VM par kvalitātes kritēriju izpildi ģimenes ārstiem piedāvā papildus 150 eiro mēnesī

Veselības ministrija (VM) par kvalitātes kritēriju izpildi ģimenes ārstiem varētu piedāvāt papildus 150 eiro mēnesī, aģentūrai LETA pastāstīja veselības ministres Andas Čakšas biroja vadītājs Andrejs Panteļējevs.

Panteļējevs skaidroja, ka šodien notikusi saruna pie Ministru prezidenta Māra Kučinska (ZZS), kurš paudis stingru nostāju, ka ģimenes ārstiem kapitācijas naudas palielināšanai maksimālā atvēlētā summa varētu būt trīs miljoni eiro.

Panteļējevs sacīja, ka papildu trīs miljoni eiro ir tā summa, kuru premjers ir ar mieru meklēt budžetā, bet par lielāku summu sarunas viņš nevedīšot. Iepriekš no valdības puses izskanēja piedāvājums papildus novirzīt 2 miljonus eiro, bet paši ārsti vēlējās 5 miljonus eiro.

Savukārt Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) prezidente Sarmīte Veide aģentūrai LETA norādīja, ka pirms sniegt viedokli par šādu piedāvājumu, vispirms ar to jāiepazīstas detalizēti, tāpēc, visticamāk, turpmāka sarunu attīstība varētu būt gaidāma pirmdien, 17.jūlijā.

Veide skaidroja, ka pagaidām nav skaidrs, kāpēc noticis konkrētais pagrieziens, un piecu miljonu vietā ģimenes ārstiem varētu piešķirt tikai trīs. "Mēs esam piekāpušies visos jautājumos, un [Veselības aprūpes] stratēģiskā padome ir nolēmusi, ka ģimenes ārstiem vajag piešķirt 30% kapitācijas naudas palielinājumu," paziņoja Veide.

Viņa norādīja, ka ministres vēlmi kapitācijas naudā iekļaut kvalitātes sadaļu var diskutēt, bet tam, kāpēc mainīts papildus finansējums, ir jābūt pamatojumam.

Jau ziņots, ka kapitācijas naudas palielināšanu ģimenes ārstiem varētu nodrošināt, tajā iekļaujot jaunu kvalitātes sadaļu, šādu piedāvājumu vakar Veselības nozares stratēģiskajai padomei prezentēja Veselības ministrija (VM).

Kā pēc padomes sēdes žurnālistiem sacīja veselības ministre Čakša, šim mērķim papildus varētu atvēlēt apmēram divus miljonus eiro, kas nāktu klāt paredzētajiem 80 miljoniem eiro mediķu algu palielināšanai nākamgad.

Savukārt LĢĀA prezidente Sarmīte Veide norādīja, ka, tiklīdz VM Streika komitejai nosūtīs piedāvājumu, tā lems par tālāku rīcību, proti, vai šis piedāvājums būt pietiekams iemesls, lai apturētu streiku.

Veide norādīja, ka kvalitātes kritēriju iekļaušanu kapitācijas naudā neatbalsta, jo kvalitātes kritēriju izpilde dod iespēju ārstiem nopelnīt papildu par kritēriju pildīšanu. "Asociācijas viedoklis ir, ka kvalitātes kritēriji jānodala no kapitācijas naudas, jo šāda situācija ir visās Eiropas valstīs. Kvalitātes kritēriji ir "bonusā" un tie ir brīvprātīgi," teica asociācijas prezidente.

Jau ziņots, ka jautājums par kapitācijas naudas palielināšanu tika nodots Veselības nozares stratēģiskajai padomei, jo trešdien, tiekoties veselības ministrei, Ministru prezidentam Mārim Kučinskim (ZZS) un LĢĀA prezidentei, strīda dēļ par kapitācijas naudu vienošanās par streika pārtraukšanu netika panākta.

Gan Čakša, gan Kučinskis neatbalstīja kapitācijas naudas palielināšanu, savukārt Veselības nozares stratēģiskās padomes locekļu domas saistībā ar LĢĀA streika prasību nākamgad par 30% palielināt kapitācijas naudas apmēru ir atšķirīgas.

Veide iepriekš informēja, ka kapitācijas naudas palielināšanai par 30% nākamgad būtu nepieciešami 5,3 miljoni eiro.

LĢĀA prezidente norādīja, ka vakar tikšanās laikā ar Kučinski un Čakšu tika panākta vienošanās, ka šodienas laikā tiks veikti aprēķini, kā arī ministre konsultēsies ar Veselības nozares stratēģisko padomi.

Kā ziņots, pārstājot sniegt valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus, 3.jūlijā plkst.12 vairāk nekā 600 ģimenes ārsti sāka streiku, solot, ka tas turpināsies tik ilgi, kamēr ar valdību izdosies vienoties par ģimenes ārstu izvirzītajām prasībām.

Viena no ģimenes ārstu prasībām ir palielināt patlaban noteikto kapitācijas naudas maksājumu par 30%, savukārt VM piedāvājusi palielināt kapitācijas naudā iekļauto darba algu. Ģimenes ārstam nav tikai darba alga par ārstniecisko darbu, bet ģimenes ārsts ir arī prakses vadītājs, tāpēc kapitācijas naudā iekļauti arī dažādi administrācijas izdevumi. Šī iemesla ģimenes ārstiem svarīgi, lai tiek palielināta visa kapitācijas nauda.

Pievieno komentāru

Latvijā un pasaulē

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju