4 idejas, kā palīdzēt pirmsskolēnam mācīties ar prieku

Pirmsskolas vecums ir tas laiks, kad bērni sāk apgūt svarīgas prasmes un zināšanas, kas viņus gatavo skolas gaitām. Vadošo lomu šajā procesā uzņemas pirmsskolas pedagogi, tomēr arī vecāku pašu atbildība ir tikpat liela, lai gādātu, ka bērns vismaz apgūst pašus pamatus burtu un skaitļu pasaulē, izprot dabas norises un citas svarīgas zināšanas.

Protams, ka vecākiem ne vienmēr gribas būt tiem, kuri sēdina bērnu pie galda un māca, tas mūsdienās arī īsti vairs nav atzīts modelis, jo ir daudz citu interesantu un radošu veidu, kā palīdzēt bērnam apgūt jaunas zināšanas un prasmes ar prieku. Lūk, dažas idejas, ko varat izmantot mājās, lai padarīt mācīšanos jautrāku un priekpilnāku. Bērns pat īsti nesapratīs, ka šis process ir mācīšanās, jo būs lieliski pavadījis laiku.

1. Mācīšanās kopā ar iemīļotiem multfilmu tēliem

Ja mācību un mācībrotaļu procesā tiks izmantoti bērnam mīļi un pazīstami multfilmu tēli, tad bērns ar lielāku prieku iesaistīsies un gribēs darboties ar lietām, kas saistītas ar šiem varoņiem. Šim nolūkam ļoti pateicīga ir bērnu preču industrija, kas parūpējusies, ka populārākie multfilmu un animācijas filmu tēli redzami teju visur – uz apģērba, uz rakstāmpiederumiem, uz traukiem, uz rotaļlietām, arī spēles tiek veidotas, iekļaujot tajās populāros tēlus. Tāpēc ir plašas iespējas izmantot bērnam aktuālos tēlus, lai mācību un rotaļu procesu padarītu aizraujošāku.

Piemēram, ja bērnam patīk cūciņa Pepa, tad varat piedāvāt viņam mūzikas instrumentus ar cūciņas Pepas attēliem, spēļu kārtis un galda spēles ar cūciņu Pepu. Cūciņa Pepa atrodama arī virknē grāmatu, kas piemērotas pirmsskolas vecuma bērniem. Tās ir gan krāsojamās, gan uzdevumu grāmatas, gan dažādas tematiskās grāmatas, kas palīdz iepazīt dažādas jomas, piemēram, krāsas, formas, skaitļus, dabas objektus utt. Kopā ar cūciņu Pepu šo jauno zinību apgūšana būs daudz jautrāka.

2. Galda spēļu integrēšana mācību procesā
Galda spēles var būt ļoti noderīgas, lai nepiespiestā un jautrā atmosfērā nostiprinātu bērna apziņā jaunas zināšanas un prasmes. Spēlējot jebkuru spēli, vecāki var iesaistīt tajā skaitļu, krāsu, burtu atkārtošanu, stiprināt bērna loģisko domāšanu.

Izvēloties piemērotas tematikas galda spēles, iespējams darboties jebkurā jomā – valodā, matemātikā, svešvalodās, dabaszinībās u.c. Pat tad, ja spēle tiešā veidā nepiedāvā šādas tēmas, vecāki var radoši tās iekļaut paši, piemēram, palūdzot bērnam sadalīt vienādi kārtis vai kauliņus, tur būs vajadzīgas skaitīšanas prasmes, būs jāseko līdzi, lai visiem spēlētājiem sadalīts vienādi. Var palūgt bērnam izlasīt nosaukumus vai spēles noteikumus, stiprinot viņa valodas un lasīšanas prasmes.

3. Ekskursijas, pārgājieni, muzeju apmeklēšana

Bērniem ļoti patīk pavadīt laiku ar vecākiem, viņi ir gatavi gandrīz jebkurām nodarbēm, ja vien vecāki arī iesaistās. To noteikti vajadzētu izmantot un piedāvāt atvasēm jēgpilnu, aizraujošu un izglītojošu laika pavadīšanu. Varat doties pārgājienos, ekskursijās, apmeklēt muzejus, parkus un citas interesantas vietas, kur var uzzināt ko jaunu, izpētīt, gūt jaunu pieredzi.

Jebkurā vietā bērniem var piedāvāt viņu uztverei piemērotu informāciju, izvēlēties objektus, kur ir bērniem piemērotas ekspozīcijas un tematika. Jebkurā vietā arī varat uzdot bērniem darbiņus, kas ietver aktuālo prasmju nostiprināšanu, piemēram, norāžu vai nosaukumu izlasīšanu, uzzinātās informācijas pastāstīšanu pārējiem, var lūgt izteikt savu viedokli, atrast lietu, kas visvairāk patīk, un pastāstīt par to. Vienmēr var praktizēt arī sociālās iemaņas, komunicējot ar apkārtējiem cilvēkiem, pārrunājot uzvedības etiķeti dažādās vietās.

4. Zinību integrēšana ikdienas norisēs
Ikviena ikdienas situācija var kļūt arī par mācību situāciju. Vecāki, iesaistot bērnu mājas darbos, uzticot viņam pienākumus, dodot vecumam atbilstošu atbildību, attīsta viņā līdera prasmes, pārliecību par savām spējām, patstāvību, jo gatavošanās skolai un lielajai dzīvei jau nav tikai burtu un skaitļu apguve, tās ir dažādas dzīves prasmes, pašizaugsme, personības attīstība. Arī tad, ja bijuši  strīdi, kāda nepatīkama situācija, ir iespēja to pārrunāt un kopā ar bērnu izdarīt vērtīgus secinājumus, iegūstot pieredzi nākotnei.


Pievieno komentāru

Reklāmraksti

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju