Sabiedriskajā transportā būs jāvalkā mutes un deguna aizsegi 7

Pēc 12.maija sabiedriskajā transportā būs jāvalkā mutes un deguna aizsegi, šodien nolēma valdība.
Ministru kabinets uzdeva Satiksmes ministrijai sagatavot un satiksmes ministram apstiprināt pasākumus, lai nodrošinātu epidemioloģiski drošu sabiedriskā transporta izmantošanu, tai skaitā paredzot pienākumu sabiedriskajā transportā valkāt mutes un deguna aizsegu.

Premjerministrs Krišjānis Kariņš (JV) pēc valdības sēdes skaidroja, ka lēmums par mutes un deguna aizsegu izmantošanu sabiedriskajā transportā nenozīmē, ka cilvēkiem būs jāiegādājas tieši medicīniskās sejas maskas, bet gan brauciena laikā muti un degu varēs aizsegt ar šalli, lakatu vai mājās šūtu sejas masku.

Premjers skaidroja, ka šī pasākuma galvenā ideja ir nodrošināt, lai slimi cilvēki klepojot neinficē apkārtējos.

Tāpat valdība nolēma, ka republikas pilsētu pašvaldības var noteikt papildu nosacījumus pilsētu sabiedriskā transporta izmantošanai.

Slimību kontroles un profilakses centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs atgādināja, ka, piemēram, ķirurgs lieto masku, jo nevēlas inficēt pacientu, savukārt Covid-19 var izpausties klīniski tikai pēc divām dienām un dažreiz vīrusu vispār var nepamanīt. "Tas nozīmē, ka vajag pasargāt citus cilvēkus, līdzīgi kā ķirurgs pasargā pacientu. Mums nepieciešams būt solidāriem ar citiem cilvēkiem, kuri pārvietojas sabiedriskajā transportā," uzsvēra eksperts.

Viņš skaidroja, ka jau patlaban ielās redzams daudz vairāk cilvēku nekā iepriekš, kas nozīmē pilnāku sabiedrisko transportu, kas var pārvērsties par potenciālu infekcijas izplatīšanas risku. "Tas nav kā sastopoties uz brīdi lielveikalā, tāpēc šis pasākums jau iepriekš ir ieviests vairākās valstīs. Līdz šim mums sabiedriskajā transportā nebija nepieciešamības pēc aizsegiem, taču ja sabiedriskais transports būs izmantots daudz intensīvāk, tad riski būs pietiekami lieli," uzsvēra Perevoščikovs.

Eksperts arī norādīja, ka aizsegu valkāšana var kalpot kā sagatavošanās pieredzei nākotnei, jo nav zināms, kā epidemioloģiskā situācija var attīstīties rudenī un ziemā.

Kā ziņots, no 27.marta pasažieru pārvadātājiem, pārvadājumu organizētājiem un pasažieriem noteikti piesardzības pasākumi ar mērķi samazināt pasažieru skaitu sabiedriskajā transportā. Tostarp, pasažieru pārvadātājiem marta beigās tika uzdots ierobežot vienā braucienā atļauto pasažieru skaitu, piemēram, autobusu pārvadājumos, kuros tiek pārdots noteikts skaits biļešu, tās pārdot ne vairāk kā 50% no autobusa sēdvietu skaita. Tāpat pārvadātājam bija jānodrošina transportlīdzekļa vadītāja distancēšanās no pasažieriem un jāveic pastiprināta transportlīdzekļu salonu dezinficēšana. 

Savukārt šonedēļ satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP) norādīja, ka sabiedriskajā transportā pārvadāto pasažieru skaits pēdējā laikā sācis pieaugt. 

"Mēs esam reālisti un saprotam, ka kaut kādā brīdī vairs nevarēsim palaist papildu sabiedriskā transporta vienības, tāpēc būs lielāka burzma transportā," teica ministrs.

Viņš norādīja, ka Satiksmes ministrija ir konsultējusies arī ar Veselības ministriju par to, kā rīkoties, un Veselības ministrija norādījusi, lai aizsargātu pasažierus, cilvēkiem būtu jālieto higiēniskās sejas maskas. 

"Tās nav speciālās medicīniskās maskas. Tās var būt arī dekoratīvās maskas, ko katrs pats sev uzšuj, bet kas vismaz nodrošina kaut kādu aizsardzību no apkārtējās vides," teica ministrs, piebilstot, lai Latvijas sabiedrība šo noteikumu ievērotu, maskas būtu jātirgo par relatīvi zemu cenu.

