Lai apjuktu un apmaldītos

REDAKCIJAS SLEJA

Rakstot par kovidtēmu, lai piekļūtu kādiem sīkākiem datiem, attiecīgajās institūcijās tiek norādīts, ka tā ir sensitīva informācija, kuru sargā Personu datu aizsardzības regula, kas spēkā visā Eiropā. Vēl kāds ierēdnis vai mediķis novīpsnā, ko tad jums un jūsu lasītājiem dos, ka uzzināsit, cik konkrētā pašvaldībā katru dienu veikti testi, cik personas saslimušas, cik devušās viņsaulē un līdzīgi.

Citāda situācija ir Lietuvā, uz līdzīgas platformas balstīts rīks kā mūsu valstij, tomēr šeit ir neskaitāmi daudz sadaļu, kurās var uzzināt gan par kopējiem «Covid-19» saslimstības rādītājiem – cik jaunu gadījumu atklāti konkrētā dienā, pēdējās septiņās un aizvadītajās 14 dienās, uzskaitīts mirušo skaits no «Covid-19» katru dienu katrā pašvaldībā. Šajā vietnē apkopota informācija arī par «Covid-19» analīzēm, cik to veikts konkrētā dienā, konkrētā rajonā, cik procenti bijuši pozitīvu gadījumu. Smalka daļa ir arī par vakcināciju, cik cilvēku pirmo reizi vakcinēti, kāda vakcīna izmantota, cik sapotēti otro reizi, vecums, dzimums un citi rādītāji. Atsevišķi izdalīti kopējie veselības un mirstības rādītāji. Šajā pašā vietnē atrodama informācija par atbalstu uzņēmējdarbībai.

Minēšu vienu piemēru. Sociālajos tīklos iedzīvotāji nereti spriež, ka tas vīruss jau nav nemaz tik bīstams un kopējie mirstības rādītāji tādi paši kā citus gadus. Lai apgalvojumus pārbaudītu, nākas izmantot mūsu valsts Centrālās statistikas pārvaldes rīku, bet šeit informācija vien par 2019. gadu. Lietuvā ikviens jau pašlaik var redzēt, ka mirstība pērn, salīdzinot ar 2019. gadu, pieaugusi par 60%, visvairāk viņsaulē kaimiņvalstī devušies pagājušā gada novembrī un decembrī.

Var tikai nojaust, cik nogurdinošu diskusiju un krietni daudz līdzekļu prasītu, lai kaut ko līdzīgu vienuviet ieraudzītu Latvijas vietnē. Tiek domātas arvien jaunas vietnes un rīki, lai pilsonim vieglāk apmaldīties informācijas labirintos. Kaimiņu pieredze, šķiet, netiek ņemta vērā.


Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild SIA «Bauskas Dzīve».

20200526-1606-maf-logo.jpg

#SIF_MAF2020

Pievieno komentāru

Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju