Valdība nemainīs lēmumu par obligātu sejas masku lietošanu arī sākumskolās 6

Valdība otrdien lēmusi negrozīt iepriekš pieņemto lēmumu par obligātu masku lietošanu 1.- 4.klases skolēniem, uzsverot, ka Covid-19 izplatība Latvijā ir augsta un masku valkāšana skolās ir nepieciešamība, lai vīruss nevarētu izplatīties, aģentūru LETA informēja Veselības ministrijas (VM) komunikācijas speciāliste Anna Strapcāne.

Sejas aizsargmasku lietošana 1.-4.klašu skolēniem ir droša un nerada apdraudējumu veselībai, tā secinājuši veselības nozares eksperti, atkārtoti izvērtējot masku lietošanas nepieciešamību izglītības iestādēs.

25.janvārī, daļai skolēnu atsākoties mācību procesam klātienē, gan pedagogiem, gan bērniem no 1.klases mācību stundu laikā un ārpus tām būs jālieto sejas maskas.

Izglītības iestādēs mācību stundu laikā bērni un pedagogi atrodas slēgtā telpā vismaz 40 minūtes. Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs norāda, ka šādā situācijā ir augsts inficēšanās risks. Tas nozīmē, ka ar distancēšanās pasākumiem skolās nepietiek, lai ierobežotu vīrusa izplatību, skaidro eksperti.

Veselības nozares eksperti uzsver, ka sejas masku nēsāšana nerada negatīvas sekas bērnu veselībai, pilnīgi pretēji - tā pasargā ne tikai no Covid-19, bet arī no citiem slimību ierosinātājiem un alergēniem. Tādēļ pašlaik, kad vīrusa izplatība ir būtiski palielinājusies, sejas masku nēsāšanai bērniem ir būtiska nozīme tālākai Covid-19 izplatības ierobežošanai.

Papildus ir jāņem vērā, ka skolā lietojot sejas maskas, ir mazāka iespējamība, ka bērnu kolektīvā kāds saslims un būs nepieciešams organizēt mācības attālināti vai kavēt mācības izolācijas vai mājas karantīnas dēļ, norāda VM.

Situācijās, kad maska varētu traucēt izglītības procesam, jo bērni neredz pedagoga mīmiku, piemēram, svešvalodu apguves vai logopēda nodarbību laikā, ir pieejami alternatīvi risinājumi - video materiāli, norāda ministrija.

Līdzīgi nosacījumi lietot sejas maskas skolās bērniem no sešu gadu vecuma ir ieviesti arī, piemēram, Luksemburgā, Ungārijā, Čehijā, Bulgārijā, bet Maltā un Grieķijā ir pienākums lietot sejas maskas no četru gadu vecuma. 

Novērojumi liecina, ka valstīs, kur masku valkāšana skolās ir brīvprātīga, piemēram, Igaunijā, Lietuvā, Zviedrijā, Dānijā saslimstība turpina palielināties, bet valstīs, kur maskas skolās ir obligāta, piemēram, Ungārijā, Austrijā, Rumānijā, Itālijā, Francijā, saslimstības rādītāji pazeminās, akcentēja VM.

Kā vēstīts, pērn 21.decembrī Saeima atgrieza valdībai atkārtoti skatīt jautājumu par obligātu sejas aizsargmasku lietošanu sākumskolu audzēkņirm, jo pret to kategoriski iebilda vecāki un vairāki deputāti. Šāds lēmums pieņemts, izskatot vairāk nekā 27 000 iedzīvotāju parakstīto iniciatīvu atcelt valdības iepriekš pieņemto lēmumu.

VM galvenais infektologs Uga Dumpis uzsvēra, ka skolēniem kvalitatīvas sejas aizsargmaskas un to pareiza lietošana ir ļoti svarīga. "Līdz šim nav neviena starptautiska zinātniska pētījuma, kurā būtu apstiprinātas bažas, ka sejas aizsargmasku lietošana bērniem varētu izraisīt skābekļa badu, kas atstātu nelabvēlīgu ietekmi uz bērna attīstību," sacīja Dumpis.

Viņš apliecināja, ka bērniem var iemācīt pareizi lietot sejas aizsargmaskas.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

Protobalts

Zem maskām gaiss kļūst mitrs un un auksts ,arejā gaisa ietekmē .
Tieši no bērniem (vīrusa pārnesātājiem),ja ir iēspējams ,vislabāk aplipināties ar šo vīrusu un pārslimot vieglā formā ,iegūstot asinīs antivielas -tā radīsies sabierības kopejā imunitāte.
Ja inficejamies no slimnieka ,kuram smaga vīrusa gaita ,arī smagi slimosim,no bērniem inficeties ir vislabāk.
Jebkurš ārts pateiks ,ka slimus bernus nedrīkst tīt šallēs ,bet jāļauj elpot svaigs gaiss!

Nevis Saeimai par masku nesāšanu jālemj ,bet sasauktam pediatru ,mediķu - medicīnas nozares sertificētu profesionāļu konsīlijam .

pirms 7 mēnešiem, 2021.01.13 11:02

Protobalts

Pa šo laiku ,kamer vīruss rotē skolās ,jau visiem pedgogiem bija jabūt izslimojušiem vieglā bezsimptomu ,vai smagaa formā iegūstot antivielas(dabīgo imunitati) ,ja parslimos atkartoti ,tad antivielu skaits dubultosies ,un būs pat virs normas ),ta sabiedrība iegūs kolektīvo imunitāti bez vakcīnas ,kura nez kapēc jāsaldē līdz -80 gradiem,kad normāli vakcīnas uzglabā -4 grādos.
Nedēļu pec vakcinacijas ,no asinsizplūdūmiem ,vakcinacijas rezulātā miris ārts!
Florida doctor's death after receiving COVID-19 vaccine sparks investigation https://youtu.be/-gq51K9fi_s
Kas tajā vakcīna tads dzīvo ,kuram nepieciešama tik zema temperatūra?Kaut kādas oliņas?

pirms 7 mēnešiem, 2021.01.13 11:08

Baltoprots

Tev jau pašam labāk būtu jāzina, kas tai vakcīnā dzīvo, ja jau tik labi zini visu par vīrusiem, par maskām un bērniem! Droši vien, mediķis esi - un kā tad Tu par vakcīnu neko nezini?

pirms 7 mēnešiem, 2021.01.13 18:44

Tiešām

Kadas antivielas,dura?
Tikai vakcīna palidz!
No izslimošanas nekas nav,var atkal saslimt.
Nu kur tik glups cilveks!

pirms 7 mēnešiem, 2021.01.14 21:21

Cilvēks

Un ļoti pareizi, ka nemainīs.Vecāki paši neapzinās, ko prasa.

pirms 7 mēnešiem, 2021.01.15 11:34

oga

Jūs nozombētie auni..kādas vakcīnas..pret ko..pret bezsimtomu slimību..tagad vel maskas bērniem..un sākat vēl ķērkt pilnās balsīs ka jā vajag maskas..idiotu bars..tā maska pat no putekļiem nesargā..no mikroskopiska vīrusa maska pasargās..tā tik pasliktina visu..grūti elpot..nepietiekams skābekļa daudzums..elpas trūkums..vēl telpā ..tiešām esat idioti..

pirms 6 mēnešiem, 2021.01.18 23:00

Latvijā un pasaulē

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju