Protestējot pret plānoto veselības aprūpes finansējuma apmēru, mediķi rīkos akciju "Viena diena bez ārsta" 6

Protestējot pret plānoto veselības aprūpes finansējuma apmēru tuvākajiem gadiem, mediķi līdz 2020.gada valsts budžeta pieņemšanai rīkos akciju "Viena diena bez ārsta", aicinot visus ārstus, izņemot neatliekamās palīdzības mediķus, vienu dienu paņemt bezalgas atvaļinājumu, aģentūrai LETA pastāstīja Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) prezidente Ilze Aizsilniece.

Viņa informēja, ka šajā dienā iedzīvotājiem tiks nodrošināti tikai neatliekamās medicīniskās palīdzības pakalpojumi. Tādējādi tikšot uzskatāmi parādīts, kas notiks jau pēc pāris gadiem, ja politiķi nemainīs attieksmi pret veselības nozari, skaidroja LĀB vadītāja.

Aizsilniece stāstīja, ka ceturtdienas pēcpusdienā LĀB, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija (LĢĀA), Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA), Latvijas Jauno ārstu asociācija (LJĀA), Latvijas Māsu asociācija (LMA) un Latvijas Ģimenes ārstu asociācija (LĢĀA) vienojās par kopīgu rīcības plānu līdz valsts budžeta pieņemšanai Saeimā.

"Pirmais pasākums notiks 29.oktobrī plkst.11, kad mēs rīkosim preses konferenci, kurā informēsim par to, kāda ir situācija citās Austrumeiropas valstīs, kur ir līdzīgs budžets un līdzīga situācija veselības nozarē kā Latvijā, bet jautājumi tiek risināti citādi un finansējums veselības aprūpei tiek atrasts," sacīja Aizsilniece.

Viņa pauda cerību uz konstruktīvu dialogu gan ar valdību, gan Saeimu, kamēr valsts budžeta likumprojekts tiek skatīts Saeimā, piebilstot, ka gadījumā, ja mediķiem neizdosies dialogs ar politiķiem un viņus nesadzirdēs, tad tiks rīkotas nākamās akcijas.

Viena no šādām akcijām, ko organizēs LJĀA un LMA ar LĀB atbalstu, būs "Viena diena bez ārsta", lai parādītu to, kā sabiedrība jutīsies, ja vienu dienu savās darba vietās nebūs sastopami daudzi ārsti, jo tas ir tas, kas notiks, ja netiks mainīta veselības aprūpes finansēšanas politika, uzsvēra LĀB prezidente.

Gadījumā, ja 14.novembrī tiks pieņemts veselības aprūpes sistēmai nelabvēlīgs lēmums, tad mediķi turpinās protesta akcijas, ko vadīs LVSADA, kura, visticamāk, rosinās jautājumu par Saeimas atlaišanu, jo šī Saeima būs nobalsojusi pretēji tam, ko tā pati solīja, proti, ievērot likumus un domāt par Latvijas tautas nākotni, uzsvēra Aizsilniece.

Kā vēstīts, Ministru kabineta 11.oktobrī apstiprinātais likuma "Par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2020., 2021. un 2022. gadam" projekts paredz, ka 2022.gadā valsts veselības aprūpes finansējumam tiks atvēlēti vien 3,3% no prognozētā iekšzemes kopprodukta (IKP).

Salīdzinājumam - atbilstoši VM sniegtajai informācijai, valsts budžeta izdevumi veselības aprūpes nozares finansējumam 2019.gadā ir 3,9% no IKP. Vidēji Eiropas Savienībā (ES) valsts veselības aprūpei atvēl 7% no IKP, bet Lietuvā un Igaunijā - vairāk par 5% no IKP.

Arodbiedrības uzsver, ka Eiropas Komisijas un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) jaunākie ieteikumi Latvijai paredz būtisku valsts finansējuma palielināšanu veselības aprūpei, lai uzlabotu tās pieejamību un kvalitāti, bet valdība to ignorē.

Valdības partijas ir atzinušas, ka finansējums veselības aprūpei nesasniegs cerēto proporciju no IKP, taču nozarei tiks nodrošināts pieaugums atbilstoši budžeta iespējām.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

INGA

Var jau rīkot streikus un akcijas,bet vai iet uz Saeimuvislabāk tiem vadītājiem nevajadzēja iet uz Saeimu ar ssaviem priekšlikumiem,kur to naudu varētu dabūt.Tagad jau neviens cits necietīs.kā tikai slimnieki.

pirms 9 mēnešiem, 2019.10.29 13:58

mjāā

Dikti gudri jau tas nav, kad vienreiz viss tas beigsies?

pirms 9 mēnešiem, 2019.10.29 14:02

Tukšie draudi

Keris ar saviem nereāliem draudiem jau apnicis. Neviens vairs netic. Ko dos saeimas atlaišana? Vienu jau atlaida, vai nauda uzradās. Pirmo reizi tāda modernāka gadījusies saeima, beidzot stagnātu mazāk. Vispirms jānoskaidro kur un kā tika izlietoti Kučinska piešķirtie miljoni, iekrita ka caurā maisā. Medicīnā nekas nemainījās.

pirms 9 mēnešiem, 2019.10.29 14:37

cc

Tak neko nepiešķīra, teica, ka piešķirs. Tur ir starpība.

pirms 9 mēnešiem, 2019.10.29 16:51

Nauda

Cilvēki netiks pie ārsta, tā jau bezgalīgās rindās jāsēž. Politiķi jauki aizies pie saviem privātajiem dakteriem darba laikā. Es jau tāpat saprotu,kā ir tad, kad tu netiec pie ārsta, piemēram zobārsta Bauskā, kad zobs sāp. Mutes veselības centrā vienalga, ejiet citur nezin kur. Maksā tik nodokļus.

pirms 9 mēnešiem, 2019.10.29 16:48

Lita

Nepiekrītu streikam, ar to jau nauda neradīsies.

pirms 9 mēnešiem, 2019.10.30 09:01

Latvijā un pasaulē

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju