Pētījums: Latvijas skolēnu skaits pietiekams tikai 130 vidusskolu nokomplektēšanai 6

Latvijas skolēnu skaits ir pietiekams tikai 130 vidusskolu nokomplektēšanai, pētījumā par optimālo mūsdienu skolu tīklu Latvijā secināja ekonomģeogrāfs Jānis Turlajs.

2016./2017.mācību gadā Latvijā bija 313 vidusskolas un 22 vakara un neklātienes skolas, savukārt skolēnu skaits šajā mācību gadā vidusskolas posmā noslīdējis līdz 34 699, kas ir par aptuveni 24 000 mazāk nekā pirms astoņiem gadiem.

Pētījumā secināts, ka Latvijas skolēnu skaits ir pietiekams, lai nokomplektētu 130 vidusskolas, un tas nozīmē izglītības pakāpes samazināšanu vismaz 183 vidusskolām.

40 vidusskolas optimizācijas rezultātā varētu nākties pārveidot par pamatskolām vai sākumskolām Rīgā, četras - Daugavpilī, pa trim - Ventspilī, Liepājā, Jūrmalā, pa divām Rēzeknē un Kuldīgā.

Turlajs skaidroja, ka ir jārēķinās ar to, ka vairākos attīstības centros skolēnu pietiek tikai vienas vidusskolas vai ģimnāzijas uzturēšanai, taču, kā to pierāda Smiltenes piemērs, optimizācijas rezultātā iespējas nodrošināt gan izglītības kvalitāti, gan algu pieaugumu skolotājiem, sacīja Turlajs.

Iespējams, vidusskolu skaits mazajām pašvaldībām, savstarpēji nespējot vienoties, būs vēl mazāks, skaidroja ekonomģeogrāfs.

Tāpat jārēķinās ar potenciālā vidusskolēnu skaita samazināšanos par labu profesionālās izglītības iestādēm saistībā ar centralizēto eksāmenu ieviešanu pamatskolās un nosakot sekmības cenzu mācību turpināšanai vidusskolā.

Turlajs norādīja, ka optimālā skolu tīkla izveidi kavē pašvaldību nespēja vienoties ar kaimiņu pašvaldībām par sadarbību izglītības jomā. Tāpat lielākās pašvaldību daļas nespēj vai nevēlas savā pārraudzībā esošā skolu tīkla efektivitātes rādītājus tuvināt Eiropas vidējiem rādītājiem.

Arī izpratnes trūkums lielā sabiedrības daļā par strukturālo reformu nepieciešamību un ieguvumiem, ko tās sniegtu ilgtermiņā, eksperta ieskatā kavē skolu tīkla sakārtošanu. Viņš piebilda, ka to ietekmē arī sabiedrības izpratnes trūkums par nodokļu ieņēmumu apjoma saistību ar bezmaksas publisko pakalpojumu pieejamību.

Būtiski skolu tīkla kārtošanu kavē arī politiķu vairīšanās no nepopulāru lēmumu pieņemšanas, sacīja Turlajs.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

io

Nežēlīgās pārdomas. Atmiņā jandāliņš starp Kramiņu un Viņķeli, kur viens smuki nosauc iemeslus, bet otra vnk atgaiņājas kā no uzmācīga oda. Tautas balss pret varas cilvēku. Otra asociācija šobrīd aktuālā: ģimenes ārstu streiks un valsts ierēdņu spēles. Kāpēc šis garais ievads? Tāpēc , ka abi piemēri parāda attieksmi uz problēmu- jebkuru mūsu sāpīgajās nozarēs-medicīnā un izglītībā. Sasmējos, ka nu jau arī ģimenes ārstiem "piešuj" kvalitātes jēdzienu, ko nu nekādi neizmērīt,cik kurš ir slims. Izglītībai tāpat. Bet kurš ir atbildīgs, kāpēc 200 000 cilvēku ir prom un skolas ir tukšas????Kādi prāti aizbrauc? Kas uz laukiem paliek? Vai ir korekti ? Vai bērni ar speciālajām vajadzībām nav pelnījuši kvalitatīvu izglītību , kuru sniedz atbilstošu izglītību saņēmuši pedagogi? Starp citu, scenārijs ir līdzīgs kā ārstiem: skolotājiem arī palielināja slodzi, bet naudu atstāja . Kretinē tā manipulācija ar informāciju no ministrijām, jo Maximas pārdevējai un šoferim varbūt var iestāstīt, ka viņiem , lūk, nauda iedodota, ko brēcat? Bet patiesībā visus ciniski publiski čakarē.

pirms 3 gadiem, 2017.07.20 15:46

Trīs saujas ...

Šitā Glupzeme stabili iet pa skuju taku.

pirms 3 gadiem, 2017.07.20 17:04

cakaretais

ka tik tie miljoni simtgades svinibam sanaktu ,pec tam jau var ar izputet

pirms 3 gadiem, 2017.07.20 20:27

Paga, paga!

130 vidusskolēnu! Nevis 130 Vidusskolas! Vai tas ir iespējams, ka Latvijā, ar tik mazu iedzīvotāju skaitu, varētu būt 130 Vidusskolas! Nu nē! Protams! 130 varētu būt visas mācību iestādes kopā ar Bērnu dārziem! Bet 130 vidusskolnieku, tas gan ir reāli! Jūs nemaniet, ka Mēs Latvieši - izmirstam! Vairāk mirst, nakā dzimst! Aborta kļūdas nevajag. Vai pa pjaņiem. Man ir tikai viena meita! Kādreiz sapņoju par Trim! Bet ar šādu Neatkarīgās Latvijas nekādu ekonomisko att. Reti kuram ir viens bērns. Dažiem šķirtas ģimenes! Es paldies Dievam tur nēesmu, bet Uk ir pilns ar Vecpuišiem! Daudzi nokodušies! Gan jau Īrijā arī! Un krievi Latvijā vairojas! Traģiski!

pirms 3 gadiem, 2017.07.23 13:43

Pag pag

Nēesmu Latvijā. Bavaria. Diemžēl ģimene Rīgā! :(

pirms 3 gadiem, 2017.07.23 13:45

Nu tač

Valdība nīdē ārā tautu no valsts.Ja tā turpināsies mēs arī apsveram iespēju braukt prom.

pirms 3 gadiem, 2017.07.23 20:55

Latvijā un pasaulē

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju