Putnu gripa Polijā liek uzmanīties arī Latvijas putnkopjiem 2

Veterinārās uzraudzības iestādes paziņojušas, ka Polijā divās putnu fermās nobeigušies tītari – Ļubļinas vojevodistes Stari Uščimovas ciematā, kas atrodas dažus desmitus kilometru attālumā no robežas ar Baltkrieviju un Ukrainu, ziņo lsm.lv.

Putnu gripas vīrusa H5N8 uzliesmojuma dēļ apkārtnes putnu fermās plānots nokaut vēl desmitiem tūkstošu tītaru. Pagaidām Latvijas veterināro iestāžu rīcībā neesot informācijas, ka putni tiks izkauti profilaktiski neskartajās novietnēs.

Putnu gripu veterinārie eksperti Latvijā uzskata par zoonozi, kas sliktākā scenārija gadījumā var mainīties un kļūt bīstama cilvēkiem. Taču panikas celšanai neesot pamata,  «Bauskas Dzīvei» skaidro Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vecākais eksperts Mārtiņš Seržants.

Eksperts apliecina, ka gada nogalē Polijas veterinārais dienests apstiprinājis saslimšanu ar putnu gripu trijās tītaru novietnēs ar kopējo tītaru skaitu vairāk nekā 40 000. Pašlaik PVD rīcībā ir informācija par piecām inficētām novietnēm. Novietnes savā starpā bijušas saistītas. Iespējamie saslimšanas iemesli pagaidām nav zināmi, par ko Latvijas un kaimiņvalstu dienesti gaida papildu informāciju. Saskaņā ar starptautisko likumdošanu putnu gripas uzliesmojuma gadījumā visi skartajā novietnē esošie putni ir jānogalina.

M. Seržants gan uzsvēra, ka putnu gripa Eiropā diemžēl nav nekas jauns, saslimšanai piemīt sezonāls raksturs. Ik gadus, sākoties putnu migrācijai, šie draudi ievērojami pieaug. Latvijā putnu gripa līdz šim nav konstatēta, un saistībā ar slimības gadījumiem Polijā draudi Latvijai nav ievērojami palielinājušies, taču nav arī samazinājušies.

Putnu gripas vīrusa rezervuārs ir savvaļas putni. Mājputnu inficēšanās galvenokārt notiek, mājputniem nonākot saskarē ar inficētiem savvaļas putniem vai to fekālijām. Pat ja putnu gripu konstatētu mazā piemājas saimniecībā ar dažām vistām, sekas justu visa putnkopības nozare, jo ierobežojumi attieksies un apdraudētas būs ari fermas tuvākajā teritorijā. Tādēļ, lai pasargātu savus putnus un novērstu nepatīkamus piedzīvojumus, ļoti svarīgi ir ievērot biodrošības pasākumus. Mārtiņš Seržants atzīst, ka Bauskas un tam tuvējiem novadiem jābūt jo īpaši piesardzīgiem, jo reģionā koncentrēta nozīmīga daļa no Latvijas putnkopības nozares.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

P

Mazie vistu kopēji,Jums tādi paši *** kā mazajiem cūkaudzētājiem-govisti;gatavojieties.

pirms 3 mēnešiem, 2020.01.06 14:03

jupa

gipa klāt

pirms 3 mēnešiem, 2020.01.06 14:15

Latvijā un pasaulē

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju