes ierīces! Nekādā gadījumā neslēdz tālās gaismas, kas var apžilbināt citu ceļu satiksmes dalībniekus – tā vietā izmanto tikai tuvās gaismas. Ja intensīvi līst, tuvo gaismu vietā izmantot priekšējos un pakaļējos miglas lukturus. Papildu gaismām atceries ieslēgt arī vējstikla slotiņas, savukārt, ja tās nedarbojas, apstājies tuvākajā iespējamajā vietā un nogaidi, kamēr negaiss beidzas!

Ieturi distanci no citiem ceļu satiksmes dalībniekiem

Pat negaisa laikā uz ceļa iespējams sastapt pārgalvīgus auto vadītājus, kas steidzas, apdzen citus ceļu satiksmes dalībniekus, veic straujus manevrus. Tu nevari ietekmēt šo auto vadītāju rīcību, taču Tu vari sevi pasargāt, tādēļ negaisa laikā centies ieturēt vismaz 5 m distanci no priekšā un, ja iespējams, arī aizmugurē braucošā transportlīdzekļa.

Pērkons un zibens

Ja, braucot pie auto stūres, jūti, ka sākušās ne tikai lietusgāzes un vējš, bet arī pērkons un zibens, meklē vietu, kur iespējams apstāties, kur nav lielu koku un elektrības stabu. Zibens visbiežāk sper kokos, tomēr atsevišķos gadījumos tas var trāpīt auto. Saglabā mierīgu prātu - lai arī varētu likties pretēji, auto ir drošs patvērums, un, ja auto trāpīs zibens, visticamāk, tiks nodarīti bojājumi elektronikai. Apstādinot auto, pacel kājas nost no pedāļiem un novieto rokas uz kājām.

Galvenais – nesteidzies! Labāk nonākt galamērķī nedaudz lēnāk, taču droši. Ja tomēr uzskati, ka nevarēsi pārvarēt negaisu, neizaicini sevi un meklē drošu patvērumu, kur nogaidīt, kamēr negaiss beidzas pavisam.


Pievieno komentāru

Reklāmraksti

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju