Par 2019.gada vārda titulu sacentīsies tādi vārdi kā «stāvdrāzis», «tīkšķis», «domvedis» un citi 2

Par 2019.gada vārda titulu sacentīsies tādi vārdi kā "stāvdrāzis", "tīkšķis", "domvedis" un citi, aģentūru LETA informēja Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopas pārstāve Ieva Kolmane.

Viņa stāstīja, ka gada vārda kategorijā ir daudz jaunvārdu ieteikumu. Daļa ieteikti svešvārda tieša pārcēluma vietā, piemēram, "skūteri" ieteikts dēvēt par "stāvdrāzi", jo tagad tas brauc ātrāk. Aizvien biežāk cilvēki iesaka lietot "tīkšķis" pazīstamā "laika" vietā - interneta vietnēs kā klikšķis, kas apzīmē patikšanu. Lietotni "WhatsApp" ieteikts saukt par "vecpapu". Starp jaunvārdiem ir arī "valstsgriba", bet "influencera" vietā ieteikts lietot "domvedis".

Gada nevārda kategorijā pieteikts "deguna aizlikums", kaut iepriekš lietoti tādi vārdi kā deguns ir "ciet" vai "aizkritis". Tāpat pie nevārdiem pieskaitāms "ofiss", ko lieto biroja vai kantora vietā. Nevārda kategorijā pieteikts arī "melnais ledus", kas lietots vārda "atkala" vietā. Šajā kategorijā iekļauts arī vārds "lauva", kuru attiecinot uz vīriešu dzimuma pārstāvjiem, grēko horoskopu sacerētāji, datīvā to lokot nevis "lauvai", bet "lauvam". No angļu valodas pārņemts ir "challenge" kā "izaicinājums", taču ne vienmēr tulkojums ir atbilstošs, jo dažkārt tas ir vienkārši "uzdevums", skaidro Kolmane.

Savukārt spārnotie teicieni ir tādi, kas, atrāvušies no sākotnējā konteksta, aiztrauc tautā. 2019.gadā tautā aiztraucās gan pārprastais "patiesais labums" no vārdu savienojuma "patiesais labuma guvējs", kur patiess ir domāts guvējs, nevis labums, gan trauksmes "cēlēji" vai "cēlāji", kā arī apgalvojums "katrai kļūdai ir vārds un uzvārds". Tepat arī iekļauts žurnālistu dežūrjautājums "kādas sajūtas?".

Kā norāda Kolmane, kategorija "gada savārstījums" joprojām ir pieprasīta. Par to dēvē dīvainākos vārdu virknējumus, kas nopietni domātā tekstā dzirdēts vai lasīts 2019.gadā, ieskaitot arī amizantas pārrakstīšanās vai pārteikšanās kļūdas. Starp iesūtījumiem var atrast tādus paraugus kā "deputātu intimitātes atcelšana", "Man nav Pandoras lādes, no kurienes es jums varu paņemt šo atalgojumu!", "Likumsargi uz robežas notvēruši 33 kg hašiša", "augsta atbilstības sajūta" un "publiskie sabiedrības elementi".

Aptauja, kuru jau 17.gadu rīko Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa sadarbībā ar Latvijas Rakstnieku savienību (LRS), ir noslēgusies. Šonedēļ ar materiālu, kas iesūtīts gada laikā kopš iepriekšējās akcijas noslēguma, strādā sabiedriskā kārtā piesaistīta žūrija.

Uzvarētājus kategorijā gada vārds, nevārds, spārnotais teiciens un savārstījums paziņos Rīgas Latviešu biedrības nama Kluba zālē 27.janvārī plkst.11.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

P

Labi,ka izlasīju tekstu;nodomāju,ka "stāvdrāzis=stāvp...."

pirms 24 dienām, 2020.01.23 22:03

Influenceris

Nu kāds vēl "domvedis" ... Angļu valodas vārds "influence" tulkojas kā "ietekme" un "ietekmēt".Tad jau būs vien pareizs jaunvārds, kas jau iegājies ikdienu sarunā - "ietekmelis". Un ja vēl zinam, ka tie ietekmeļi 99% gadījumu MELO, tad vispār sakritība ir izcili perfekta - "ietekMELIS". Nu taču - nevajag izdomāt velosipēdu vēlreiz no jauna.

pirms 24 dienām, 2020.01.24 01:25

Latvijā un pasaulē

Uz bauskasdzive.lv pilno versiju