Pievieno komentāru

Komentāri 7

Nu jā

"Tās nav speciālās medicīniskās maskas. Tās var būt arī dekoratīvās maskas, ko katrs pats sev uzšuj, bet kas vismaz nodrošina kaut kādu aizsardzību no apkārtējās vides," - jāsāk ar to, ka ne speciālās, ne dekoratīvās veselajiem cilvēkiem nekādu aizsardzību nerada. Ar slimajiem arī ir tā 50/50, jo atkarīgs no maskas vai "dekoratīvās" maskas materiāla, var gadīties, ka vīrusa pilieni ir spējīgi izlidot cauri.

Manuprāt, šis tāds vairāk psiholoģisks lēmums, lai tiem pasažieriem būtu kaut kāda drošības sajūta, īsti jēgas no tā nav. Labāk tad nekam neskarties klāt un pirms/pēc brauciena dezinficēt rokas, strādās labāk nekā maskas.

pirms 4 mēnešiem, 2020.05.08 13:39

Te nav runa par virsmām, bet par gaisa-pilienu infekciju ko var uzspļaut u.c.

pirms 4 mēnešiem, 2020.05.09 17:34

Nu jā

Un? Cik ļoti iespējamība, ka tev kāds uzspļaus, uzklepos vai uzšķaudīs? Turklāt, tad inficētajam ir jāklepo vai jāsķauda tev tieši sejā, vēlams mutē, lai tu arī inficētos. Ir ļoti daudzi raksti ar pētijumu rezultātiem par to kā šis vīruss pārvietojas un tici man, uzklepošana nav ne tuvu nr1 veids kā tu varētu šo noķert. Ja nu vienīgi tev kāds uzklepo, teiksim, uz pleca, tu ar roku notīri un uzreiz sāc bakstīt sev degunu vai acis - tad jā, tad var arī noķert. Ieelpot pilienus ir ļoti sarežģīti, jo tie burtiski uzreiz sāk krist lejā (ok, šķaudot kādu brīdi var pārvietoties).

pirms 4 mēnešiem, 2020.05.11 08:43

Jēga ir

Aizsargās gan. Ja blakus stāv cilvēks un elpo virsū, citreiz dvinga nāk no lielāka attāluma. Ja šķauda virsū, tad abiem maskas vismaz mehāniski aizsargās. Ka neērtības, tas cits jautājums. Citiem runājot siekalas iet pa gaisu.

pirms 4 mēnešiem, 2020.05.08 14:48

Nepiekrītu

Jā, daļēja taisnība ir, bet tad vismaz vienam no situācijā iesaistītajiem (vēlams inficētajam) jābūt ļoti medicīniskās pakāpes maskai. Jebkura veikalā/aptiekā/skaistumkopšanas salonā pirktā maska nelīdzēs, pat ja būt virsū abiem. Turklāt nu nav jau tā, ka katrs mazākais siekalas gabaliņš, kas tev nonāk virsū tevi inficē, vīruss nevar "uzsūkties" caur ādu, tam ir reāli jānonāk mutē, degunā, ausīs vai acīs.

Šis lēmums ir vairāk politisks, lai psiholoģiski sab. transporta pasažieriem radītu to domu, ka viss ok, maskas palīdzēs un cilvēki vienkārši sāktu atkal izmantot sab. transportu. Infektologi jau nav muļķi un noteikti ir izrēķinājuši kāds ir riska % un droši vien, ka tas ir pietiekami zems, lai varētu šādu spert.

pirms 4 mēnešiem, 2020.05.11 08:49

SAHS

A TO KA VISPASAULES VESELIBAS CENTRS IZDOD RAKSTU KA MASKAS TRANSPORTA TIKAI PALIELINA RISKU,TAS NEVIENU NEINTERESE.

pirms 4 mēnešiem, 2020.05.11 06:38

olegs golovciks

Plaushu slimiibaas juus iedziivosieties ar taam maskaam...No kaa taas pasargaa ? Atbildu - no putekljiem (daljeeji) ...Un veel vajadzeetu lietot,ja sabiedriskaas vietaas ejiet ar iesnaam...Tas viss.Elpojiet savus izelpotos drankjus zem maskaam. Bet netiksiet pasargaati ne no kaada viirusa. Nu neljaujier sevi nozombeet !

pirms 4 mēnešiem, 2020.05.17 16:53

Latvijā un pasaulē

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju